Dajte zlodejom stop: Dodržujte bezpečnostné zásady a znížte riziko vykradnutia

Zlodej

freedigitalphotos.net

Vykradnutý dom či byt je pre mnohých ľudí doslova nočnou morou. Najmä s pribúdajúcimi rokmi treba byť opatrní. Ak máte vo svojom okolí starších zábudlivých ľudí, pripomeňte im zásady bezpečnosti a prípadne im sami nainštalujte niektoré pomôcky.

Domy, byty či chaty si lepšie zabezpečte, zamykajte sa aj keď ste doma, neotvárajte cudzím ľuďom. To je niekoľko rád polície, ktoré odporúča dodržiavať, aby ľudia predišli vlámaniam do ich obydlí. V prípade, že má majiteľ bytu podozrenie, že ho vykradli, mal by hneď volať políciu, miesto činu by malo zostať nedotknuté. „Ničoho sa nedotýkať, nič nepremiestňovať, urobiť si zoznam vecí, ktoré chýbajú,“ radí hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Účty treba okamžite zablokovať

Ak boli ukradnuté platobné karty, šekové či vkladné knižky, alebo cenné papiere, je nutné o tom informovať okrem polície aj banku alebo inštitúcie, u ktorých sú cenné papiere vedené. „Zablokovanie účtu proti manipulácii páchateľom musí byť rýchle,“ zdôraznil Slivka. Ak dôjde k odcudzeniu dokladov (pas, občiansky preukaz a iné), treba to tiež ihneď nahlásiť.


Mohlo by vás zaujať: Doma máme desiatky dôležitých dokumentov: Takto o ne nikdy neprídete


Pomôže zamykanie dverí aj zatváranie okien

Ľudia môžu vlámaniam zabrániť napríklad tak, že si budú vchodové dvere, či bránku do dvora, zamykať aj keď sú doma. Zatvorené by mali mať aj okná, najmä pivničné, prízemné a podkrovné. „Odporúčame mať kvalitné vstupné bezpečnostné dvere a zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami, napríklad bezpečnostné závory, bezpečnostné retiazky, poistky dverových závesov, spevnené zárubne,“ uviedol Slivka. Na prízemí by si mohli ľudia namontovať mreže a bezpečnostné fólie na okná, balkóny a loggie.

„Kukátko“ by malo byť samozrejmosťou   

Skrýše pod rohožkou, v kvetináči a na iných „bezpečných miestach“, nie sú podľa polície vhodné pre ukrytie kľúčov od bytov a chát. Polícia tiež odporúča napríklad „kukátko“ na dverách, neodporúča otvárať dvere a vpúšťať do bytu neznáme osoby. „Je vhodné naučiť tejto zásade aj deti a starých rodičov,“ zdôrazňuje Slivka. Odporúča tiež neschovávať väčšie množstvo peňazí a cennosti doma. Upozorňuje aj na to, že stiahnuté rolety na oknách môžu byť pre zlodejov signálom, že v byte nik nie je.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Vchodové dvere sú vizitkou domova – ako si ich vybrať?


Dobrý sused nad zlato

Polícia tiež odporúča po nasťahovaní sa do nového bytu ihneď vymeniť zámky dverí za nové. „Pretože nevieme, kto všetko má od starej vložky kľúč,“ vysvetlil hovorca. Na zvončeky odporúča dávať meno v množnom čísle, aby nebolo zrejmé, koľko osôb v byte býva. Podľa polície sú tiež výhodou dobré vzťahy so susedmi, ktorí by mohli dohliadať na bezpečnosť bytu v neprítomnosti majiteľa, prípadne mu pravidelne vyberať schránku.


Máte vlastné skúsenosti so zlodejmi? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, TASR
Odporúčame