Trápia vás bolesti krížov? Vyskúšajte triky na vytúžené uvoľnenie!

krríže

photl.com

Zvyknete sa celú noc prehadzovať v snahe nájsť tu pravú polohu pre váš chrbát? V tom prípade patríte k širokej skupine ľudí, ktorá sa rýchlo rozrastá o čoraz mladšie ročníky. Uponáhľaný životný štýl, nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie – to všetko patrí k civilizačným „muchám“ s negatívnym dopadom aj na oblasť krížov. Inšpirujte sa tipmi, ako túto bolesť v chrbtici uvoľniť.

Prečo bolesti krížov vlastne vznikajú?

Ak vám dospelý známy tvrdí, že ho problémy s chrbtom nikdy netrápili, zrejme si poriadne vymýšľa. Len vo vekovom rozmedzí od 30 do 50 rokov bolesťou krížov pravidelne trpí až štvrtina populácie, pričom percentá sa s pribúdajúcimi rokmi pacientov úmerne zvyšujú. Uznajte sami, že tu rozhodne nejde o zanedbateľné čísla.

Bolesť ako taká predstavuje veľmi subjektívny pocit. V zásade ju môžeme rozdeliť na krátkodobú, ktorá odznie zvyčajne do šiestich týždňov a príčiny jej vzniku môžeme do určitej miery ovplyvniť. Horšie je to s chronickou bolesťou, ktorá pacienta trápi dlhodobo a za jej pretrvávaním sa väčšinou skrýva iné ochorenie alebo prekonaný úraz.


Tiež by vás mohlo zaujať: Omladnite vo vode: Plávanie vás naštartuje!


Za krátkodobú bolesť krížov obyčajne môže:

  • nesprávne držanie tela – ak sa hrbíte nielen pri sedení, ale aj chôdzi, boľavých krížov sa tak skoro nezbavíte
  • dlhé sedenie v nezmenenej polohe – typický problém informatikov, účtovníkov, sekretárok a ľudí so sedavým zamestnaním vo všeobecnosti
  • viachodinové státie v tej istej pozícii – zdroj trápenia väčšiny manuálnych pracovníkov pri výrobných linkách
  • nadváha – kilá navyše nadmerne zaťažujú kĺby, medzistavcové platničky nevynímajúc
  • tehotenstvo – bohužiaľ, pôrodom sa trápenie pre mnohé mamičky nekončí, krátkodobá bolesť krížov zvyčajne prechádza do chronickej dvíhaním malých ratolestí na ruky
  • preťaženie pri (nielen) rekreačnom športovaní

Chronická bolesť krížov sprevádza:

  • problémy s medzistavcovými platničkami
  • zlomeniny stavcov
  • zápalové reumatoidné choroby chrbtice
  • choroby vnútrobrušných orgánov a orgánov malej panvy
  • infekcie
  • nádory

Tiež by vás mohlo zaujať: Trápi vás množstvo kíl navyše? Začnite s pohybom – ale opatrne!


Kedy vyhľadať lekára?

Návštevu odborníka by ste nemali odkladať v prípade, že vaša bolesť krížov je silná, prebúdza vás zo spánku a objavuje sa, aj keď práve oddychujete. Neotáľajte však ani vtedy, ak bolesť sprevádzajú iné príznaky ako horúčka, problémy pri močení a vyprázdňovaní, prípadne ak súčasne strácate stabilitu a oťažievajú vám nohy. Za zmienku u praktického lekára stojí tiež miernejšia bolesť krížov, ktorá trvá dlhšie ako mesiac a ak ste jej následkom zaznamenali úbytok na váhe.

Ako sa bolesti zbaviť v domácom prostredí?

Ľahšiu bolesť krížov zvládnete aj analgetikami, prípadne špeciálnymi gélmi, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach.

Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať najmä hrejivým náplastiam. Je síce pravda, že teplo má naozaj blahodarný lokálny účinok, no v prípade zápalu vám môže viac ublížiť ako pomôcť.

Dôležitý je tiež relax, ale nie úplná nečinnosť. S namáhavými aktivitami si dajte chvíľku pokoj, no neprestávajte sa hýbať.

Vhodné je tiež úľavové cvičenie, pred jeho začiatkom by ste sa však mali poradiť s odborníkom, ideálne rehabilitačnou sestrou. Inšpiráciu nájdete v priloženom videu.



Mnoho ľudí si pochvaľuje špeciálne masáže. Buďte však opatrní a maséra si radšej nechajte odporučiť známymi.

Nevzdávajte sa športových aktivít. Plávanie, metóda Pilates, prípadne joga vašej chrbtici určite neublížia.

Čím skôr sa zamerajte na prevenciu – udržujte si primeranú hmotnosť, dbajte na správne držanie tela a posilnenie chrbtového svalstva.

Zdroj: photl.com, photl.com, YouTube, Emma
Odporúčame