Dajte trápeniu na toalete rázne stop: Ako sa účinne zbaviť hemoroidov?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Hemoroidy poznajú najmä ľudia po 50-tke, aj keď ani mladší nie sú výnimkou

Ochorenie, za ktoré sa mnohí hanbia, pretože sa dotýka jednej z najintímnejších oblastí tela. Hemoroidy poznajú najmä ľudia po 50-tke, aj keď ani mladší nie sú výnimkou. Po danej vekovej hranici nimi však trpí každý druhý človek. Prečo vznikajú a ako sa ich nadobro zbaviť?


Zlatá žila útočí

Tí skôr narodení nepovedia hemoroidom inak, ako zlatá žila. A majú s nimi veru aj dosť skúseností. Podľa štatistík si totiž hemoroidy za obeť vyberú 50 – 60 % seniorov. Hemoroidy sú rozšírené žily v análnom kanále a na konečníku, ktoré spôsobujú nepríjemnú bolesť nielen pri vyprázdňovaní stolice, ale aj pri sedení a krvácanie z konečníka. Takisto môže ich výskyt sprevádzať aj svrbenie či pálenie v oblasti konečníka. Hemoroidy poznáme vnútorné a vonkajšie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Prečo vznikajú?

Vznik hemoroidov sa nedá špecificky vymedziť. Môže za ne množstvo faktorov. Od nezdravého životného štýlu, až po vek či genetické predpoklady. Odborníci ako dôvod uvádzajú zvýšený tlak na žily konečníka. Ich príčinou môže byť:

 • chronická zápcha
 • vek nad 50 rokov
 • obezita
 • ochorenie pečene
 • vrodená porucha spojivového tkaniva
 • sedavé zamestnanie či sedavý spôsob života
 • tehotenstvo
 • nedostatočná hygiena a infekcie konečníka

SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


 

Vyšetrenia sa nebojte

Mnoho ľudí odkladá návštevu lekára takpovediac donekonečna, pretože sa o nich tradujú rôzne „hrôzostrašné“ historky a ich problém sa im zdá trápny. Vyšetrenie navyše pokladajú za ponižujúce. Tieto obavy sú ale úplne zbytočné. Váš obvodný lekár vás pošle ku špecialistovi, ktorý vás vyšetri za pár minút bezbolestnou metódou. Nemusíte sa vôbec báť. Používa rukavice a gél, niekedy postačí pohľad. Pre vás je to možno nepríjemné, no pre lekára , ktorý sa s týmto problémom stretáva niekoľkokrát denne, nie ste nijak výnimočný a berie vás úplne prirodzene a preto sa pred ním nemusíte vôbec hanbiť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Hanba bokom – krvácanie môže znamenať rakovinu

Ak krvácate z konečníka, odložte ostych bokom. V prvom rade ide o vaše zdravie a o to, aby sa vaši blízki mohli ešte dlho tešiť z vašej prítomnosti. Pri krvácaní z konečníka sa netreba spoliehať na to, že máte hemoroidy, môže to totiž predznamenávať aj iné – vážnejšie ochorenie. Napríklad aj rakovinu hrubého čreva, ktorá patrí medzi najčastejšie druhy rakoviny na Slovensku.

Dôležitá je prevencia

Tak ako pri každej chorobe aj pri hemoroidoch je dôležité myslieť na ne dopredu a dbať na prevenciu. Ako? Špecialisti odporúčajú:

 • konzumáciu stravy bohatej na vlákninu
 • eliminovať alkohol, kávu a dráždivú, korenistú stravu
 • pravidelný fyzický pohyb (aspoň 3 krát do týždňa)
 • pitie množstva tekutín
 • používanie vzdušného a voľného spodného oblečenia
 • dôsledné dodržiavanie hygieny (sprcha po každej stolici, alebo aspoň používanie vlhčeného toaletného papiera)
 • obmedzenie dlhého sedenia alebo státia
 • vyhýbať sa násilnému tlačeniu stolice

Vhodné je konzumovať tieto potraviny: špenát, obilniny, celozrnný chlieb, brokolicu, zemiaky, sušené slivky a hrozienka, jablká, hnedú ryžu, fazuľu, orechy, hrach, cereálie, či ovos. 


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Liečba je rôzna

Pri miernejších problémoch postačia krémy, maste alebo čapíky, pri pokročilejších sa už pristupuje ku ambulantným neinvazívnym metódam (napríklad ambulantné podviazanie hemoroidov, skleroterapia, kryodeštrukcia, či liečba laserom) a pri ťažkých prípadoch je potrebné vykonať chirurgický zásah. Okrem liečby u lekára si však môžete pomôcť aj prírodou. Najskôr sa však radšej poraďte s lekárom:

 • cibuľa– ošúpanú cibuľu dajte na 10 minút uvariť do vody a potom z nej vytlačte šťavu. Do tej namočte kúsok látky, alebo tampón a prikladajte na hemoroidy
 • aloe vera – pôsobí upokojujúco a protizápalovo
 • kostihojová masť
 • sedací kúpeľ v dubovej kôre, nechtíku, či myšom chvoste
 • pitie žihľavového čaju
 • zemiakové čapíky – zo zemiaku nakrájajte oválne valčeky v tvare a veľkosti klasických čapíkov z lekárne. Zasuňte si ich do konečníka a nechajte ich vyjsť prirodzenou cestou. Za deň ich tam môžete vystriedať viacero
 • levanduľový, citrónový, alebo rozmarínový olej – do sedacieho kúpeľa si pridajte 10 kvapiek jedného z nich

Máte vy alebo niekto vo vašom okolí skúsenosti so zlatou žilou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdielať na Facebooku

Diskusia (71)

 • velmidobre 14.05.2018, 20:20

  https://www.fitlekaren.sk/produkt/fine6-50ml-olej-na-hemoroidy/

 • Gabika 28.02.2018, 18:46

  ja som sa ucinne zbavila vonkajsich hemoroidov vdaka hemostop gelu, nic ine som nepouzivala a stacilo

 • Vcelia Alchymia 21.02.2018, 11:37

  Liečba hemoroidov / zlatej žily Pri akútnych stavoch je ideálne začať propolisovými čipkami. Možné kombinovať s propolisovou alebo kostihojovou masťou. Pokiaľ nie je možné zaviesť čipok, je vhodné aplikovať kostihojovú tinktúru pomocou rozprašovača (napr. hneď po stolici), pokiaľ to zdravotný stav dovolí. Na konečné riešenie – teda vyliečenie hemoroidov je ideálne dlhodobé vnútorné užívanie propolisovej tinktúry. Bližšie info a ponuka produktov na: www.facebook.com/vceliaalchymia

 • sisa 04.01.2018, 20:06

  odporucam vam hemostop synbio s gelom, jeden z najjednoduchsich a nejlepsich sposobov na liecbu

 • fitlekaren 03.12.2017, 10:50

  Určite https://www.fitlekaren.sk/produkt/fine6-50ml-olej-na-hemoroidy/

 • hemapro 30.11.2017, 10:52

  Krem na hemoroidy - https://goo.gl/BPoSu8 Krem pomáha hneď, ten upokojuje a sťahuje ale kým sa človek úplne vylieči to trvá aj 3-4 mesiace.

 • aloeee 30.11.2017, 10:52

  ALOE VERA - Zázrak prírody... Už po tisícročia si ľudia zbehlí v liečení cenia jej mnohostranné účinky. Prvé zápisy o liečivej rastline Aloe Vera boli urobené zhruba pred 6000 rokmi v Egypte. Egypťania ju nazývali „Krv bohov" a „Rastlina nesmrteľnosti". Mayovia jej hovorili „Zdroj večnej mladosti". Už Hippokrates liečil pomocou Aloe a Alexander Veľký ňou nechával ošetrovať svojich zranených vojakov. Grécky lekár Dioskoridés, ktorý žil v 1. storočí po Kristovi, odporúča vo svojej knihe o bylinách Aloe na veľmi veľa chorôb. Egyptské kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali Aloe pri starostlivosti o svoju krásu, Kryštof Kolumbus nepodnikol jedinú cestu bez svojho „lekára v kvetináči" a taktiež Gándhí využíval jej blahodárne pôsobiace účinky. Dnes je známych viac ako 300 druhov Aloe, nie každá však vykazuje špeciálne „zázračné" vlastnosti. Najlepšie účinky pre ľudský organizmus prináša Aloe Vera Barbadensis Miller. Jej dužina obsahuje okolo 200 vysoko hodnotných, biologicky aktívnych látok. Okrem iných to sú enzýmy, vitamíny, minerálne látky, bioflavonoidy, cukry a esenciálne aminokyseliny. Práve toto zoskupenie účinných substancií prináša pozitívne účinky na ľudský organizmus. Dôležité je hlavne to, že minerálne látky, stopové prvky, vitamíny a ostatné substancie sa v extrakte z Aloe Vera nachádzajú vo vzájomne vyváženom pomere. Práve v dnešnej dobe je Aloe Vera dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Podporuje totiž Imunitný systém - prirodzenú ochrannú funkciu nášho tela v jeho neustálom boji proti stresovým faktorom, ktorých je v súčasnosti skutočne veľa (znečistené ovzdušie, UV žiarenie, rádioaktívne zaťaženie vzduchu, vody i potravy, jedovaté látky v našom tele, patogénne organizmy, psychický stres a pod.). Iba dobre fungujúci imunitný systém môže zvíťaziť nad chorobami, príp. zabrániť ich vzniku. Naše civilizačné choroby, ako sú napr. alergie, nadváha, vysoký krvný tlak, diabetes, artérioskleróza, ochorenia krvného obehu, bolesti kĺbov a svalov atď., tiež často vyvoláva nesprávna strava. Vďaka veľkému počtu vitálnych látok je Aloe Vera schopná udržiavať človeka zdravým a vitálnym. Táto rastlina dokáže telo zbaviť jedov, škodlivín a kyselín, posilňuje imunitný systém a aktivizuje samoliečiace sily, reguluje telesné funkcie a pri mnohých ochoreniach je zmysluplnou sprievodnou terapiou. V našej hektickej dobe pomáha Aloe Vera ku stabilizáciu našich nervových síl, má vyrovnávajúci a stabilizujúci účinok. Stav dnešnej generácie je alarmujúci, pokiaľ sa týka alergických a závažných ochorení - napr. diabetes (cukrovka) sa vyskytuje už u novorodencov. Časté sú poruchy imunitného systému, ktorý sa začína formovať až po 1. roku života a celkom vyvinutý je až v 14. roku. Aloe Vera - rastlina, ktorej liečebné účinky ľudstvo pozná už od staroveku, bola u nás využívaná už od roku 1935 po rádioterapii, v rokoch 1934 až 1945 pri liečbe ekzémov. Od roku 1959 sa od jej užívania upustilo a prednosť dostali chemické (farmaceutický vyrobené) liečivá. Neskôr s......

 • hemostop 28.09.2017, 06:29

  Hemostop - http://bit.ly/2kYnwgP vyhla som sa operácii a hemoroidov sa zbavila úplne.

 • Petra 15.09.2017, 12:16

  zbavte sa hemoroidov vdaka hemostopu!

 • Raddaa 09.07.2017, 13:55

  Olejcek fine6 a zatial najlepšie mi to pomaha.

1 2 3 4 5 ... 8 >

Pridať komentár