Alergia sa môže objaviť aj v staršom veku: Čo vás čaká v takom prípade?

Žena

profimedia.sk

Možno máte pocit, že so stúpajúcim vekom sa na vás nabaľujú rôzne choroby. Okrem kardiovaskulárnych problémov či ťažkostí s pohybom, sa ku klasickým problémom vo vyššom veku pridávajú aj rôzne druhy alergií. Kedy a u koho sa môže v dospelosti alergia objaviť a kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?

Všetko je vecou genetiky

Ak máte v sebe alergiu, skôr či neskôr sa u vás istotne prejaví. Alergia je do veľkej miery dedičná a preto, ak ju mali vaši predkovia, je vysoko pravdepodobné, že sa prejaví aj u vás. Prejavenie sa alergie v staršom veku nie je nič zvláštne, pretože s genetikou pre alergiu sa rodíme, len otázka manifestácie je rôzna a záleží na kombinácii genetiky, prekonaných ochoreniach, stresu a podobne, preto vek manifestácie je rozdielny,“ vysvetľuje MUDr. Daniela Šafčáková z Imunoalergologickej ambulancie Alersa v Košiciach.

Vzniku alergie môžu dopomôcť aj iné faktory

Okrem genetických faktorov zohrávajú pri vzniku alergie v staršom veku úlohu aj rôzne zmeny, ktoré sa v našom živote udejú. „Zvlášť u dospelých  osôb je to najčastejšie po gravidite, pôrode, ťažkom strese (napr. havária, úmrtie člena rodiny, rozvod), po ťažkom vírusovom ochorení a podobne. Ak má človek danú genetiku, obyčajne sa nevyhne v priebehu života manifestácii ochorenia,“ ozrejmuje odborníčka na alergie a imunitu, MUDr. Daniela Šafčáková z Košíc.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?


U dospelých je liečba horšia

Ak sa alergia objaví v detskom veku, je lepšie liečiteľná, ako alergia, ktorá sa ohlási v dospelosti. Je to aj z toho dôvodu, že mladšie telo je silnejšie, odolnejšie a dokáže si ľahšie poradiť s chorobami, či už za pomoci liekov, alebo bez nich, ako starší organizmus. „U dospelých môže vzniknúť alergia akéhokoľvek typu, nie je preferencia druhu alergie v závislosti na veku. Prognóza na dobrý stav je však horšia u dospelých, než u detí,“ potvrdzuje imunoalergologička MUDr. Daniela Šafčáková.    

Testy sa robia celoročne

Medzi verejnosťou koluje názor, že testy na alergiu sa robia iba v zime, pretože počas nej je najmenej alergií a je vhodnejšie vykonať testy, faktom však je, že sa robia celoročne. A ako také testy vlastne prebiehajú? Nebojte sa, nie je to nič strašné: „Testy prebiehajú tak, že sa kvapka alergénu kvapne na kožu a zaškrabne sa do kože testovacia látka. Takto sa robia testy na inhalačné alergény a potraviny. Iný typ sú prick testy, ktoré sa robia na kontaktné látky, kedy sa lepia na kožu leukoplasty s testovacími látkami – napr. farbivá, chemické a konzervačné  látky. Poznáme aj epikutánne  testy,“ vysvetľuje mechanizmus alergologických testov MUDr. Šafčáková.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás vyrážky alebo hnačky? Možno máte alergiu na čokoládu


Alergia môže byť sezónna, aj celoročná

Druhov a typov alergií existuje celý rad. Problémy s nimi súvisiace sa môžu vyskytovať buď celoročne, alebo len sezónne, čo je ten lepší prípad. Obmedzený ste totiž len v určitom ohraničenom časovom období, nie neustále, ako je tomu pri celoročných alergiách. Jednou z najznámejších celoročných alergií je alergia na roztoče. „Alergia na roztoče sa zvyčajne prejavuje celoročne, alebo hlavne v jesennom a zimnom období počas vykurovacej sezóny. Na roztoče sa robí klasický prick test. Je nutné používanie liekov celkových a lokálnych do nosa, ev. inhalačných, pokiaľ sa jedná o astmu. Vhodná je hyposenzibilizačná liečba (vakcíny),“ hovorí odborníčka na alergie.

V dospelosti sa vyskytuje viac inhalačných alergií

Podľa lekárky neexistujú vyložene špecifické druhy alergií vyskytujúce sa iba v dospelosti, resp. iba v detstve. „Typ alergie ako v detskom, tak aj v dospelom veku je v princípe rovnaký. U dospelých pacientov však viac vidíme inhalačné alergie, než povedzme atopický ekzém. Typy inhalačných alergénov sú identické – pele, roztoče, plesne, zvieratá,“ ozrejmuje imunoalergologička a dodáva: „Zvláštnou kapitolou alergie je histamínová intolerancia, ktorá imituje alergie, kožné alergie, kýchanie, soplenie, ale diagnostika a liečba je odlišná,“ vysvetľuje MUDr. Šafčáková.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Tak ako iné ochorenia, ani alergiu nepodceňujte

Možno si poviete, že nevadí, keď sem – tam kýchnete, alebo vás budú občas rezať oči, či trápiť suchý dráždivý kašeľ, no nie je to tak: „Neliečenie  alergie môže viesť k vážnym stavom, u inhalačných alergií a pacientov s alergickou nádchou je to astma,“ dôrazne upozorňuje špecialistka.


Trpíte alergiou? Ako s ňou bojujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: profimedia.sk, profimedia, Nela
Odporúčame