Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Koľko cvičiť na efektívne chudnutie?

Možno vás čaká o pár týždňov rodinná oslava alebo iné podujatie, na ktorom by ste chceli vyzerať čo najlepšie. Dovolenkové kilá sa však usadili na tých najmenej vhodných miestach a vám sa stále nedarí sa ich zbaviť. Poradíme vám triky a pravidlá, vďaka ktorým sa vám podarí schudnúť celkom určite!


Ako rýchlo možno chudnúť?

V prvom rade si treba uvedomiť, že drvivá väčšina dietológov neodporúča diétu, vďaka ktorej stratíte viac ako jedno až jeden a pol kila za týždeň. Takáto diéta nemôže byť zdravá. Radšej chudnite o trošku pomalšie, ale s ohľadom na svoje telo.

Pre efektívne chudnutie je veľmi dôležitý pomer príjem energie – výdaj energie. Je celkom samozrejmé, že ak chcete schudnúť, výdaj musí byť väčší ako príjem. Na výber máte tri možnosti – alebo začať podstatne viac cvičiť, začať podstatne menej jesť alebo skombinovať obe taktiky. Tretia možnosť je zväčša tá najlepšia. Pamätajte, že ak počas týždňa každý deň vydáte o 500 kalórií viac ako prijmete, schudnete o pol kila až kilo za týždeň.


Mohlo by vás zaujať: 7 mýtov o chudnutí: Prekuknite ich a začnite zhadzovať kilá rýchlejšie!


Primálo kalórií je na škodu

Dietológovia sa zväčša zhodujú, že pri žiadnej diéte nie je vhodné prijímať menej ako 1200 kalórií (ženy) a 1800 kolórií (muži). V takom prípade sa totiž začne spomaľovať metabolizmus a organizmus sa pre znížený príjem dostáva do stresu. Dôsledkom môže byť zmenšovanie svalov. ,,Dodávať telu primálo kalórií je to najhoršie, čo človek môže urobiť. Strácate tuk, ale aj svaly, ktoré sú pri chudnutí dôležité," konštatuje lekár Michael Dansinger z šou The Biggest Looser.

Ako cvičiť?

,,Kardio cvičenie dokáže odbúrať najviac kalórií, takže je pre zhadzovanie kíl ideálne. Okrem toho však treba niekoľko hodín za týždeň venovať aj silovému tréningu,“ vysvetľuje Dansinger a dodáva, že na odbúranie tuku je podľa jeho skúseností najlepšie cvičenie, počas ktorého sa celú hodinu človek potí. Voľte aerobic, beh, kardio prístroje v posilňovni a podobne. Ak chcete ešte zvýšiť efekt cvičenia, dajte si pred ním L-carnitín, ktorý zvýši kalorickú spotrebu počas cvičenia. Ak sa aspoň zo začiatku necítite na hodinové civčenie, môžete vyskúšať intervalový tréning, počas ktorého sa rýchle pasáže striedajú s pomalšími. oddychovými.


Mohlo by vás zaujať: 10 skvelých tipov na chudnutie priamo od čitateľov: Inšpirujte sa nimi aj vy


Skúste aj toto...

Odborník za zhadzovanie kíl odporúča niekoľko ďalších doplňujúcich tipov:

 • Jedzete veľa zeleniny. Zaplníte žalúdok a pocit hladu vás bude trápiť menej.
 • Vyhýbajte sa soli. Telo prestane zadržiavať vodu a vy vďaka tomu môžete schudnúť ďalšie kilo.
 • Pite množstvo čistej vody (bez bubliniek).
 • Vykážte zo svojho domu zásoby – tak sladkosti ako slané kalorické pochúťky.
 • Jedzte zásadne z taniera pri stole. Budete mať oveľa lepší prehľad, čo všetko za deň zjete.
 • Snažte sa nájsť si zábavu a zamestnať sa – jedenie vás bude pokúšať menej.
 • Nepreskakujte jedlá. Dostaňte sa do jedálenskej rutiny a tú dodržiavajte.
 • Doprajte si čaj na urýchlenie metabolizmu - pu-erh či zelený čaj.

Ako sa podarilo rýchlo schudnúť vám? Dajte tip ostatným čitateľom do diskusie. 

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Dora
 • Foto: freedigitalphotos.net

Diskusia (23)

 • Terez 18.01.2018, 13:47

  mne sa to podarilo hlavne aj vdaka lipoxal effect, prvy vyzivovy doplnok na chudnutie ale asi aj najlepsi, velmi som s nim spokojna

 • danilea117 22.02.2017, 17:03

  Pekne ste to napísali.. Ráda som zablúdila na tento web :D Čítalal skvelý článok o chudnutí tu: https://lnk.sk/aFU1 ​Podla rád som pomaly schudla a váhu si stále držím. Takže odporúčam..

 • danielaM 22.12.2016, 21:42

  ja som kupovala v lekarni drmax.sk/lipoxal-effect-180-60-tbl./ jednoznacne na chudnutie to prave a pravdaze aj pri cviceni, chudnutie by prevdaze malo byt na zdravej baze, preto niesu dobre hladovky, ale nieco na podporu vzdy treba

 • zuzka 24.07.2016, 22:16

  Nechajte si zostaviť jedálniček na mieru, to je najlepšie. Čo zabralo niekomu inému, nemusí vám

 • Renča 19.07.2016, 20:28

  Ak chcete zdravo schudnúť musíte do tela dostávať všetky potrebné látky a vitamíny ale v rozumnej miere. Jedzte 5krát denne malé porcie, obmedzte alebo vylúčte z jedálnička pečivo - s tým moja mama schudla najviac a cvičte. Nemusíte robiť brušáky ale začnite behať, bicyklovať, plávať - schudnete a dobijete si baterky

 • Kačka 26.03.2016, 14:16

  Menej soli, viacej vody a bielkovín tak nejak sa nastavuje aj ketonova diéta

 • nič 04.08.2015, 11:26

  To je blbosť jedna zdravá žena má prijímať 2000 kalórii denne a muž 2500 tak neviem čo to tu píšete za ....

 • Ladislava 19.04.2015, 12:24

  takýto jednodenný detox si dávam každý týždeň, je to zázrak. a to ani nemusíte držať diétu alebo chcieť shudnúť.

 • Dominika113 17.04.2015, 20:44

  Záleží na tebe, dosť to pomôže, ale trebárs stačí jeden deň jesť len ovocie a zeleninu alebo piť vodu. Určite by som to nepreháňala :)

 • Slniečková 17.04.2015, 20:41

  a je treba začať aj s detoxom? čosi som o tom čítala na http://kralovstvizen.cz/letni-sezona-se-blizi-zacnete-shazovat-prebytecna-kila-vcas-a-bez-stresu/? Ako to máte vy?

1 2 3 >

Pridať komentár