Únava či chrípka nemá šancu: Týchto 7 potravín vám dodá energiu a posilní imunitu

Zázvor

freedigitalphotos.net

Zima už klope na dvere a okrem predvianočného stresu sa naše telo musí popasovať s náhlymi zmenami počasia, ktoré na nás pôsobia nie vždy pozitívne. Viete, ktorých sedem potravín posilní vašu imunitu a ochráni vás pred chrípkou?

Cesnak

Hľuzu so štipľavou príchuťou jedli v staroveku vojaci a otroci, aby boli zdraví a silní. Zelenina z čeľade cesnakovitých dáva knokaut nachladnutiu a boľavému hrdlu, treba ho však jesť po nakrájaní či rozdrvení. Cesnaková šťava napomáha vykašliavaniu a dokáže zabiť viac ako dvadsať druhov baktérií a šesťdesiat druhov plesní. Ráno si nadrobno nasekajte strúčik cesnaku, dajte na lyžičku, zalejte troškou medu a prehltnite bez hryzenia.

Fazuľa

Jedálniček našich predkov bol bohatý na strukoviny a skvelú ochranu pred rôznymi ochoreniami vám zaručí aj dnes obyčajná fazuľa. Zelená, fľakatá či veľké biele struky tohto bôbu – všetky druhy sú bohaté na magnézium, ktoré podporuje lepší prenos myšlienok a zároveň pôsobí ako vynikajúci antioxidant. Už v jednej porcii „mäsa chudobných“ nájdete cennú kyselinu listovú a bielkoviny, ktoré sa vám postarajú o vyrovnanú hladinu vašej energie.

Hrozienka

Hrozienka pozná väčšina z nás ako súčasť zákuskov a sladkých jedál, ale dokážu aj liečiť. Pri fyzickej aj psychickej záťaži sú skvelým a rýchlym životabudičom a vďaka vysokému obsahu ovocného cukru dobijú vaše telo energiou. Obsahujú vitamín C, ktorý má schopnosť viazať sa na hroznový cukor, a vitamín krásy má tak v našom organizme väčší účinok. Rovnako ako ostatné sušené ovocie, aj hrozienka sú koncentrovaným zdrojom cukru (preto to ani s nimi nemožno preháňať), živín a vlákniny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Jablká

Každodenná konzumácia jablka znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zlepšuje činnosť čriev a pôsobí proti nepríjemným bolestiam hlavy. Zelené jablko osvieži a hydratuje, červené je bohatšie na živiny. Odborníci na výživu odporúčajú zjesť minimálne jedno surové ovocie denne a keďže je veľa výživných látok už v jeho šupke, nemali by ste jablko čistiť. V osviežujúcej jablčnej dužine je ukrytý vitamín C, ktorý vás v chladných dňoch ochráni pred chrípkou, či bežným nachladnutím.

Kyslá kapusta

Kyslá kapusta je v našich zemepisných šírkach dobre známa a hovorí sa o nej ako o vitamínovej bombe číslo jedna. Vďaka vitamínu B12, ktorý vzniká až jej kvasením, významne podporuje obranyschopnosť, pomáha organizmus detoxikovať a prirodzene prečistí steny vášho žalúdka. Pri zvýšenej únave sa odporúča jesť kyslú kapustu s olivovým olejom, cesnakom a petržlenovou vňaťou, no naštartuje vás aj pitie pol pohára kyslej šťavy denne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Proti chrípke a nachladnutiu pomôže príroda: Využite silu týchto korenín!


Zázvor

Zázvor alebo ďumbier lekársky sa používa pri prvých príznakoch nachladnutia alebo chrípky. Zvyšuje potenie a znižuje horúčku, podporuje vykašliavanie hlienu z pľúc a čaj z jeho koreňa sa odporúča piť všetkým, ktorí sa cítia byť unavení, slabí a malátni. Tento všeliek má blahodarné účinky na organizmus, pôsobí antibakteriálne a posilňuje imunitu. Aromatickými zložkami exotickej rastliny sú silice a štipľavá látka gingerol, ktorá svojím účinkom pripomína kyselinu acetylsalicylovú s podobným zložením ako má aspirín.

Ženšen

Účinky ženšenu podrobne skúmali na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokoch v Číne a ďalších štátoch. Koreň života, ktorý svojím tvarom pripomína ľudské telo, sa odporúča pri liečbe kašľa a chrípky, no taktiež znižuje cholesterol a harmonizuje biorytmus. Najúčinnejšie látky v ženšene sú takzvané ginsenoidy, podobajúce sa svojou chemickou štruktúrou hormónom, ktoré organizmus využíva pri reakcii na stres. Liečivá bylinka zmierňuje príznaky napätia a únavy, reguluje stresový hormonálny systém a zvyšuje energiu vašich buniek.


Ktoré ďalšie potraviny vám pomáhajú v boji s chrípkou alebo nadmernou únavou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame