Alergia sa môže objaviť aj v staršom veku: Čo vás čaká v takom prípade?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Objavila sa u vás alergia v dospelosti?

Alergia sa môže po prvýkrát prejaviť aj v staršom veku

Možno máte pocit, že so stúpajúcim vekom sa na vás nabaľujú rôzne choroby. Okrem kardiovaskulárnych problémov či ťažkostí s pohybom, sa ku klasickým problémom vo vyššom veku pridávajú aj rôzne druhy alergií. Kedy a u koho sa môže v dospelosti alergia objaviť a kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?


Všetko je vecou genetiky

Ak máte v sebe alergiu, skôr či neskôr sa u vás istotne prejaví. Alergia je do veľkej miery dedičná a preto, ak ju mali vaši predkovia, je vysoko pravdepodobné, že sa prejaví aj u vás. Prejavenie sa alergie v staršom veku nie je nič zvláštne, pretože s genetikou pre alergiu sa rodíme, len otázka manifestácie je rôzna a záleží na kombinácii genetiky, prekonaných ochoreniach, stresu a podobne, preto vek manifestácie je rozdielny,“ vysvetľuje MUDr. Daniela Šafčáková z Imunoalergologickej ambulancie Alersa v Košiciach.

Vzniku alergie môžu dopomôcť aj iné faktory

Okrem genetických faktorov zohrávajú pri vzniku alergie v staršom veku úlohu aj rôzne zmeny, ktoré sa v našom živote udejú. „Zvlášť u dospelých  osôb je to najčastejšie po gravidite, pôrode, ťažkom strese (napr. havária, úmrtie člena rodiny, rozvod), po ťažkom vírusovom ochorení a podobne. Ak má človek danú genetiku, obyčajne sa nevyhne v priebehu života manifestácii ochorenia,“ ozrejmuje odborníčka na alergie a imunitu, MUDr. Daniela Šafčáková z Košíc.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?


U dospelých je liečba horšia

Ak sa alergia objaví v detskom veku, je lepšie liečiteľná, ako alergia, ktorá sa ohlási v dospelosti. Je to aj z toho dôvodu, že mladšie telo je silnejšie, odolnejšie a dokáže si ľahšie poradiť s chorobami, či už za pomoci liekov, alebo bez nich, ako starší organizmus. „U dospelých môže vzniknúť alergia akéhokoľvek typu, nie je preferencia druhu alergie v závislosti na veku. Prognóza na dobrý stav je však horšia u dospelých, než u detí,“ potvrdzuje imunoalergologička MUDr. Daniela Šafčáková.    

Testy sa robia celoročne

Medzi verejnosťou koluje názor, že testy na alergiu sa robia iba v zime, pretože počas nej je najmenej alergií a je vhodnejšie vykonať testy, faktom však je, že sa robia celoročne. A ako také testy vlastne prebiehajú? Nebojte sa, nie je to nič strašné: „Testy prebiehajú tak, že sa kvapka alergénu kvapne na kožu a zaškrabne sa do kože testovacia látka. Takto sa robia testy na inhalačné alergény a potraviny. Iný typ sú prick testy, ktoré sa robia na kontaktné látky, kedy sa lepia na kožu leukoplasty s testovacími látkami - napr. farbivá, chemické a konzervačné  látky. Poznáme aj epikutánne  testy,“ vysvetľuje mechanizmus alergologických testov MUDr. Šafčáková.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás vyrážky alebo hnačky? Možno máte alergiu na čokoládu


Alergia môže byť sezónna, aj celoročná

Druhov a typov alergií existuje celý rad. Problémy s nimi súvisiace sa môžu vyskytovať buď celoročne, alebo len sezónne, čo je ten lepší prípad. Obmedzený ste totiž len v určitom ohraničenom časovom období, nie neustále, ako je tomu pri celoročných alergiách. Jednou z najznámejších celoročných alergií je alergia na roztoče. „Alergia na roztoče sa zvyčajne prejavuje celoročne, alebo hlavne v jesennom a zimnom období počas vykurovacej sezóny. Na roztoče sa robí klasický prick test. Je nutné používanie liekov celkových a lokálnych do nosa, ev. inhalačných, pokiaľ sa jedná o astmu. Vhodná je hyposenzibilizačná liečba (vakcíny),“ hovorí odborníčka na alergie.

V dospelosti sa vyskytuje viac inhalačných alergií

Podľa lekárky neexistujú vyložene špecifické druhy alergií vyskytujúce sa iba v dospelosti, resp. iba v detstve. „Typ alergie ako v detskom, tak aj v dospelom veku je v princípe rovnaký. U dospelých pacientov však viac vidíme inhalačné alergie, než povedzme atopický ekzém. Typy inhalačných alergénov sú identické - pele, roztoče, plesne, zvieratá,“ ozrejmuje imunoalergologička a dodáva: „Zvláštnou kapitolou alergie je histamínová intolerancia, ktorá imituje alergie, kožné alergie, kýchanie, soplenie, ale diagnostika a liečba je odlišná,“ vysvetľuje MUDr. Šafčáková.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Tak ako iné ochorenia, ani alergiu nepodceňujte

Možno si poviete, že nevadí, keď sem - tam kýchnete, alebo vás budú občas rezať oči, či trápiť suchý dráždivý kašeľ, no nie je to tak: „Neliečenie  alergie môže viesť k vážnym stavom, u inhalačných alergií a pacientov s alergickou nádchou je to astma,“ dôrazne upozorňuje špecialistka.


Trpíte alergiou? Ako s ňou bojujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • Zuzana 02.07.2015, 12:04

    Tiež som k týmto "neduhom" prišla až v dospelosti a vobec neviem, čo bolo spúšťačom. Mne ale na alergie i ekzém najviac pomohli výživové doplnky na podporu imunity. Zdravotne som na tom tiež lepšie, vyhýbajú sa mi aj virózy. Vždy, keď sa cítim oslabená alebo vyčerpaná nasadím si niečo na podporu imunity a zvyčajne to pomože

  • Renata 02.07.2015, 12:00

    Ako dieťa som nevedela, čo je to alergia. Asi v dvadsiatich rokoch som mala v letnom období po prvý krát alergiu na pele tráv. Postupne sa k nej pridala alergia na brezu, roztoče a po prvom porode sa mi po prvý krát prejavil atopický ekzém. Ten bohužiaĺ zdedili aj moje deti. Nevyhli sme sa ani kortikoidom, ale všetkým nám veľmi pomáha pobyt pri mori

1

Pridať komentár