Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Patrí káva k nápojom, bez ktorých si neviete predstaviť svoj deň?

Káva - nápoj, ktorý ulahodí nielen vašim chuťovým bunkám.

Aj vy patríte k sedmospáčom, ktorí si ráno bez kávy ani nevedia predstaviť? V prípade, že to s ňou počas dňa nepreháňate, máte nábeh na dlhý život. Tento čierny nápoj sa totiž vyznačuje nielen špecifickou vôňou a chuťou, ale tiež mimoriadne priaznivými účinkami na zdravie. Zabudnite na mýty a vychutnajte si svoju šálku úplne bez obáv!


Za všetko môžu kozy

Hoci kávu poznáme v podobe tmavohnedých opražených zŕn, v čerstvom stave sú zelené a bez svojej typickej arómy. Legenda súvisiaca s ich objavením sa viaže k istému etiópskemu pastierovi. Ten jedného dňa údajne spozoroval, ako sa jeho kozy pasú na červených plodoch kávovníka a sú akési čulejšie. Keď svojské čerešne sám okúsil, chutili mu a zbavili ho únavy. Z Etiópie sa kávovník následne preniesol do Turecka, kde z jeho zŕn začali pripravovať nápoj qahwa. Napriek tomu, že Arabi si dlhé roky držali na pestovanie nefermentovaných semien monopol, káva sa nakoniec rozšíril nielen na zvyšok ázijského kontinentu, ale tiež do Európy a celého sveta.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čas na čaj: Ktorý je pre vás ten pravý?


Blahodarný kofeín

Najvýznamnejšou látkou obsiahnutou v káve je prírodný alkaloid zvaný kofeín, ktorému vďačíme za vytúžené povzbudzujúce účinky. Keďže už v malom množstve dokáže stimulovať centrálnu nervovú sústavu, zvyčajne nám šálka kávy vylepší náladu, zvýši fyzickú výkonnosť a v neposlednom rade pozitívne ovplyvní naše celkové sústredenie sa. Pri dlhodobejšom a pravidelnom pití v primeranom množstve sa káva navyše podpisuje aj pod prospešné rozpumpovanie srdca, zníženie rizika vzniku aterosklerózy či Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Priama súvislosť medzi kofeínom a ochranou pred rakovinou sa síce nepreukázala, v tomto smere však dôležitú úlohu zohrávajú antioxidanty. A tých kávové zrná obsahujú viac než dosť. Niet divu, že pár dúškov tohto lahodného nápoja nás častokrát dokáže zbaviť aj neznesiteľnej bolesti hlavy!


Tiež by vás mohlo zaujať: Päť korení pre zdravie: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?


Mýty, ktorým netreba veriť

Káva je škodlivá – pri maximálnej odporúčanej dávke 300 mg (asi 5-6 menších šálok) vám nepriaznivý vplyv na srdcovocievny systém a celkové zdravie s určitosťou nehrozí,  práve naopak

Na kávu sa rýchlo vytvorí závislosť – ak káva predstavuje váš ranný rituál, je celkom jasné, že by vám jej vynechanie pred vykročením do nového dňa chýbalo; čierny nápoj či kofeín sa však určite neradí medzi drogy

Káva dehydratuje – je pravdou, že káva stimuluje naše močové ústrojenstvo, a teda má diuretické účinky; pri pravidelnom pitnom režime sa však nedostatku vody v organizme obávať takisto nemusíte


Tiež by vás mohlo zaujať: Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví


Dá sa s kávou schudnúť?

Len samotná káva z vás nalepené kilá určite neodplaví. Je však pravda, že spolu so zeleným čajom je pri zhadzovaní kíl veľmi nápomocná. A to až tak, že kofeín bol v minulosti súčasťou medikamentov na redukciu hmotnosti. Kvôli riziku predávkovania by ste však s touto látkou mali narábať opatrne. Slúžiť by mala predovšetkým ako doplnok stravy, nie jej hlavná zložka. Keďže káva tiež povzbudzuje činnosť hrubého čreva, pre mnohých býva neoceniteľná najmä pri raňajkách. „Kedysi som pravidelne trpela zápchou. Odkedy si však pri raňajkách doprajem aj šálku kávy, problém s vyprázdňovaním sa postupne stratil,“ pochvaľuje si čitateľka Eva (48). Majte sa však na pozore pri pití kávy nalačno, svojmu žalúdku by ste narobili poriadnu šarapatu. To isté platí, ak vám lekári diagnostikovali žalúdočné alebo dvanástorníkové vredy. V tom prípade by pre vás káva mala byť absolútnym tabu!

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Adelka 25.06.2019, 17:32

  áno, to je velmi kvalitná značka, súhlasím :)

 • Kamila 23.06.2019, 23:26

  Za mňa najlepší kávovar je tento svajciarskekavovary.sk/jura/e-shop/kavovar-jura-impressa-e8 máme ho i v práci a na popud toho sme si ho s manželom kúpili idomov. neskutočná káva!

 • Adelka 22.06.2019, 22:15

  káva je užasná, obsahuje mnoho prospešných látok pre telo :)

 • Andrea 04.12.2011, 18:59

  Nepreháňaj Richard, a nepleť si heroin s kávou. Bez kávy sa dá žiť ale keď si niekto navykne na heroín, tak sa toho návyku sám bez lekárskej pomoci nezbaví.

 • Michal 04.12.2011, 12:10

  Www.pressicko.sk - tu nakupujem :-))

 • Richard 04.12.2011, 12:06

  Ze KOFEIN nepatri medzi drogy???? To ktory idiot napisal toto?.. Je dokazane, ze to je aspon tak silno navykova latka ako heroin...

1

Pridať komentár