Vitamín D v tabletkách – prevencia proti osteoporóze: Užívate ho zbytočne aj vy?

Lieky

freedigitalphotos.net

Vedci tvrdili, že sú vhodnou prevenciou proti osteoporóze, teraz však majú iný názor. Odborníci z The University of Auckland si totiž myslia, že v prípade zdravých ľudí to vôbec nie je potrebné. Ako to s výživovými doplnkami s vitamínom D vlastne je?

Najnovšia štúdia novozélandských vedcov zverejnená v časopise The Lancet naznačuje, že zdravý dospelý človek nepotrebuje prijímať vitamín D vo forme výživových doplnkov. Tie by totiž mali mať pozitívny účinok na hustotu kostí, a teda chrániť pred osteoporózou, čo sa však nepreukázalo.

Odborníci z The University of Auckland analyzovali 23 štúdií, ktoré dohromady zahŕňali údaje o viac než štyritisíc zdravých ľuďoch. Tí však z užívania doplnkových dávok vitamínu D nemali žiadny výrazný prospech, akurát sa im zvýšila hustota kostného tkaniva v časti bedrového kĺbu. To však podľa vedcov nie je z klinického hľadiska dôležité.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chcete sa vyhnúť osteoporóze? Nezabudnite doplniť vápnik a vitamín D


Vitamín D len pre tých, ktorí ho majú nedostatok

,,Ak by sa doplnky s vitamínom D odporúčali iba tým, čo trpia jeho nedostatkom, ušetrili by sa zdroje, ktoré môžu mať v zdravotníctve aj lepšie využitie,“ interpretoval výsledky štúdie vedúci výskumu Ian Reid. Podľa Clifforda J. Rosena z Maine Medical Research Institute sú zase takéto zistenia u zdravých dospelých ľudí pochopiteľné, ale nemusia byť rovnako platné pre všetkých.

,,Výsledky suplementácie, ktorou sa u dospelých zdravých ľudí predchádza osteoporóze, nie sú zaručené. Avšak udržiavanie zásob vitamínu D v kombinácii s príjmom vápnika, zostáva v prípade starších ľudí efektívnou prevenciou poranení bedrových kĺbov,“ vysvetlil. Užívanie doplnkov obsahujúcich vitamín D sa vo všeobecnosti odporúča okrem starých ľudí aj deťom, tehotným a dojčiacim ženám. 


Tiež by vás mohlo zaujať: Nechránený pobyt na slnku? Ak chcete vitamín D, tak áno – poradíme kedy a koľko!


Postačí aj slnko či ryby v oleji

Laura Tripkovic z University of Surrey sa zase domnieva, že pri predchádzaní osteoporóze nie je možné sledovať iba vplyv vitamínu D. ,,Nie som prekvapená, že nenašli žiadne dôkazy účinkov vitamínu D na hustotu kostí. Pôsobí na ňu totiž veľké množstvo faktorov ako aj gény, strava či životné prostredie,“ povedala. ,,Ak má však niekto obavy o hladinu vitamínu D, stačí ak si dá multivitamínovú tabletu. Najväčšie množstvo vitamínu D vzniká slnečným žiarením na našu pokožku, avšak nachádza sa aj v jedlách ako sú vajíčka, cereálie či ryby v oleji,“ dodala s tým, že nadmerný príjem vitamínu D môže spôsobovať ukladanie vápnika v obličkách.


Užívate alebo ste niekedy užívali vitamín D vo forme výživových doplnkov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, SITA, bbc.co.uk
Odporúčame