Odborníčka radí: Čo najlepšie zaberá na problémy s imunitou?

Slabá imunita

freedigitalphotos.net

Zimný čas dá obvykle našej imunite pekne zabrať. S novým rokom prichádza nielen čas nových predsavzatí, ale aj chorôb a chrípkových epidémií. Ako sa jej najlepšie ubrániť a ako najúčinnejšie podporiť svoju celkovú imunitu vám poradí imunologička, MUDr. Daniela Šafčáková.

Hygiena tvorí základ

Nielen počas celého roka, ale najmä počas období, kedy je vyššia pravdepodobnosť ochorenia na niektorú z chorôb, je potrebné dodržiavať správnu hygienu. Potvrdzujú to aj slová odborníčky na imunitu, MUDr. Daniely Šafčákovej: „V rámci prevencie chrípky stále platí zásada častého umývania rúk. Najviac vírusov sa totiž prenáša práve takýmto spôsobom, dokonca častejšie než priamo inhalačne,“ vysvetľuje špecialistka. V čase chrípkovej epidémie by ste si preto mali dávať pozor na čisté ruky a rovnako sa strániť priestorov s veľkým množstvom ľudí.

Antibakteriálne mydlo aj rukavice

Pomôcť si môžete aj tým, že budete mať vždy po ruke vreckové balenie antibakteriálneho mydla alebo antibakteriálne obrúsky. Počas zimy zabijete dve muchy jednou ranou aj vtedy, ak budete nosiť obyčajné rukavice. Nebude vám zima a navyše sa nebudete priamo rukami dotýkať znečistených plôch (kľučiek, držiakov v MHD, rúčok na nákupných košíkoch, a pod.), na ktorých sa najviac koncentrujú baktérie.


Mohlo by vás zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Otužovanie a čo najviac ovocia a zeleniny

A aké sú zásady prirodzeného posilňovania imunity? Imunologička radí predovšetkým: „Bežné otužovanie, sauna, zimné športy, brániť sa ale podchladeniu. Zo stravy platí surové ovocie a zelenina, akékoľvek, pokiaľ je možné a pacient nie je peľový alergik, tak med a propolis, no nie v teplom nápoji,“ zdôrazňuje MUDr. Daniela Šafčáková, z imuno-alergologickej ambulancie Alersa v Košiciach. Podľa odborníčky teda nie je vymedzený konkrétny druh ovocia či zeleniny, ktorý by mal na posilnenie imunity zvlášť špecifický význam. Ide skôr o to, aby bolo organizmu dodané dostatočné a vyvážené množstvo všetkých minerálov a vitamínov. A preto je potrebné jesť rôzne druhy týchto zdravých plodov v čo najväčšom množstve.

Sú vhodné aj výrobky z lekárne?

Asi to poznáte. Prídete do lekárne a chcete si kúpiť niečo na imunitu. Lekárnička, či lekárnik však majú v ponuke veľké množstvo produktov. Ako si vybrať a čo ju dokáže naozaj posilniť? Radí odborníčka na slovo vzatá, MUDr. Daniela Šafčáková: „Používanie  rastlinných  imunomodulancií a kolostra je vhodné, zvlášť u detí a starších ľudí, prípadne ľudí s chronickými ochoreniami. Na trhu sú v predaji aj kombinované preparáty imunoglukánu, probiotík a prebiotík. Sú veľmi vhodné, ale cenovo drahšie,“ vysvetľuje imunologička to, ako si v lekárni vybrať z haldy ponúk takú, ktorá vám skutočne pomôže zlepšiť stav obranyschopnosti vášho organizmu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Na imunitu treba myslieť dlhodobo

Lekárka tvrdí, že ak sa o vašu imunitu nestaráte dlhodobo, tak po vypuknutí choroby už toho veľa nezachránite, dokonca ani tým najkvalitnejším a najdrahším prípravkom z lekárne. „Všetky preparáty na trhu sú slušné, avšak základ je tieto preparáty užívať preventívne a hlavne dlhodobo počas zimy. Jednorazové a krátkodobé použitie nemá žiadúci efekt,“ varuje MUDr. Daniela Šafčáková.

A čo enzymatické prípravky?

V lekárni dostanete na podporu imunity aj produkty s enzýmami, ktoré sú však o niečo drahšie ako bežné prípravky. „Známy enzýmový preparát je výborný produkt, ale jeho využitie v imunológii je skôr iného charakteru, než ako imunostimulačného. Má aj imunomodulačný charakter, ale rozhodne by som ho v tejto indikácii nepreferovala. Výrobky z imunoglukánu, echinacei a kolostra sú podstatne lepšie,“ radí špecialistka na margo využívania voľno predajných produktov na podporu imunity.


Ako sa snažíte posilňovať svoju imunitu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame