Ošetrenie a farba vlasov bez chemických prísad: Henna stojí za pokus

Henna

hennaforhair.com

Henna je rastlinka, ktorá je pre ľudstvo užitočná najmä ako farba na vlasy, vďaka čomu je medzi ľuďmi aj známa. Jej použitie však len pri farbení vlasov nekončí. Okrem farbenia sa používa napríklad aj na regeneráciu vlasov a disponuje dokonca aj liečebnou silou. Pri akých problémoch vám henna môže pomôcť?

Prírodná, červená a čierna

To sú tri farby henny, ktoré sa dajú získať z rastlinky Lawsonia. Ide presne o odrody Alba (prírodná), Inermis (červená) a Spinosa (čierna). Ich vzájomnou kombináciou sa dá získať množstvo krásnych odtieňov. Henna rastie ako rastlinka, pripomínajúca krík, ktorá dokáže narásť až do výšky okolo dvoch metrov. Rastie najmä v oblastiach s teplou a suchou klímou, napríklad v Egypte, Maroku, na Arabskom polostrove, v Indii, ale napríklad aj v ďalekej Číne, či Austrálii.

Patrí k najstarším farbivám na svete

Henna je známa už viac ako 5 000 rokov. V dávnych dobách ju používali dokonca aj Kleopatra či Nefertiti. Kvitne peknými bielymi, červenými a ružovými kvetmi, ktoré majú silnú sladkú vôňu. Tá sa dokonca považuje aj za afrodiziakum. Využívajú a spracúvajú sa z nej kvety, ktorých šťava sa využíva v kozmetickom priemysle, no oddávna sú to najmä listy, ktoré sa najprv usušia, potom podrvia a získa sa z nich prášok – 100% prírodná farba henna. Tá sa tisíce rokov využíva nielen na farbenie vlasov, ale aj pokožky (čo je známe ako Henna tattoo). Henna je známa najmä preto, že dodáva vlasom lesk, silu a stratenú hebkosť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kozmetický zázrak našich starých materí: Vajíčko pre krásnu pleť aj vlasy


Použitie henny:

  • prírodný spôsob farbenia vlasov – odtiene od červenej až po čiernu
  • regenerácia vlasov – henna sa dá použiť aj ako bezfarebná kúra na poškodené vlasy
  • proti rýchlo sa mastiacim vlasom a lupinám – pomáha zmes henny, citrónu a jogurtu
  • na vlasoch vytvára prírodný UV filter
  • je vhodná aj pri kožných alergiách, kedy sa vlasy nemôžu farbiť chemickou farbou
  • pri bolesti v krku – odvar z listov sa kloktá 3 krát denne
  • má aj dezodoračné vlastnosti a preto sa pridáva aj do dezodorantov
  • pri bolesti hlavy – od bolesti hlavy pomáha obklad kvetov henny, zmiešaný s octom, ktorý sa prikladá na čelo
  • henna dokáže liečiť aj kožný zápal, modriny, popáleniny, boľavé kĺby, uštipnutie, či lišaje
  • je prirodzene antibakteriálna a antiseptická

Ako henna pôsobí na vlasy?

V našich končinách sa henna využíva najmä na farbenie vlasov, ktoré vlasy neničí, ale naopak ich vyživuje. Henna totiž obalí každý vlas vrstvou prírodného proteínu a chráni tak vlasy pred vonkajšími vplyvmi, ako napríklad poškodením od slnka, vetra, nečistotami v ovzduší, či chlórom, alebo morskou soľou. Vlasy sú chránené pred rozštiepením a lámaním, pričom henna úžasne vyhladí povrch vlasov a tie sa budú nádherne lesknúť a na dotyk budú pôsobiť ako hodváb. Navyše podporuje aj rast vlasov, spomaľuje, alebo vie zastaviť vypadávanie vlasov a posilňuje tiež vlasové korienky vašich prameňov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť


Ako na to s hennou?

Henna je rastlinka, ktorá je pre ľudstvo užitočná najmä ako farba na vlasy

Použitie henny je náročnejšie ako použitie klasickej farby z drogérie. V prvom rade treba myslieť na to, že by sa nemala používať na chemicky farbené vlasy, alebo prinajmenšom s odstupom minimálne jedného mesiaca. Farbenie taktiež trvá omnoho dlhšie, pretože hennu treba mať na hlave aspoň dve hodiny, niektoré ženy si ju nechávajú na hlave aj celú noc. Henna okrem toho dokáže vlasy len stmaviť, nie zosvetliť, resp. zvýrazní prirodzený odtieň. Ak ju chcete naniesť, musíte prášok zmiešať s vodou alebo inými prísadami podľa návodu a naniesť na vlasy dôkladnejšie ako klasickú farbu. Hennu treba vmasírovať aj do pokožky hlavy. Po nanesení farby by mali byť vlasy zabalené do igelitu a udržované v teple, pomôcť môže napríklad teplý vzduch z fénu. Hennu si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach, niektorých drogériách, či cez internet. Jedno 50 g balenie prášku henna vás vyjde asi na 1,50 Eur.


Máte skúsenosti s používaním henny? Ako zapôsobila na vaše vlasy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: hennaforhair.com, hennaforhair.com, Nela
Odporúčame