Katastrofy, ktoré vás môžu pri zaváraní postihnúť: Vieme, ako im predísť

Zavárajte rýchlo a jednoducho

Zavárajte rýchlo a jednoducho (Zdroj: GettyImages)

Spôsoby zavárania sú rôzne a každý z nás má svoje tipy, triky a skúsenosti. Asi však budete súhlasiť, keď poviem, že pre každého z nás je rovnako dôležité, aby bol výsledný produkt chutný, zdravý a najmä vydržal. Aké problémy vás môžu počas zavárania postihnúť, aké sú ich príčiny a riešenia?

Neprichytený vrchnák po sterilizácii

Viečko či sklo môže byť voľné alebo chybné. Vždy dôkladne skontrolujte zaváracie poháre i vrchnáky. Nesmú byť opotrebované, takisto ani hlavica, ktorou ste poháre uzatvárali. Ak sa vám nepozdávajú radšej ich vymeňte, je to lacnejšie a vaša práca nevyjde nazmar. Pokiaľ sa s nimi ešte nechcete rozlúčiť, zatlačte vrchnáky radšej dvakrát, škody by sa mali zminimalizovať.

Pohár mohol byť preplnený. Ovocie a zelenina sa nakladá natesno. Šetrí to miesto, nálev a obsah spravidla aj tak zmenší svoj objem. Dajte si však pozor, aby ste to neprehnali. Platí pravidlo, že zaváranina sa môže sterilizovať len raz, preto ak robíte nový druh, sklá naplňte radšej menším množstvom ako zvyčajne.

Dávajte veľký pozor na teplotu. Nesmie byť príliš nízka. Niektorým typom zaváranín stačia aj menšie teploty, ale obvyklou osemdesiatkou nič nepokazíte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kvasená kapusta je extra zdravá, ale nie z obchodu: Spravte si doma vlastnú!


Kvasenie a plesnivenie

Krátka sterilizácia a nízka teplota sú najpravdepodobnejšou príčinou tohto problému. Ak chcete pri zaváraní zožať zaručený úspech, nie je na škodu použiť teplomer a stopky. Vďaka nim si môžete byť istí, že predpísané inštrukcie boli dodržané.

Druhou najčastejšou príčinou je nedostatočná hygiena. Niekedy stačí zopár baktérii a môžete kompóty rovno vyhodiť. Dôkladne umyte zeleninu i ovocie, poháre a viečka, ale aj všetky pomôcky, ktoré používate.

Hnednutie plodov

Ak plody v pohároch hnednú, nemali ste šetriť na náleve. Prelievať samozrejme netreba, ale dbajte na to, aby boli ponorené.

Pokiaľ hnedne aj ovocie či zelenina namočené v náleve, zaváraninu radšej čo najskôr spotrebujte. Enzýmy neboli sterilizáciou inaktivované a plody začnú hniť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Skvelá kapusta: Surová či kvasená, pre zdravie ako stvorená


Zlá konzistencia a plávanie plodov

Nikdy na kompóty nepoužívajte prezreté alebo dlho skladované ovocie. Z takýchto plodov radšej uvarte džem, prípadne detskú výživu. Zaváraniny pripravujte len z pevného a zdravého ovocia a zeleniny s dostatočným množstvom prírodných cukrov.

Teplotu strážte z obidvoch strán. Nesmie byť ani príliš vysoká. Ovocie či zelenina príde o množstvo vitamínov a iných prospešných látok, môžesa rozvariť. Dlhotrvajúca vysoká teplota vie takisto spôsobiť plávanie plodov.

Zdroj: Thinkstock.com, thinkstock.com, Ľudmila
Odporúčame