Zápal močových ciest sa v zime objavuje častejšie: Ako si s ním účinne poradiť?

Žena

freedigitalphotos.net

Zimné počasie prináša do našich domovov nielen obdobie sviatkov, ale aj obdobie zvýšenej chorobnosti. Okrem klasických infekčných chorôb, ako je chrípka či nachladnutie, si svoju daň vyberajú aj častejšie zápaly močového ústrojenstva. Na čo si dávať pozor a čím si pomôcť?

Postihuje najmä ženy

Zápaly močových ciest sa vyskytujú u mužov, aj u žien, no tie nimi trpia omnoho častejšie ako muži. Slabšie pohlavie je na choroby močového mechúra náchylnejšie omnoho viac, aj z dôvodu dĺžky močovej rúry. Ženy ju majú omnoho kratšiu ako muži, a preto je cesta do mechúra pre baktérie rýchlejšia. Baktérie z hrubého čreva sa do ženského močového ústrojenstva dostanú oveľa ľahšie aj kvôli blízkosti análneho a močového otvoru, ktoré sú u pánov omnoho vzdialenejšie.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné recepty na problémy s močovými cestami: Skúšali ste ich už niekedy?


Aké príznaky má zápal močových ciest?

  • rezanie a pálenie pri močení, bolesti pri močení
  • častejšia potreba močenia
  • problémy vymočiť sa
  • zakalený moč, môže byť začervenaný pri vážnejších formách
  • zvýšená teplota
  • pri zápale močovej rúry sa pridáva aj hnisavý výtok
  • pri zápale obličiek stúpajú teploty až na úroveň 39 – 40°C  a bolesti sa presúvajú až do krížovej oblasti. Pridať sa môže aj zimnica a triaška
  • pri dlhotrvajúcich zápaloch dolných močových ciest môže táto choroba prebiehať aj bezpríznakovo
  • mužom môže neliečený zápal postúpiť až do infekcienadsemenníkov a prostaty

Môžu za to baktérie, aj zlé obliekanie

Najčastejšou príčinou vzniku infekcie močových ciest (udáva sa, že zapríčiňuje až 80% prípadov) je baktéria Escherichiacoli, ktorá osídľuje hrubé črevo. Odtiaľ sa bez problémov dostane ku konečníku a u žien pomerne jednoducho ku močovému otvoru, kde už pri oslabenej imunite nemá nijaké prekážky pri rozvíjaní infekcie. Tá sa tak môže dostať až do obličiek, čo je už dosť nebezpečné. Neliečený, zanedbaný, či často sa opakujúci zápal obličiek, totiž môže v krajných prípadoch zapríčiniť aj ich zlyhanie.


Mohlo by vás zaujať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Ku vzniku urologického zápalu prispievajú aj iné faktory:

  • podchladenie, teda nedostatočne teplé obliekanie sa
  • stav celkovej imunity
  • nedostatočná hygiena
  • zavedený močový katéter
  • neopatrnosť pri sexe a nedostatočná hygiena s ním spojená, pred aj po sexe je dobré vymočiť sa, aby sme odstránili prípadné baktérie
  • tvarové anomálie obličiek a močových ciest

Teplo a hygiena

V prvom rade dbajte na dostatočnú hygienu, je potrebné, zvlášť u žien, aby sa po stolici utierali smerom dozadu a po močení smerom dopredu. Ak ste náchylná na zápaly, nestačí používať klasický toaletný papier, kúpte si buď vlhčený papier, intímne utierky, alebo pokojne aj vlhčené obrúsky na utieranie pre deti. Tie sú jemné ku pokožke a spĺňajú tie najprísnejšie kritériá. Keď neuškodia deťom, nemali by ani vám. Ďalším dôležitým faktorom je dostatočná tepelná ochrana. Je potrebné teplo sa obliekať, chrániť si krížovú oblasť, nesadať si na studené povrchy a nohy mať neustále v teple a suchu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pomôžte si čajmi, sú účinné

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že čaje nemôžu zabrať, opak je pravdou. Urologické čaje skutočne pomáhajú, pretože pri zápaloch močových ciest platí pravidlo, že treba veľa piť, aby sa baktérie čo najrýchlejšie vyplavili. Urologické čaje sú navyše zložené z účinných byliniek, ktoré pôsobia dezinfekčne a liečivo na močové ústrojenstvo. Okrem klasických urologických čajov z lekárne pomôže aj kamilkový, prasličkový, či brezový čaj. Zvýšený prísun tekutín podporte nielen čajmi, ale aj čistou vodou a polievkami.

S brusnicami a bez cukru

Vhodné je tiež počas týchto problémov užívať brusnice, ktoré majú dokázané liečebné účinky na močové cesty. Pri liečbe veľmi pomáha vynechanie cukru, sladkých jedál a vôbec všetkého sladkého (aj ovocia) z jedálnička. Ak problémy neprestávajú ani po maximálne dvoch dňoch, vyhľadajte lekára, ktorý vám predpíše lieky. Zápal sa totiž šíri rýchlo a vy by ste si čakaním spôsobili viac zla ako osohu.


Máte vlastné skúsenosti so zápalom močových ciest? Čo vám v boji s týmto ochorením najviac pomohlo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame