Sviatky sú opäť tu: Ako sa vyliečiť z „opice“ a čo robiť, ak ste sa prejedli

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Prehnali ste to s jedlom či alkoholom a teraz máte „opicu“? Aby sa aj tá najväčšia silvestrovská party zaobišla bez zbytočných excesov a vy ste Nový rok nestrávili nad záchodovou misou, ponúkame vám tipy, vďaka ktorým sa na druhý deň nebudete cítiť ako vyžmýkaný citrón.


Na pijatiku sa treba pripraviť

Ak plánujete na oslave piť, doprajte si pred otvorením prvej fľaše vína ťažšie mastné jedlo. Kalorické pokrmy zaťažia váš žalúdok a navyše spomalia vstrebávanie alkoholu, takže sa rýchlo neopijete. Keďže destiláty znižujú hladinu vitamínu C, preventívne siahnite po multivitamínovom prípravku a podľa možnosti nikdy nemiešajte tvrdé s pivom. Záťažou pre vašu hlavu môže byť aj kombinácia viac ako dvoch typov pálenky, preto sa vždy dopredu rozhodnite pre jeden druh. Pri koncentrovaných nápojoch nezabudnite na nealko, aby ste predišli dehydratácii organizmu a vo všeobecnosti platí, že čím viac vody pred spaním vypijete, tým lepšie. Veselica s pohárikom v ruke si pýta aj vhodné jedlo, preto nezabúdajte na pravidelný prísun potravín a pripravte sebe aj svojmu okoliu chutné slané pohostenie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ako jesť cez Vianoce a nepribrať: Odborníci prezradili niekoľko trikov


Hrôzostrašný deň po

Ak ste nedodržali rady spomenuté vyššie, pravdepodobne ste sa zobudili s vedrom vedľa postele a zrejme sa vám nevstáva práve najlepšie. V takom prípade začnite deň s bohatými raňajkami, ktoré sa nesú v anglickom duchu – vajíčka, slaninka, klobáska. Výdatná trojkombinácia vás postaví na nohy a nabije vás energiou, ktorú po náročnej noci isto viac než oceníte. Ak sa na jedenie necítite, doprajte si sódu bikarbónu, pomáha aj prípravok z lekárne, ktorý vás z opice dostane.

Povinnou výbavou je minerálka, ktorá vaše telo hydratuje a ak ju ochutíte citrónovou šťavou, získate späť stratené vitamíny. Na „opicu“ zaručene zaberie stará dobrá klasika v podobe slepačieho vývaru, ktorý žalúdok ľahko strávi a pripraví ho na ďalší chod. Ním môže byť napríklad miska kvasenej kapusty nalačno, treska, zavináče alebo uhorky, keďže organizmus si po divokom výjazde pýta soľ. Proti nevoľnosti pomáha aj odvar zo zázvoru, ktorý si môžete osladiť medom a dochutiť citrónom.

Káva je tabu

Niektorí nedajú na príslovie „klin sa klinom vybíja“ dopustiť a proti ťažobe obrátia do seba poldecák. Ak však o vodke nechcete ani počuť, vyskúšajte drink Krvavá Mary bez nej a tabasca. Stačí zmiešať paradajkový džús s trochou worcestrovej omáčky a citrónovej šťavy a dochutiť soľou a čiernym korením. Podobnou „lahôdkou“ je zmes z rozmiešaného surového vajíčka s octom a soľou, obohatená ostrým kečupom. Známym liekom na neželený stav je aj  rozpustený šumivý acylpyrín, ten však môže prehĺbiť žalúdočnú nevoľnosť. Oveľa nápomocnejším kamarátom je vitamín B1 (tiamín), kedy už jedna malá hnedá pilulka dokáže zázraky. Pred šálkou kávy dajte radšej prednosť bylinkovým čajom, ktoré učičíkajú vašu pečeň a žlčník.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vianoce s pochúťkami, ale bez kíl navyše: Prezradíme vám, ako na to!


Keď ste sa prejedli

Na sviatky sa stoly len tak prehýbajú všakovakými dobrotami a zájsť ďaleko ste nemuseli len s poctivou domácou, ale aj jedlom. V prípade boľavého a ťažkého žalúdka vyskúšajte:

  • pohár vody so sódou bikarbónou, ktorá vám pomôže vygrgať sa
  • lyžicu jablčného octu, ktorú pridáte do pohára s vlažnou vodou
  • pri problémoch s behaním na toaletu si doprajte sucháre a banán neutralizujúci žalúdočné kyseliny
  • tráveniu dopomôžu niektoré druhy ovocia, ako napríklad jablko a grapefruit
  • pohyb čriev aktivujú semená a ovsené vločky
  • kŕče zmiernite priložením teplého uteráku alebo fľaše s horúcou vodou na brucho
  • nič nepokazíte ani osviežujúcou citronádou bez cukru
  • rozmiešajte v mlieku med, upokojí váš žalúdok, zeler zas na naše nezdravé stravovacie návyky pôsobí antibakteriálne
  • organizmus nádherne prečistí čaj z medovky, harmančeku či mäty.

Aké ďalšie účinné tipy na nepopulárnu "opicu" poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár