Spln mesiaca sa opäť blíži: Do života vám zasahuje možno viac, ako by ste mysleli

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Veríte, že vás ovplyvňujú jednotlivé fázy mesiaca?

Mesiac má vo svojej najsilnejšej fáze – splne, veľkú moc aj na nás

V pravidelných intervaloch skrášľuje nočnú oblohu a najbližší nás čaká už vo štvrtok 16. januára. Mesiac má vo svojej najsilnejšej fáze – splne, veľkú moc aj na nás. Je naivné si myslieť, že to tak nie je. Veď ak dokáže riadiť morský príliv, či odliv a zdvihnúť morskú hladinu niekde až o 5 metrov, vplyv na ľudský biorytmus je preňho naozaj hračka. A ovplyvňuje vás možno aj viac, ako ste si doteraz mysleli.


Nejedná sa o žiadne šarlatánstvo, ezoterické reči, ani mágiu. Je vedecky dokázané, že spln skutočne vplýva na ľudí. Či už v menšej, alebo väčšej miere, pričom všetko závisí od citlivosti daného človeka. Najčastejšie sa vplyv splnu mesiaca dotýka osôb, ktoré v čase tohto prírodného úkazu nemôžu dobre spať. Aj naši predkovia verili, že mesiac má na ľudí vysoký vplyv a do veľkej miery sa riadili podľa neho.

Štúdia potvrdila vplyv na spánok

Vedci použili na štúdiu 33 dobrovoľníkov. Tí spávali v prísne kontrolovaných laboratórnych podmienkach, pričom nevedeli, na čo je štúdia zameraná, v akej fáze sa mesiac nachádza a z laboratórnej postele nemali výhľad na oblohu. Počas splnu trvalo týmto dobrovoľníkom v priemere o 5 minút dlhšie, kým zaspali a počas noci nespali takým hlbokým a kvalitným spánkom, ako inokedy.  Skúmané osoby tiež vstali v priemere o 20 minút skôr, ako za inej fázy mesiaca a aktivita mozgu spojená s hlbokým spánkom u nich klesla takmer o tretinu.

Vedci zistili, že mesiac vplýva na hladinu hormónu melatonínu, ktorý má na svedomí kvalitu spánku a dokázateľne znižuje jeho hladinu. Uviedli, že niektorí ľudia môžu byť na mesiac veľmi citliví. „Lunárny cyklus ovplyvňuje spánok ľudí aj vtedy, keď mesiac nevidia a nevedia, v akej fáze sa práve nachádza,“ uviedol výskumník Cajochen.


Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o lucidných snoch? Môžete si v nich robiť, čo len chcete


Hrozí „depka“ počas splnu?

Podľa názoru mnohých odborníkov áno. Z viacerých ukazovateľov vyplýva, že spln má vplyv aj na emocionálnu stabilitu citlivejších osôb a je taktiež prameňom zhoršenej nálady, či podráždenosti. Počas splnu vedia byť niektorí ľudia viac hysterickí a dochádza ku väčšiemu počtu interpersonálnych konfliktov.

Z konfliktu trestný čin

Podľa niektorých štúdií môže táto citlivosť na mesiac v splne zájsť až tak ďaleko, že človek spácha trestný čin, ktorý by za normálnych okolností nespravil. Zamerali sa na to už viaceré štúdie, ktoré potvrdili, že počet samovrážd, vrážd a iných násilných trestných činov, je počas splnu vyšší, ako počas iných dní mesiaca.


Mohlo by vás zaujať: Tajomná sila mesiaca: Poradí, kedy držať diétu či ísť na operáciu


Chudnutie splnu naopak prospieva

Ak chcete schudnúť, mali by ste sa zamerať na dni okolo splnu, resp. tesne po ňom. Ak budete držať diétu počas ubúdania mesiaca, mali by ste zhodiť o niečo viac. Mesiac totiž podľa niektorých pôsobí na spaľovanie tukov a po splne sa chudne ľahšie, pretože vám v tom pomáhajú aj prírodné sily. Počas tejto mesačnej fázy tiež lepšie zaberajú očistné kúry, či rôzne výživové doplnky.

A čo vlasy, nechty a pleť?

Aj na ne vplývajú mesačné cykly. Farbiť vlasy by ste si mali tesne pred splnom, strihať by ste ich zas mali chvíľu po splne. Po splne je takisto vhodný čas aj na depiláciu chĺpkov, pretože vaša pokožka vydrží dlhšie hladká. Ak si chcete dopriať peeling, alebo čistenie pleti, urobte tak počas ubúdania mesiaca. Aplikácia pleťových masiek je zas najúčinnejšia pred splnom. Ak potrebujete podstúpiť nejaký chirurgický zákrok, zvoľte si dni tesne pred novom, vtedy sa najlepšie hoja rany a znižuje sa krvácavosť.


Veríte tomu, že mesiac má vplyv na náš život? Napíšte ostatným čitateľom svoj názor v diskusii pod článkom .

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Paulína 27.07.2017, 08:18

  Pekný,deň všetkým. Mne osobne sa už stalo že som bola hore keď prišiel spln. Myslím si že je to dobrá,vec môžeme alebo nemôžeme ovplivniť naše telo ked príde spln. Na túto otázku by som chcela poznať odpoveď. Ďakujem.

 • Paulína 27.07.2017, 08:15

  Pekný,deň všetkým Prajem. Myslím si že je to naozaj tak, lebo osobne aj mne sa stáva že keď je spln tak sa častejšie budím a potom nemôžem zaspať.Myslím si že taký spln je dobrý aspoň vieme čo sa snaším telom deje keď príde spln.

 • Adipex 22.01.2014, 12:42

  Original ADIPEX RETARD na predaj - original z lekarne, krabicka + pribalovy letak- veľmi učinné tabletky na chudnutie,znižujú chut k jedlu a podporujú prednostné využitie tukov ako zdroj energie.vhodne pri sedavom zamestnani,ked nemate cas dodrziavat dietu alebo cvicit,je to liecivo na chudnutie. Cena 30tabliet-28€, 50tabliet-43€, 100tabliet-74€ Predam SIBUTRAMIN 15mg SIBUTRIL na predaj - 1blister(15tab)-15eur,30tab-28eur,60tab-55eur,90tab-80eur, Potlacaju chut k jedlu,napomahaju k spalovaniu tukov,bez vedlajsich ucinkov POSTOVNE - JE V CENE Objednávky cez: e-mail chcem.byt.sexy@gmail.com alebo tel. č.: 0940 343 001

 • jano 13.01.2014, 22:02

  Keď je spln Mesiaca, tak prdím neskutočne. Ako keby som doslova za živa hnil. No a potom nespí nikto. Teda, okrem mňa...

 • Trdlo 13.01.2014, 21:31

  Traitor, to je duosledok istot. Zabudni na sluby a stahuj rolety. Ono to prejde:D

 • Traitor The Last Antichrist 13.01.2014, 21:00

  Mám taký malý problém. vždy, keď ma zasiahne mesačné svetlo, tak mi na tele pribudne množstvo chlpov, predĺži sa mi tvár, zväčšia sa mi nechty a zuby a mám chuť na krvavé stejky. Je na to nejaká mastička?

 • peter 12.01.2014, 15:08

  Na mňa pôsobý mesiac počas splnu negatívne,zle spím budím sa viackrát za noc a niekedy nespím vôbec.

 • jaj jenom ja 12.01.2014, 02:49

  Chudnutie splnu naopak prospieva ???????? roztomilý nadpis, ale nie je to naopak, že spln prispieva chudnutiu !!!!

1

Pridať komentár