Spomínate si ešte na rybí tuk? Upravuje tlak, pomáha kĺbom aj imunite

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Rybí tuk je zdrojom mnohých pre telo prospešných látok

Iste si ešte niektorí z vás spomenú na časy, keď museli denne jesť rybí olej na lyžici. Pre mnohých však bola jeho chuť nepríjemná a tak naň časom zanevreli. No to je veľká chyba. Rybí tuk je zdrojom pre telo nesmierne cenných omega 3-mastných kyselín a tiež vitamínu D.


Za všetko môžu Eskimáci

Okrem zdravotných prínosov je rybí olej aj skvelým životabudičom. Deťom pomáha udržať si v škole aktívnu myseľ a dospelým zas napomáha lepšie sa v práci sústrediť a podať o niečo lepší pracovný výkon. V minulosti si rybí olej zaslúžil pozornosť vedcov najmä zásluhou Eskimákov, ktorí v podstate nepoznajú civilizačné ochorenia ako cukrovku, mozgovú mŕtvicu, alebo infarkt. Zistilo sa, že je to práve vďaka vysokému obsahu omega 3 – mastných kyselín, ktoré vo veľkom množstve prijímajú v každodennej strave.

V čom pomáha rybí olej?

 • pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny prsníka
 • zvyšuje imunitu
 • má priaznivý vplyv na mozog a jeho fungovanie
 • zlepšuje pamäť a zlepšuje koncentráciu
 • znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení
 • znižuje riziko krvných zrazenín a tým aj riziko mozgovej mŕtvice a infarktu
 • znižuje krvný tlak a cholesterol
 • prospieva pri chorobách kĺbov (reume, artritíde)
 • zlepšuje psoriázu
 • je účinnou prevenciou rakoviny hrubého čreva

Tiež by vás mohlo zaujať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


Omega 3 si telo nevie vyrobiť

A preto je potrebné prijímať ich zo stravy. Okrem omega 3 – nenasýtených mastných kyselín sú pre telo dôležité aj omega 6 – nenasýtené mastné kyseliny. Do tela by sme ich mali prijímať v pomere 1:2. Omega 3 – mastné kyseliny sú vzácnejšie a osožnejšie pre ľudí, ktorí majú problémy so zápalovým procesom v organizme. Napríklad pre ľudí trpiacich reumou, alebo ľudí, ktorí trpia častými a opakovanými ochoreniami, resp. trpia skrytým zápalom v tele.

Odkiaľ prijímať omega 3 – mastné kyseliny?

Tieto vzácne kyseliny sa nachádzajú hlavne v rybách. No nie len v tých morských, aj keď najviac sa ich nachádza v tuniakoch či makrelách (okrem nich sa nachádzajú aj v losose, sleďoch či sardinkách), ale aj v našich - sladkovodných rybách. Ako dobrý zdroj poslúži u nás veľmi obľúbený pstruh, ale aj hlavátky, či ostrieže, ale obsahuje ich aj sumec či úhor. Okrem rýb sú ich zdrojom napríklad aj vlašské orechy, ľanové a iné semienka, alebo rastlinné oleje. Omega 6 – mastné kyseliny zas nájdete napríklad v slnečnicovom oleji, alebo v sójových produktoch.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ako sa užíva?

Odporúčaná denná dávka je stanovená v množstve 10 až 15 ml. Odborníci odporúčajú užívať ho pred jedlom, najlepšie už hneď ráno a na lačno. Väčšina štúdií odporúča tieto dávky ako bezpečné. Ak by ste to však s užívaním rybieho oleja preháňali, hrozí vám zvýšené riziko krvácania, najmä u tých osôb, ktoré sú naň náchylné. 200 gramov rybieho oleja zoženiete približne za 8 eur, odporúčaná dávka je jedna čajová lyžička denne. V predaji sa nachádza aj ochutený rybí olej napríklad s citrónovou arómou. Ak vám napriek tomu táto chuť „nejde na jazyk“, môžete sa rozhodnúť aj pre o niečo menej prírodnú formu - rybí olej v kapsulách - balenie 100 kapsúl kúpite zhruba od 5 eur.


Užívate rybí olej? Pomáha vám jeho užívanie zlepšovať váš zdravotný stav? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Lemra 29.01.2019, 11:44

  myslím, že perfektným zdrojom rybích tukov sú kapsulky BIO certifikovaného rybieho tuku od viridianu na bestbody.sk stojí 90 kapsúl presne 21 eur

 • JohnST 30.09.2016, 20:54

  Zajest rybí tuk kyslim mliekom. Dobra rada na posratie sa ako lion....

 • Sára 08.09.2015, 09:18

  my užívame rybí olej priamo z Nórska, dosť som si o tom čítala...tam sa tento rybí olej predáva masovo v lekárniach v supermarketoch aj obyčajných obchodoch, severské moria patria medzi najčistejšie na svete...Nóri patria medzi najzdravšie a najšťastnejšie národy na svete podľa výskumov...možno aj vďaka tomuto oleju :-) ten olej sa volá Mollers a brávame ho od chalaniska čo si ho vozí priamo z Nórska sebe, ale má niekedy aj navyše.stránka sa volá www.rybiolej.eu alebo tak nejak, a klop-klop sme celá rodinka zdraví, manžel mával problémy s kĺbami a cíti príjemné zlepšenie pohyblivosti, dávam to aj deťom na imunitu a keď bola chrípková epidémia v škôlke boli zdraví ako rybičky :-) takže ja som tomu vďačná, Sára

 • Radovan 21.12.2013, 10:31

  Vybornym zdrojom omega 3 su male, morske ryby - sardinky (sardina pilchardus - napr. v lidl za 0.79). Zivia sa planktonom a nemetabolizuju tazke kovy ako velke ryb. Ancovicky su tiez dobre. Pozor, balticke sardinky s skutocnosti nie su sardinky, ale sproty.

 • woman 29.10.2013, 08:20

  Tu by sa žiadalo nazrieť do súčasnej populácie Eskimákov, ako sú na tom teraz s rôznymi týmito ochoreniami. Potom by nám to hádam potvrdilo, alebo vyvrátilo tieto názory.

 • assap 25.10.2013, 14:11

  To moze byt tym ze moria su extremne zamorene tazkymi kovmi,dioxinmi a dalsimi karcinogenmi a rybi tuk ani ryby uz nie su zdrava strava.

 • omega 25.10.2013, 13:55

  Kto vie kde je pravda, keď jeden článok hovorí o tom ako je to super a ďalšie o riziku vzniku rakoviny??? Keby si chcel dať niekto tak námahu a porovnať pre a proti .. to by malo väčší efekt ako len umelo zaplniť miesto na stránke. http://www.osel.cz/index.php?clanek=7008 http://www.pluska.sk/izdravie/muzsky-svet/pomaly-tym-lososom-rybi-olej-vraj-zvysuje-riziko-rakoviny-prostaty.html

 • klik 25.10.2013, 13:39

  Aj ja ho mám, tiež z lekárne, v TT stál 18 eur, chutí celkom dobre, ako údená makrela, ráno si dávam za lyžičku a dobre.

 • Lubo 25.10.2013, 08:38

  Dobrý deň, dobrým zdrojom 3 a 6 omega mastných kyselín je za studena lisovaný repkový olej kde ich pomer je 1:2.

 • Feri 25.10.2013, 07:02

  Dobrý zdrojom omega 3 je hlavne čistý rybí tuk. V kapslách je ho minumum - nekupovať, dá sa kúpiť čistý rybí tuk v lekárni na objednávku - 900 ml, Galvex BB okolo 15-16 euro, treba ho skladovať v chladničke. Po užití pre lepšie prijatie ho treba zajesť bielkovinou - vypiť kyslé mlieko, tvaroh, ...

1

Pridať komentár