Zimné zlozvyky: Tieto výhovorky nám škodia na výzore aj na zdraví!

Vianočné trhy

SITA

Pripomínate aj vy ku koncu roka medveďa, ktorý sa uložil na zimný spánok? Či si to pripustíme alebo nie, zimné mesiace väčšina z nás prežíva ako svojskú hibernáciu. Do aktivít sa príliš nehrnieme a v niektoré dni by sme z domu najradšej nevystrčili ani nos. Sme lenivejší, pohodlnejší, na všetko máme čas a starostlivosť o seba samých často zanedbávame. Výhovorka znie: Veď je zima… Zbaviť sa sezónnych zlozvykov síce nebýva jednoduché, za pokus to však rozhodne stojí. Už toto zimné obdobie môžete prežiť celkom inak než zvyčajným leňošením!

 

Výhovorka č. 1: Môžem jesť, koľko chcem – kabát všetko schová

Koncoročné kapustnice, firemné večierky, Vianoce, silvestrovské zábavy, plesy – to všetko vytvára nielen pravú zimnú atmosféru, ale aj príležitosť ulahodiť chuťovým bunkám. Dobré jedlo a kvalitný alkohol, slaný snack a sladké dezerty na sviatočný stôl jednoducho patria. Odolať im príde zaťažko práve kvôli chladnému počasiu za oknami. Ženy tvrdia, že kilá navyše zamaskujú oblečením, podľa mužského názoru hrubšia vrstva tuku lepšie chráni pred mrazom. Na jar sa však pri pohľade na osobnú váhu všetci chytajú za hlavu – ručička sa totiž v mnohých prípadoch vyšplhala priam extrémne vysoko.

Tip na skrotenie apetítu: Zostať štíhlymi aj v zime nemusíte len tak, že sa vzdáte obľúbeného jedla. Ak máte dobrý metabolizmus, ochutnajte zo všetkého, na čo máte chuť. Snažte sa však odhadnúť tú správnu mieru a prestaňte jesť, keď cítite, že ste sýti. Medzi hlavnými jedlami konzumujte dostatok ovocia, najmä citrusov. Zaplnia vám žalúdok a nie sú také kalorické ako, napríklad, koláče.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyvarujte sa najčastejších chýb pri chudnutí!


Výhovorka č. 2: Nemôžem športovať, vonku je príliš chladno

Bežecké tenisky, tenisovú raketu, bicykel aj turistické topánky väčšina ľudí odkladá v zime do pivnice. Zatiaľ čo letné večery mnohí trávia športovou aktivitou či prechádzkami, v zimnom období svoj čas venujú najmä televízoru a počítaču. Dni sú totiž z hľadiska prirodzeného svetla kratšie a večer sa nám už nechce pohnúť ani prstom. Aj to má však za následok priberanie a celkový pocit únavy. Nedostatok pohybu sa totiž odzrkadlí nielen na postave, ale tiež na nálade a psychickej (ne)pohode.

Tip, ako prekonať lenivosť: Ak vám to práca umožňuje, skúste sa rozhýbať už hneď zrána. Privstaňte si a cestou do zamestnania si odskočte na plaváreň či do fitka. Je jedno, či si dáte len zopár „dĺžok“ v bazéne alebo desať kilometrov na bežiacom páse a poriadne do tela. Dôležité je prebudiť svalstvo a okysličiť mozog. Bohatú ponuku indoorových športov však môžete využiť kedykoľvek, aj podvečer. Spinning, squash, umelá lezecká stena, zumba, aerobik a mnohé ďalšie – stačí si len vybrať!


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte radi beh? Vek nie je prekážkou


Výhovorka č. 3: Som chorý, no nemám čas ísť k lekárovi

Upchatý nos, boľavé hrdlo, herpes, horúčka, malátnosť a únava – podobný stav v zimnom období na vlastnej koži okúsi skoro každý. Nie každý však chrípku či iný druh virózy aj prekonzultuje s lekárom a vyleží v posteli. Uponáhľaný životný štýl  nám totiž radí radšej chorobu prechodiť. PN-ka by pokazila výplatu a dni dovolenky sa predsa oplatí pošetriť na oddych. Nie vždy sa ale takýto postoj naozaj vyplatí. Prechodené choroby totiž predstavujú záťaž nielen pre náš imunitný, ale aj srdcovocievny systém. Infarkt si takýmto spôsobom môžete privodiť skôr, ako by ste sa vôbec nazdali!

Tip, ako zvládnuť chorobu bez ujmy: Myslite na prevenciu a dopujte sa vitamínmi už teraz. Zároveň sa s mierou otužujte, často vetrajte, dbajte na dostatok pohybu a raz týždenne sa poriadne vysaunujte. Ak už ochoriete, svoj zdravotný stav rozhodne nepodceňujte. Doprajte telu patričný oddych a dostatok času na regeneráciu. Ak totiž virózu prechodíte, môže sa s vami vliecť celé mesiace. A v príhodnej chvíli zaútočiť ešte v silnejšej forme!

Zdroj: SITA, photl.com, Emma
Odporúčame