Ľútosť, smútok, únava: Zatočte s jesennou depresiou a zlepšite svoj život

Žena

freedigitalphotos.net

Obdobie príjemných teplôt skončilo a zdá sa, že nás čaká séria sychravých dní. Dážď, mraky a nedostatok svetla spôsobuje, že sme náchylnejší trápiť sa, stávame sa pochmúrnymi, strácame chuť plniť svoje povinnosti, ľahšie sa nakazíme chorobami a negatívne pocity sa neraz snažíme vynahradiť jedlom. Zároveň sa naše telo musí vyrovnať so zmenou času. Spolu s obratom počasia, prichádza aj ona – jesenná depresia. Nenechajte sa ňou poraziť…

Je to len výmysel?

Jesenná depresia alebo sezónna afektívna porucha (SAD) je skutočná a v rôznom rozsahu a forme sa v určitom období prejaví u väčšiny z nás. V istej miere zasahuje približne 80 percent populácie. Ako sme spomínali, psychológovia sa domnievajú, že je spôsobená nedostatkom svetla, ktorý kolíše s hladinami melatonínu, serotonínu a dopamínu. Príznaky sa začínajú prejavovať v neskorej jeseni, prehlbujú sa v čase zimy a v jari zvyknú opäť ustúpiť. Postihuje najmä ľudí žijúcich v krajinách s výrazným kolísaním množstva slnečného svetla i teploty a trojnásobne viac ženy ako mužov. V súčasnosti sme orientovaní na výkon a aktivitu, a preto ignorujeme signály nášho tela, ktoré v tomto období potrebuje šetriť energiu na zimné mesiace, zabúdame odpočívať a vytvárame priestor pre podobné neduhy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Strata sebavedomia, strach či nervozita: Ako si poradiť s úzkostnou depresiou?


Čaká vás únava, podráždenosť i zníženie sexuálneho apetítu

SAD sa prejavuje u každého človeka individuálne, preto existujú rôzne typy príznakov, no väčšina postihnutých trpí práve týmito:

  • depresívna nálada
  • chronická únava
  • ospalosť
  • skleslosť, letargia
  • podráždenosť
  • zvýšený apetít
  • zníženie výkonu
  • sexuálna nechuť

Dá sa s ňou bojovať?

Úspešne ju porazíte práve prevenciou. Dbajte na správnu životosprávu a dostatok spánku. Minimalizujte stres, záťaž, vnútorné napätie. Nezanedbávajte psychohygienu – prácu vždy striedajte s odpočinkom. Nájdite si čas na šport a fyzickú aktivitu – napríklad prechádzky v prírode. Venujte sa svojim blízkym, rozprávajte sa s nimi a najmä nezabúdajte na relaxáciu.

Ak je už na prevenciu neskoro a pociťujete viacero príznakov, pomôcť by vám mohla špeciálna lampa, ktorej žiarenie imituje slnečné svetlo. Terapia plnospektrálnym svetlom, nazývaná aj fototerapia, by vás mala opätovne nabiť energiou. Pri silnejších symptómoch sa však odporúča vyhľadať odborníka.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Zopár tipov ako sa nezblázniť

Žijeme v hektickom svete a občas sa jednoducho nedá vypnúť a čas na rozhovor či fyzickú aktivitu sa hľadá len veľmi ťažko. Ak neviete nájsť spôsob ako sa za pár minút vyventilovať a zároveň zbaviť zlej nálady, skúste niektorý z našich tipov:

  • Dýchajte – na chvíľu sa zastavte, nadýchnite sa a spolu s výdychom vypúšťajte všetky starosti von. Nie je nutné sa zbytočne stresovať, nikomu tým nepomôžete.
  • Kakao a čokoláda – raz za čas si doprajte túto zdravú dobrotu. Čím viac kakaa, tým viac endorfínov, ktoré vás príjemne naladia. No neprežeňte to, nikoho nepotešia kilá navyše.
  • Hudba a tanec – zatvorte sa v kancelárii alebo v izbe a pusťte si svoju obľúbenú pieseň. Nebojte sa odviazať, skúste si aj zatancovať. Nikto vás predsa nevidí.
  • Vykričte sa – predstieraním dobrej nálady sa nikam nedostanete. Ak treba, pokojne sa vykričte a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie. Potláčaná zlosť a frustrácia vám môžu spôsobiť okrem psychických aj fyzické problémy. Dávajte si však pozor, aby ste váš hnev neadresovali na niekoho iného, určite by sa vám nepoďakoval a len by vás to mrzelo.
  • Potešte sa – kúpte si nejakú drobnosť, ktorá vám spraví radosť. Nemusí to byť nič veľké, stačí kniha či doplnok do bytu. Taká malá odmena.
  • Pochváľte sa – napriek tomu, že sa vám nedarí, určite sa nájde niečo, čo ste urobili dobre. Potľapkajte sa po pleci. Ak sa môže vydariť jedna vec, prečo by nemali nasledovať aj ostatné?

Máte vlastné skúsenosti s jesennou depresiou? Čo vám najlepšie pomáha prekonať ju? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti a rady v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Ľudmila
Odporúčame