Dobrú pamäť máte vo svojich rukách: Ako si ju udržať čo najdlhšie?

Ľudský mozog

freedigitalphotos.net

Sem tam na niečo zabudne každý. Bez rozdielu pohlavia, ale aj veku. Zabudnúť peňaženku na stole je neškodné, nechať svokru čakať na železničnej stanici však môže byť život ohrozujúce. Z jedného zabudnutia svet nespadne, horšie je, keď sa to stáva pravidlom. V tomto prípade platí staré známe, prevencia je najlepší liek.

Vyvážená strava sa významne podieľa na všetkých oblastiach nášho života, pamäť nevynímajúc. Mnoho potravín má povzbudzujúce účinky, vďaka ktorým si pamäť udržíte čerstvú do vysokého veku. Ktoré to sú?

  • Ginko biloba – pôsobí proti starnutiu, prekrvuje mozog aj končatiny. Zlepšuje pamäťové schopnosti aj vo vyššom veku. Je ideálnym čajom či výživovým doplnkom.
  • Guarana – poklad z ďalekej Brazílie. Odporúča sa pri únave, vyčerpaní a náročnom dni. S obľubou ju užívajú profesionálni vodiči a študenti v skúškovom období. Zlepšuje pamäť a koncentráciu. Obsahuje kofeín a bojuje s únavou.
  • Zelený čaj4 šálky zeleného čaju denne výrazne zlepšia činnosť mozgu. Navyše reguluje cholesterol a zlepšuje spaľovanie tukov. Nepredlžujte však dobu lúhovania 3 minúty.
  • Ovocie a zeleninamrkva podporuje pamäť, avokádo povzbudzuje krátkodobú pamäť, ananás a banány pomáhajú pri sústredení sa, jahody odbúravajú stres, čučoriedky a cibuľa prekrvujú a okysličujú mozog, orechy pomáhajú pri dlhodobej pozornosti.
  • Brahmi – ide o indickú bylinu z Himalájí. Pomáha pri učení, zvyšuje pozornosť a pomáha pri koncentrácii. Ide o jeden z najefektívnejších prípravkov, ktorý nájdete aj u nás – dokonca vo forme kávy s obsahom byliny brahmi.
  • Vitamíny B1, B3 – rovnako účinné sú aj zdroje stravy s obsahom horčíka a vápnika. Všeobecne odporúčanými sú potraviny ako tuniak, morčacie mäso, morské plody, orechy, čierny chlieb, strukoviny.

Čoho sa vyvarovať?

Niektoré potraviny môžu mať presne opačné účinky, ako by ste chceli. Máte radi sladké? Pozerajte na zloženie. Obyčajný cukor by sa mal nahradiť hroznovým cukrom. Rovnako neblaho pôsobí aj nadmerná konzumácia alkoholu či cigariet. Tieto dva neduhy môžu spôsobiť dokonca pokles intelektuálnych schopností. Mali by ste sa vyvarovať pravidelnej konzumácii sýtených nápojov s vysokým obsahom kofeínu, rovnako aj káve.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


V zdravom tele zdravý duch

Šport je mimoriadne zdravý a pomáha k udržaniu zdravého tela. No aj mysle. Pre kvalitnú činnosť mozgu je podstatné dostatočne ho prekrviť a teda aj okysličiť. A práve športom a aktívnym pohybom v prírode svoj mozog okysličujete. K tomuto tvrdeniu sa prikláňajú aj vedci z Illinoiskej univerzity v USA, ktorí odporúčajú rýchlu chôdzu. Tá zaťažuje pľúca a srdce, čo si vyžaduje veľkú spotrebu kyslíka, ktorý je prospešný aj pre mozgové bunky.

Trénujte

Nemajte obavy, nemusíte každý deň behať 10 km. Ide o tréning vášho mozgu. Tento jedinečný orgán ukladá spomienky a poznatky do krátkodobej a dlhodobej pamäte. Tie z krátkodobej časom nahradí inými, ostávajú nám len spomienky z dlhodobej pamäte.

Pri udržiavaní dobrej pamäte pomáhajú úplne obyčajné činnosti, napríklad vymýšľanie veršov, príbehov, historiek. Tréning má spočívať len v tom, že budete viac rozmýšľať. Pomáha sledovanie animovaných filmov, alebo hocijaké rozvíjanie predstavivosti. Príkladom je sledovanie obláčikov na oblohe a hádanie, na aký tvar sa podobajú. Jednoduchá detská hra no účinná aj vo vyššom veku. Rovnako je dobré stále sa vzdelávať. Čítať vedecké časopisy, napríklad tie zamerané na techniku či financie. Pri obľúbenom bulvárnom plátku si síce oddýchnete, no nečakajte, že v ňom nájdete informáciu hodnú zapamätania.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Utopistická budúcnosť?

Zaujímavé je sledovať, akým smerom sa uberie snaha o zlepšenia našej pamäti v budúcnosti. Časopis Pharmacotherapy prišiel so štúdiou, ktorá priniesla zaujímavý poznatok. Užívanie liekov určených pre pacientov trpiacich hyperaktivitou a poruchou pozornosti, má na zdravých jedincov stimulačný účinok. Takéto lieky zvyknú užívať študenti či duševne pracujúci.

Vedci sa rovnako snažia vytvoriť liek, ktorý by dokázal pretvoriť myšlienky z krátkodobej pamäte na tie v dlhodobej pamäti. Prvé pokusy sa už uskutočnili na opiciach, tie sa dokázali niektoré veci naučiť rýchlejšie. Je však otázne, či by bol takýto liek skutočným prínosom. Ak by sme nedokázali ovplyvniť, ktoré myšlienky sa majú uchovať a ktoré nie, mohol by byť liek poriadne deprimujúcim. Určite ste zažili mnoho vecí, na ktoré chcete radšej zabudnúť. Takto by bolo aj to zlé čerstvou spomienkou.


Užívate nejaké podporné prostriedky na zlepšenie pamäte? Ktoré to sú? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame