Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!

Zuby

freedigitalphotos.net

Krvácanie z ďasien znamená vždy zlý signál. Ak sa pena zubnej pasty pri čistení vašich zubov často, alebo dokonca vždy sfarbí do červena, vaše zuby nie sú v poriadku. Mnoho z nás tento problém podceňuje, no je vážnejší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čo teda robiť a ako si pomôcť u vás doma alternatívnymi spôsobmi?

Áno, až 30% z nás, resp. každý tretí dospelý človek, je poznačený krvácajúcimi ďasnami. A veľa ľudí považuje tento problém za malichernosť, pričom hazardujú so svojím zdravím. Neriešené a stále sa zhoršujúce krvácanie z ďasien totiž môže spôsobiť nielen parodontózu, vypadnutie inak zdravých zubov, ale aj iné, omnoho vážnejšie zdravotné problémy.

Zdravý chrup nekrváca

To je pravidlo, ktoré jednoducho platí. Ak teda vaše ďasná krvácajú, nie ste zdraví. Môže za to nevhodná hygiena, ktorá je častokrát spôsobená síce pravidelným, ale nesprávnym spôsobom čistenia zubov. Okrem nej sa však na tomto probléme môže podieľať aj zhoršená imunita, hormonálne výkyvy, či iné choroby, alebo iné zdravotné problémy (krvácanie z ďasien môže byť dokonca príznakom leukémie, ale aj podvýživy).

Čo spôsobuje fakt, že ďasná krvácajú?

V prvom rade sa stomatológovia pri tomto probléme potýkajú najmä so zápalom ďasien. Krvácanie z nich je totiž prvým príznakom zápalu sliznice úst – choroby zvanej gingivitída. Zápal spôsobujú baktérie, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine a ktoré sa nahromadia na nedostatočne vyčistených častiach zuba a ďasna. Následne vytvoria povlak, ktorý dráždi ďasná a tie sa v dôsledku toho zapália. Príčinou môže byť aj zubný kameň, ktorý vám však bezbolestne odstráni dentálna hygienička. To však nie je všetko. Z neliečenej gingivitídy môže vzniknúť parodontída, čo je už ťažký stav, kedy môže dôjsť až ku vypadávaniu inak zdravých zubov.


Mohlo by vás zaujímať: Infarkt pre zanedbané zuby? Áno, aj to je dôvod na lepšiu starostlivosť o chrup


Stomatológ vs. domáca pomoc

Niektorí ľudia bežia s každým, aj najmenším problémom hneď ku lekárovi, čo nie je vždy nutné. Ak sa u vás krvácanie z ďasien objavilo len občas, pomôcť vám môžu aj odskúšané prírodné triky. Ak je ale vaše krvácanie časté a trvá dlhšiu dobu, určite sa obráťte na odborníka, ktorý váš stav zhodnotí a nastaví konkrétnu liečbu.

Ktoré prírodné lieky sú vraj pri krvácaní z ďasien účinné?

  • kloktanie repíkového čaju
  • tinktúra z kostihoja
  • čajovníkový (teatree) olej
  • jesť polovicu citróna s cukrom (táto kombinácia však neprospieva zubnej sklovine)
  • šalviový roztok alebo čaj – vyplachovať
  • tinktúra z lekárne – gingivalis – zmes byliniek na tieto problémy
  • prikladať cesnak
  • do 100 ml alpy dajte vylúhovať 10 ks klinčekov na pár hodín a potierajte
  • údajne pomáha aj potieranie domácim malinovým sirupom

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Často stačí aj dentálna hygiena

Keďže asi najčastejšou príčinou krvácajúcich ďasien a ich zápalu je nedostatočná alebo nevhodná hygiena, mnohým ľuďom pomôže absolvovanie dentálnej hygieny, kde vám zuby vyčistí dentálna hygienička a odstráni vám z nich zubný kameň. Taktiež vám ukáže správny spôsob umývania zubov, ako aj zanedbávaných medzizubných priestorov. Problematické baktérie sa prostredníctvom dentálnej hygieny odstránia a je po probléme. Samozrejme, nemusí to platiť vždy a u všetkých.

Čo robiť, aby ďasná nekrvácali?

  • čistite si zuby dôkladne a nezabúdajte na medzizubné priestory – používajte medzizubné kefky a zubnú niť
  • investujte do kvalitnej zubnej kefky a meňte ju každé 2-3 mesiace, alebo po prekonaní choroby, najmä ústneho charakteru (napr. herpes)
  • kupujte kvalitné zubné pasty, ktoré zabraňujú usadzovaniu povlaku na zuboch a ďasnách
  • pravidelne navštevujte dentálnu hygienu – aspoň 1 krát do roka

Máte problémy s krvácaním ďasien? Ako proti nemu bojujete, čo sa vám osvedčilo najlepšie? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame