Víno ako liečivý elixír: Ako vám môže prospieť a koľko ho piť?

Víno

freedigitalphotos.net

O víne sa toho veľa už povedalo, potvrdilo aj vyvrátilo. Ľudstvo od nepamäti pripisuje tomuto nápoju nadprirodzené účinky. V starovekom Grécku i Ríme bolo súčasťou posvätných obradov, považované za niečo úžasné. Konfucius i Mohamed naopak víno zatracovali, považovali ho za nástroj diabla. V stredoveku ním liečili takmer všetko. Dnes ho pijeme počas osláv, utápame v ňom žiaľ. Je víno skutočne škodlivé alebo nám prospieva?

Napriek tomu, že sme zvyknutí odvšadiaľ počúvať o skvelých účinkoch červeného, opak je pravdou, aspoň na Slovensku. Dokazuje to aj jeden z pokusov, ktoré robil profesor Milan Šamánek, legenda česko-slovenskej kardiológie. Vzorku našich železničiarov rozdelili na dve skupiny. Členovia jednej museli denne vypiť štyri decilitre bieleho vína, zatiaľ čo druhá nedostala ani kvapku. Výskum síce trval len mesiac, ale dokázal, že pracovníkom výrazne klesla hladina zlého (LDL) cholesterolu a zvýšila sa hladina toho dobrého (HDL), dokonca sa im znížil index vývoja aterosklerózy. Obdoba štúdie s červeným vínom, ktorú zorganizovali o rok neskôr, nepreukázala žiadne zlepšenie. Podobné poznatky o účinkoch bieleho vína vykazuje aj štúdia športového lekára Klausa Junga z univerzity v Mohuči.

Pre Francúzov radšej červené

Teória francúzskeho paradoxu naopak vyzdvihuje práve červené víno. Hovorí o tom, že Francúzi, ktorí väčšinu života jedia mastné jedlá, majú veľmi nízky výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Štúdie uskutočnené po tomto zistení, pripisujú zásluhy fľaške červeného.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Alkohol zázrakom

Ak ste z týchto rozporuplných názorov vedcov mierne zmätení, nezúfajte. Faktom, na ktorom sa takmer všetci zhodujú je, že pravidelná konzumácia malého množstva alkoholu znižuje riziko vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice, ischemickej choroby srdca a cukrovky.

Kľúčové je množstvo

Ak chcete, aby vám vínko pomohlo, nie uškodilo, mali by ste sa namiesto sfarbenia zamerať skôr na množstvo, ktoré vypijete. Neodporúča sa prehnaná konzumácia. Hovoríme o pravidelnom, ale inteligentnom pití. Dávky, ktoré odborníci považujú za ideálne sa líšia – podľa iných je preferovaná denná dávka pre dospelého muža až štyri decilitre, pre ženu polovica.

Zostarnite úspešne

Výskum, ktorý zorganizovali na Harvard School of Public Health v Bostone, prináša dobré správy práve pre ženy. Hovorí o tom, že pravidelné pitie malých dávok vína prospieva príslušníčkam nežného pohlavia v strednom veku úspešne starnúť. Znamená to, že tie, ktoré  regulárne siahli po obľúbenom poháriku hroznového nápoja, sa do sedemdesiatky vyhli jedenástim chronickým ochoreniam (napríklad rakovine, diabetu, porážke).


Tiež by vás mohlo zaujať: Lepšia postava vďaka vínu: Znie to neuveriteľne, ale je to tak!


Rôzne neduhy, rôzne vína

  • Mladé suché biele víno vraj obsahuje minerálne soli a stopové prvky, ktoré zlepšujú produkciu tráviacich štiav, a teda aj problémy s nadúvaním.
  • Problémy s hnačkou by mal vyriešiť pohár červeného pred a po jedle, vďaka obsahu tanínu. Zápchu zase mladé biele.
  • Červené víno podľa vedcov z univerzity v Ulme obsahuje látku resvatrol, ktorá by podľa nich mohla byť prevenciou nielen voči kardiovaskulárnym chorobám, ale dokonca aj Alzheimerovi
  • Fosfáty, železo a vitamín B12, ktoré tento nápoj obsahuje, urýchľujú tvorbu červených krviniek a tým pádom zvyšujú transport kyslíka v krvi
  • Fosfor v rulandských a burgundských červených vínach by mal posilňovať nervy
  • Vylučovanie odpadových látok a urýchlenie látkovej výmeny zas vraj podporujú ružové vína, rizlingy a silvány
  • Vysoké množstvo draslíka, ktoré sa nachádza v ľahkých červených vínach, by malo pôsobiť priaznivo na unavené svalstvo očí

Máte radi víno? Ktoré druhy si doprajete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Ľudmila
Odporúčame