Čo je quinoa a prečo ju jesť? Dajte šancu tejto zázračnej potravine!

Quinoa

wikipedia.org/blairingmedia

Ide o prastarú potravinu Inkov, no svoje miesto si našla aj v 3. tisícročí. Tento rok, aj keď sa už pomaly chýli ku koncu, bol dokonca podľa OSN medzinárodným rokom quinoy! Čo je na nej také vzácne, že sa jej dostalo takejto pocty? No predsa jej vysoká výživová hodnota, množstvo bielkovín a vzácne vyvážený podiel aminokyselín. Odborníci do jej konzumácie vkladajú vysoké nádeje a považujú ju za potravinu budúcnosti.

Ide o prastarú potravinu Inkov, no svoje miesto si našla aj v 3. tisícročí. Čo je na nej také vzácne, že sa jej dostalo takejto pocty? No predsa jej vysoká výživová hodnota, množstvo bielkovín a vzácne vyvážený podiel aminokyselín. Odborníci do jej konzumácie vkladajú vysoké nádeje a považujú ju za potravinu budúcnosti.

Poklad Inkov?

Quinoa pochádza a dodnes sa pestuje na území prastarých, záhadných, no mimoriadne bohatých civilizácií – Inkov a Aztékov. Žeby bola aj ona jedným z ich pokladov? Niečo na tom asi bude. Každopádne, stále sa pestuje na daných územiach, presnejšie na úpätiach celých juhoamerických Ánd, od Argentíny, až po južné Chile, ale aj v okolí bájneho jazera Titicaca. Domorodí Indiáni ju začali podľa zmienok a archeologických vykopávok pestovať už pred viac ako 3000 rokmi. V predkolumbovskej ére Južnej Ameriky bola dokonca hlavným zdrojom potravy tamojších obyvateľov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ryža je chutná a zdravá: Vyčarte z nej niektoré z týchto jedál


Z Ánd, aj Himalájí

Až 92% svetovej produkcie zabezpečujú Peru a Bolívia a podľa niektorých zdrojov sa za posledných dvadsať rokov jej produkcia zvýšila o 300%. Keďže rastie len vo vyšších nadmorských výškach, je jej pestovanie pomerne problematické. Rozšírilo sa teda len do oblastí, ktoré disponujú danými vysokohorskými pestovateľskými plochami. Darí sa jej tak napríklad v Himalájach, na severoindických náhorných plošinách, na vyššie položených miestach Európy, ale napríklad aj v exotickej Keni.

Prirodzene bezlepková

Quinoa je vysoko výživnú a prirodzene bezlepková potravina podobná obilnine. Pripravuje sa takmer identickým spôsobom ako ryža. V našich zemepisných šírkach je aj napriek svojej obľúbenosti v iných európskych krajinách ešte stále pomerne neznáma. Je to potravina veľmi vhodná pre vegetariánov, vegánov (pretože obsahuje bielkoviny, ktoré im kvôli vynechaniu mäsa zo stravy chýbajú), ľudí, ktorí potrebujú doplniť vitamíny a minerály, ako aj pre celiatikov, či ľudí držiacich bezlepkovú diétu, ale rovnako aj pre športovcov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zbavte sa konečne tuku na bruchu: Naservírujte si týchto osem potravín


Má mimoriadne zloženie

Quinoa obsahuje:

  • všetkých 9 aminokyselín
  • množstvo bielkovín
  • dôležité minerálne látky – mangán, železo, vápnik, fosfor, horčík
  • vlákninu
  • vitamíny – A, B, C, E
  • neobsahuje nijaký cholesterol

Čo s ňou?

Pripravuje sa podobným spôsobom ako ryža. Na jeden pohár quinoy potrebujete dva poháre vody. Privediete ju do varu, necháte povariť na miernom ohni asi 15 – 20 minút a necháte dopariť pod pokrievkou. Hotovo! Quinou môžete podávať ako samostatnú prílohu k mäsu, ale použiť sa dá napríklad aj ako plnka do papriky, či inej zeleniny, do polievok, šalátov, na sladko, aj na slano. Môžete ňou skrátka nahradiť všetky jedlá, ktoré ste pred tým robievali s ryžou. Okrem toho sa dá kúpiť aj vo forme vločiek, takže chutí aj na raňajky s medom a mliekom, alebo ju dostať aj vo forme cestovín. Pred varením ju dobre premyte, alebo namočte do vody, aby ste ju zbavili nepríjemnej horkosti. Balenie 250 gramov kúpite už od dvoch eur.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo dobre uvarenej ryže: Ako sypká príloha aj s lahodnou príchuťou!


Quinoa vám pomôže aj pri zdravotných problémoch:

  • pri bolestiach hlavy
  • zlepšuje náladu, odháňa depresívne stavy
  • prináša energiu
  • buduje svalovú hmotu
  • zlepšuje stav kostí a zubov
  • znižuje krvný tlak
  • udržuje stabilnú hodnotu cukru v krvi
  • pomáha proti kandidóze – premnožených kvasinkách v tele
  • detoxikuje
  • má prebiotické vlastnosti – podporuje rast „priateľských“ baktérií v črevách

Jedli ste už Quinou? Ako vám chutila? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.




Zdroj: wikipedia.org/blairingmedia, wikipedia.org/blairingmedia, Nela
Odporúčame