Cibuľa je mocná čarodejnica: Lieči, chutí a udrží človeka vo forme!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Cibuľa má zázračné účinky: lieči, chutí a udržuje človeka vo fomre

Napriek tomu, že cibuľu dôverne poznáme a je takmer každodennou prísadou v slovenských domácnostiach, málokedy si skutočne uvedomujeme, koľko priaznivých účinkov v sebe skrýva. Možno vás to prekvapí, ale túto ingredienciu ľudstvo pozná už vyše 5000 rokov. Konzumujeme ju surovú, varenú, pečenú i smaženú a toto je jej tajomstvo.


Cibuľa obsahuje väčšie množstvo vitamínu C, vitamíny B1, B2, provitamín A, zinok, draslík, železo, selén, fosfor, vápnik, síru a kyselinu askorbovú. Okrem toho aj fytoncídy, ktoré ničia choroboplodné zárodky a dokážu zastaviť rast niektorých baktérií a mikroorganizmov. Šťava z cibule má antibiotické účinky, a preto dokáže vyliečiť niektoré druhy kašľa i uvoľniť priedušky. Je taktiež močopudná a priaznivo pôsobí na obličky i močový mechúr. Nikdy cibuľu však nečistite a nekrájajte do zásoby, po 24 hodinách státia sa stáva toxickou

Ideálna pre diabetikov

Znižuje hladinu cukru v krvi, čo pripisujeme obsahu rastlinného hormónu zvaného glykoquín. Ten predlžuje rozklad inzulínu v organizme a zároveň dobu jeho pôsobenia. Rovnica je jednoduchá, čím viac cibule diabetik zje, tým bude jeho hladina cukru nižšia.


Mohlo by vás zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Proti nádoru prostaty

Nájdeme v nej aj flavonoidy (rastlinné druhotné metabolity). Konkrétne kvecertín, ktorý je jedným z tých najsilnejších, má antioxidačné účinky, a preto znižuje vysoký krvný tlak, hladinu tukov v krvi, dokonca bráni aj vzniku rakovinotvorných buniek. Štúdia v odbornom magazíne Journal of the National Cancer Institute dokazuje, že konzumácia cibule rapídne znižuje riziko tvorby nádoru prostaty. Vďaka vysokému obsahu enzýmov má priaznivé účinky na zápchu a plynatosť.

Ideálna pre alergikov i astmatikov

Zaujímavosťou je, že zjedením surovej cibule sa údajne dá zastaviť alebo zmierniť astmatický záchvat. Zásluha sa pripisuje jej antialergickým účinkom a tiosulfinátu (zložka éterických olejov), ktorý rozširuje bronchiálne cesty. Alergici tvrdia, že účinok sa prejaví už pár minút po zjedení.


Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Zinkom proti osteoporóze

Švajčiarske výskumy poukazujú na preventívny vplyv cibule proti osteoporóze, s ohľadom na vysokú koncentráciu zinku, ktorý je potrebný na stavbu kostí. Obsah zinku, síry a kremíku, takisto zlepšuje kvalitu vlasov i nechtov. V roku 2003 sa cibuľa dostala na zoznam potravín najmenej kontaminovaných pesticídmi.

Liečivý sirup starej mamy

Kedysi ľudia verili, že cibuľa je účinným amuletom proti moru. Dnes ju vieme vďaka radám našich babičiek a mám využiť omnoho praktickejšími spôsobmi. Je vhodnou prvou pomocou pri uštipnutí včelou i opare. Stačí postihnuté miesto potierať kúskom čerstvej cibule. Ak vás bolí hrdlo alebo ste zachrípnutý, pomôže vám osvedčený recept na cibuľový sirup. Nasekanú cibuľu uvaríme s troma lyžičkami medu na sirup a užívame ho po lyžičkách trikrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Prírodná zbraň proti rakovine: Ochránia vás pred ňou tieto potraviny


Vlasy bez lesku? Žiadny problém

Ak vás trápia vlasy bez lesku, cibuľa je pre vás to pravé. Existujú dve varianty, ktoré pomôžu. Jednoduchší spôsob je večer si potrieť vlasy prekrojenou cibuľou a ráno si ich umyť. Ak vám to nestačí, môžete si z cibule a alkoholu pripraviť špeciálne tonikum. Tri menšie cibule nakrájajte a zalejte alkoholom a nechajte niekoľko dní odstáť. Potom pravidelne aplikujte na mokré vlasy. Takáto kúra by mala pomôcť aj pri vypadávaní vlasov.

Využijete ju aj v domácnosti

Zhrdzavené nože budú vďaka nej ako nové. Vie taktiež pohltiť pach farby po maľovaní. Cibuľa vie taktiež poslúžiť ako prírodný lapač baktérií. V období chrípok ju rozkrojte a nechajte voľne položenú na tanieriku. Vyčistí celý priestor a baktérie nemajú šancu. No na varenie ju už nepoužívajte a radšej ju vyhoďte.


Máte radi cibuľu? Pomohla vám pri zdravotných problémoch? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (11)

 • Dr. Michael Verghese 12.03.2018, 18:47

  This is to inform the general public Male/Female who are healthy and %100 serious in selling their kidney for $450,000 USD, should urgently contact Dr. Michael Verghese. As we have a lot of patients who are here for kidney transplant,Our hospital is specialized in Kidney Surgery/transplant and other major treatment. Email: drmichealvarghes@gmail.com Dr. Michael Verghese. call number: +919500703584 WhatsApp: +919500703584

 • Dr Donald 22.12.2017, 01:07

  We are urgently in need of kidney donor in a very good health condition for the sum of $470,000,00 and we will take properly care of the donor doling the whole process, here you can contact us via email address: ahospital661@gmail.com or phone number-+919677345881 by name Dr Donald Moore.

 • clovek 16.12.2015, 19:37

  vitamin C a kyselina askorbova su TO ISTE

 • Dave Gray 01.02.2015, 15:40

  To je informovať širokú verejnosť muž alebo žena, ktorí sú zdraví a 100% vážne predávajú svoje obličky by mala urýchlene kontaktovať DAVE ŠEDÝ nemocnici. Ako sme mali veľa pacientov, ktorí sú tu pre transplantáciu obličky, Hľadáte pre možnosť predať svoj obličku za peniaze kvôli finančnej rozobrať a my ponúkneme $ 110,000USD pre vaše obličky. Email: davegrayhospital1@gmail.com Tel no: 918792604634

 • mairiam 22.06.2014, 23:05

  A čo kombinácia tanier s nakrájanou reďkovkou, cibuľou, paprikou, rajčinou plus tenký chlebík s maslom a dvomi plátkami šunky? Jednoducho hromada zeleniny, v ktorej sa stráca chlebík so šunkou, ja to tak rád...

 • Ľuboš 21.06.2014, 18:56

  Na hrdlo netreba variť cibuľový sirup. Stačí cibuľu nakrájať na tenké plátky (čo najtenšie, aby sa čo najlepšie uvoľnila šťava) a zaliať ju trochou medu. Nechať pár hodín vylúhovať, kým nebude z medu riedka vodička, žiadne varenie! Skvelá vec na boľavé hrdlo a majú to rady aj deti. Konzumuje sa po malých lyžičkách počas celého dňa a dobre zaberá.

 • anna 16.09.2013, 10:40

  chcela by som viac vediet o cibule

 • mama mia 11.09.2013, 16:04

  Cibuľa je napr. vhodná aj na nejaké hnisavé poranenia ked vám pichne niečo do kože a nadá sa vybrať dajte časť s nej ududiť iba mierne napr. par s.mikrovlnka a potomdať na noc na to miesto previazať po pár hod. vyhnisá aj sklo!

 • evulka 10.09.2013, 23:51

  tentuj sa....co si pisal...

 • evka 10.09.2013, 23:50

  cibula je liek a preto ju zboznujeme.........

1 2 >

Pridať komentár