Odborníci varujú: Počet cukrovkárov na Slovensku stúpa!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Kontrola hladiny cukru v krvi

Počet diagnostikovaných z celkového počtu obyvateľov stúpol zo 4,9 percenta v roku 2001 na 6,3 percenta v roku 2010.


Počet Slovákov, ktorí trpia cukrovkou, sa každý rok zvyšuje. Počet diagnostikovaných z celkového počtu obyvateľov stúpol zo 4,9 percenta v roku 2001 na 6,3 percenta v roku 2010. Cukrovka postihuje viac ženy ako mužov a podľa zdravotníckych organizácií a lekárov si cukor v krvi treba nastavovať celý život.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na cukrovku: Čím si sladíte život vy?


V roku 2010 zomrelo na cukrovku na Slovensku 651 ľudí. Toto číslo nezahŕňa pacientov, ktorí podľahli sprievodným ochoreniam postihujúcim diabetikov. Medzi najčastejšie sprievodné ochorenia diabetikov patria vysoký krvný tlak, komplikácie s obličkami, očné ochorenia, srdcový infarkt či cievne mozgové príhody. Tieto ochorenia vznikajú najmä zmenami krvných ciev, a preto je dôležité nastavovanie cukru v krvi po celý život a dobré zaškolenie diabetika. Podstatou cukrovky je absolútny (diabetes I. typu) alebo relatívny (diabetes II. typu) nedostatok inzulínu, čo je hormón produkovaný v podžalúdkovej žľaze - pankrease.

Najviac diabetikov žije na Slovensku v Bratislavskom a Nitrianskom kraji a najmenej ich býva v Prešovskom a Žilinskom kraji. V súčasnosti sa na Slovensku na cukrovku lieči asi 340-tisíc ľudí a ich počet neustále stúpa. Prevažná väčšina ochorení je cukrovka II. typu.

Informácie agentúre SITA poskytol Peter Gschwendt z Národného centra zdravotníckych informácií.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: SITA
  • Foto: sita

Diskusia (1)

  • juracik 03.04.2014, 03:10

    prečo stupa počet cukrovkarov v SK, nie len v SK ale aj inim štatima ako Chorvatsko a ostatne republike byvale Jugoslavije. Problem su TESCO, Kaufland a podobni lebo v chudobnim štatim rosprepadavaju šmed otpad kategoije mesni vyrobkou aj domaci vyrobki su tolko zasiteni chmickim latkamy tak ža všetko čo piše v deklaracijama o ingredentima je klam v 99% pripadou a su za to zodpovedny inšpektori ktori su kompetenty a dostali velki prachi abi sa to predavalo lebo diabetici v takim supermarketima by museli mat vyrobke značke DIA a to ččo sa v SK konkretno predava je podvod lebo žijem v SK mam cukor zvišeni a som vela tich vyrobkou dal na laboratorijsku analizu v inem štatu v neutralne laboratorije a visledky su uplne ini ako čo je napisane tak koho obvinit a ešte su drahši taki vyrobki pod značkom DIA a ked by sme aj neviem ako chceli to čo by bolo tj čo by malo bit finančne sa neda jednoducho služobna medecina farmaceutska industrija zneuživaju nas cukrovkarou lebo v každem štatu krat tolko a si rozmislite nahodou použivam alternativne veci aj ked su predpisali inzulin a dalšie somarine lebo ked si raz pichnete je to iste ako ked ste na heroinu a služobna medecina nechce nič povedat o horke tekvice alebo gymnea silvestri bilčinka od ktore sa robe kapsuly Glukosorben a 60 kapsuli stoji velmi malo aj čaj od horke tekvice 150 doza (2 doze denne rano a večer) 9 eura a Glukosorben 5 eura a trochu sa aj strvne liste pridržavat menej masno slano a viac zelenbine v strave trochu olivovi olej ale nelutovat na dobru kvalitu aj ked je to 10 eura flaša stoji to zato uvidite že sa da bez inzulinato plati za one čo ešte inzulin nepoužili lebo ktori použivaju su teraz zavislaci ako narkomani lebo inzulin umrtvi pankreas i len je na vegetaciji a to čo som napisal regulaciju cukru roby zvišuje imunitu a regeneruje pankreas

1

Pridať komentár