Vykurovacia sezóna je za dverami: Pripravte na ňu kotol aj radiátory

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Aký systém vykurovania doma využívate?

Vykurovacia sezóna je už za dverami

Zima sa blíži a s ňou aj začiatok vykurovacej sezóny. Ak nechcete, aby vás nepríjemne zaskočil, vyplatí sa vykurovací systém v byte či dome poriadne skontrolovať. Koniec koncov, každoročnú servisnú prehliadku kotla požadujú všetci výrobcovia v záručných podmienkach. Pravidelnú servisnú prehliadku si pred zimou vyžaduje aj čerstvo nainštalovaný systém.


Prečo treba kotol kontrolovať?

Kotol a rozvody obsahujú nežiaduce látky, ktoré môžu ohrozovať chod kotla, vykurovacích telies či ventilov. Pri tých novších to môže byť olej používaný pri lisovaní plechových radiátorov, zvyšky tesniacich hmôt alebo spájky. V starších systémoch bývajú usadeniny, produkty korózie a vodný kameň, ktoré sa pri prevádzke usadzujú v kotle a môžu i v krátkom čase spôsobiť jeho zlyhanie. Častou príčinou problémov býva aj vykurovacia voda s príliš vysokou tvrdosťou. Usadeniny vo výmenníku tepla spôsobujú zvýšenú spotrebu paliva a pri tradičných kotloch aj zhoršenie parametrov spalín.


Tiež by vás mohlo zaujať: Budíte sa ráno pri zarosených oknách? Takto s vlhkosťou môžete bojovať


Čierne steny nechce nikto

,,Zanesenie sa môže prejaviť častým zhasínaním horáka alebo prehrievaním kotla. V mnohých prípadoch to vedie až k začierneniu stien pri komínových vývodoch alebo v horšom prípade k prepáleniu vnútorných častí spotrebiča. Ak chceme predísť týmto problémom, mali by sme využívať služby spoľahlivého servisného technika, zaškoleného a autorizovaného dodávateľom danej značky kotlov," upozorňuje Ladislav Truchlík zo spoločnosti Wolf Slovenská republika. Ceny za ročnú údržbu bežného plynového kotla v rodinnom dome sa pohybujú priemerne od 70 do 100 eur.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Nezabudnite na radiátory

Po prehliadke kotla netreba zabudnúť na kontrolu radiátorov, prípadne podlahového vykurovania a vyčistenie komína. Pred vykurovacou sezónou je potrebné skontrolovať všetky ventily na radiátoroch. Pokiaľ z nich vyteká voda, treba ich opraviť alebo vymeniť. Všetky radiátory by sa mali pred prevádzkou odvzdušniť. ,,Podlahové vykurovanie je vcelku odolný systém, ak sa pri inštalácii použili kvalitné plastové rúrky s kyslíkovou bariérou. Pri prehliadke potom stačí skontrolovať tesnosť jednotlivých spojov a zistiť, či sa nezmenili prietoky v jednotlivých okruhoch. Oplatí sa tiež skontrolovať ich funkciu a reakciu na zmenu nastavenia izbového regulátora," radí odborník na vykurovaciu techniku Truchlík.


Aký vykurovací systém používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Zora, TASR
  • Foto: freedigitalphotos.net

Diskusia (1)

  • zuzana 16.01.2014, 22:48

    Zdravim rekonstruovali sme starsi dom a komplet sme menili kurenie za nove,novy kotol na pelety a samozrejme aj nove radiatory..po 2 mesiacoch kurenia mme v kazdej izbe nad radiatorom zacernenu stenu pripada mi to ako zadymena stena...som zufala mame male dieta a obavam sa o zdravie ak nieco skodlive vdychujeme..prosim poradte preco tak radiatory spinia...?ako tomu zabranit?co robit aby radiatory nespinili?co je vlastne pricina j:-)e nieco zle urobene nakureni? Dakujem prosim poradte Zuzana

1

Pridať komentár