Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?

Ústa

freedigitalphotos.net

Mali ste ho? Alebo vás nebodaj trápi pravidelne a vy už naozaj strácate vieru, že sa vám ho niekedy podarí zničiť? Herpes je veru tvrdý oriešok a bojovať proti nemu nie je nič jednoduché. Prečo s ním niekto zápasí často a iní zas herpes v podstate nepoznajú? A dá sa ho vôbec úplne zbaviť?

HSV 1 – tak sa skrátene označuje vírus Herpes simplex typu 1, ktorý je zodpovedný za bolestivé pľuzgieriky nachádzajúce sa najčastejšie na perách. Nachádzať sa však môže aj na inej časti tváre, alebo dokonca v nose. Prenáša sa najmä slinami od infikovaného jedinca, k čomu dochádza najčastejšie v rannom veku, zhruba už do 5 – 6 rokov, kedy sa dieťa nakazí v kolektíve. Často sa však stane, že pri prvom nakazení sa opar neprejaví. Usadí sa v nervových bunkách, kde čaká na vhodnú chvíľu, aby sa objavil.

Prečo k nemu dôjde?

Ako už viete, herpes je schovaný vo vašom nervovom systéme, odkiaľ zaútočí, keď sa mu naskytne vhodná chvíľa. Najčastejším spúšťačom býva oslabenie imunity, stres (všetci, ktorí mávajú herpesy vedia, že sa väčšinou objaví v tej najnevhodnejšej chvíli), po zvýšenom fyzickom, alebo psychickom vypätí, ale napríklad aj po menštruácii, po pobyte v chlade, či dlhšom pobyte na slnku. Opatrnosť je na mieste


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?


Nielen zdravotný, ale aj estetický problém

V prvej fáze sa prejavuje ako mravčenie a svrbenie v určitom mieste. Následne sa na tomto mieste vytvorí pľuzgierik naplnený čírou tekutinou, ktorý po niekoľkých dňoch praskne a na tomto mieste vznikne chrasta. Ide teda nielen o nepríjemný, ale z veľkej časti najmä estetický problém, keďže vaše ústa zdobí týždeň až dva nepekná „ozdoba“. Tento fakt nepridá ani psychike a sebavedomiu, k čomu sa môžu pridať následné problémy v interpersonálnej komunikácii. A tak sa z obyčajného vírusu stáva komplexnejší problém. Nehovoriac o tom, aké komplikácie môže priniesť.

Tichá voda brehy myje

Herpes nie je len chrastička nad perou. Je to v podstate nezničiteľná skrytá hrozba, neustále driemajúca v tele. Ľuďom so zníženou imunitou, alebo tým, ktorí trpia kožnými problémami, ich môže herpes narobiť ešte viac. V najextrémnejších prípadoch môže viesť až ku zápalu mozgu a mozgových blán. Opar je tiež dôležité správne ošetrovať, inak sa môže zapáliť, zahnisať a spôsobiť trvalé jazvy či pigmentové škvrny. Ak sa však začnete liečiť včas, pľuzgierik sa po počiatočných príznakoch vôbec nemusí vyhodiť. V prípade, že mávate herpes menej ako 4 krát za rok, postačuje domáca liečba, no ak vás trápi častejšie, zájdite za imunológom alebo dermatológom.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ako ošetrovať opar?

  • vodnaté pľuzgiere nikdy nevytláčajte, pretože si predĺžite dobu hojenia a navyše sa môžu do rany zaniesť baktérie a pľuzgierik bude bolieť, mokvať či hnisať. V takomto prípade sa musíte obrátiť už aj na lekára,
  • miesto herpesu udržujte v suchu a v čo najväčšej čistote,
  • môžete ho potierať mastičkou na pery, najlepšie neparfumovanou a bez farbív (napr. klasickým jelením lojom),
  • v lekárni kúpite rôzne antivirotické mastičky na herpesy, vybrať si môžete z rôznych druhov, foriem, existujú aj rozpustné náplasti. Ceny týchto prípravkov sa pohybujú od zhruba 4,- do 10,- Eur.

SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


 

Pomôžte si sami doma

  • v prvom rade podporte imunitu–zaobstarajte si zvýšené dávky ovocia a zeleniny a tiež príjem vitamínov B (pokojne využívajte balenie B-komplexu), D a C,no pomáha aj kolostrum, probiotiká či echinacea,
  • doprajte si cesnak a petržlen – účinne bojujú proti vírusom z vnútra,
  • čajovníkový olej – na postihnuté miesto ho nanášajte každú hodinu počas dňa,
  • ľad – keď pocítite svrbenie predznamenávajúce opar, priložte naň ľad zabalený vo vreckovke, opakujte každú hodinu,
  • citrón – babská rada hovorí, že ak na miesto oparu prikladáte citrón, nielen, že ho vydezinfikuje, ale pomôže aj skôr sa ho zbaviť,
  • tekutý púder – pomôže skôr vysušiť pľuzgierik.  Zubnú pastu veľmi neodporúčame, pretože na vysušenie síce funguje, ale ťažko sa odstraňuje a vtedy môže dôjsť ku strhnutiu pľuzgiera a následným komplikáciám.

Máte skúsenosti s herpesom? Ktoré účinné tipy na boj s nim by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame