Zmeňte svoj život ešte dnes: Tieto veci ľutujeme tesne pred smrťou

August Wilson

photl.com

Možno sa vám dnes zdá, že si žijete skvelý život a v podstate ste celkom spokojný. Mnoho ľudí si myslelo to isté, až kým sa nepriblížilo k bránam smrti. Zistite, čo ich najviac trápilo a zamyslite sa nad tým, ako by ste sa zhodnotili vy. Na rozdiel od mnohých z nich, vy ešte máte možnosť a čas svoj prístup k životu zmeniť.

Tento rebríček zostavil pracovník paliatívneho zariadenia, do ktorého sa ľudia uchyľujú krátko pred odchodom z tohto sveta. Na základe svojich rozhovorov s nimi zistil, čo im prebieha hlavou a ktoré veci najviac ľutujú.

„Ľutujem, že mi chýbala odvaha viesť život podľa seba, nie podľa toho, čo odo mňa očakávali iní.“

Naše okolie nás ovplyvňuje od narodenia – rodičia, kamaráti, partneri, deti, spoločnosť ako taká. Môže sa stať, že sa neraz rozhodujeme podľa toho, čo si prajú alebo pokladajú za správne oni, nie my. Či už ide o výber tej správnej školy, zamestnania, založenia rodiny,  prejavenie našej sexuálnej orientácie či názoru na to, čo sa v určitom veku patrí a čo nie.

Náš tip: Zabudnite na argumenty typu „To sa predsa nerobí“ alebo „Čo by na to povedali ostatní“. Ohľady na ľudí nie sú zlé, najmä ak ide o našich blízkych. Ale v prvom ide o váš život a je na vás, aké priority si určíte. Snažte sa len o to, aby ste raz nevyužité šance neľutovali…   


Mohlo by vás tiež zaujať: Pravdivý príbeh: Rakovina mi vrátila manžela, aj keď len na chvíľu


„Prajem si, aby som nepracoval až tak veľa.“

Táto ľútosť síce zvyčajne zaznela z úst mužov, dnešná situácia však má všetky predpoklady na to, že o pár desaťročí sa bude týkať aj žien. Doba je totiž rýchla, peňazí je stále málo a tak makáme koľko len môžeme, aby sme si mohli dovoliť peknú dovolenku, nové auto či kuchyňu. Pritom úplne zabúdame na to, že pocit blízkosti s deťmi, partnermi, rodičmi a kamarátmi je vysokou cenou za pár stoviek či tisícok eur ročne navyše.

Náš tip: Zamyslite sa, aké majú peniaze vo vašom živote miesto. Sú prostriedkom alebo cieľom? Mohli by ste si dovoliť zarobiť o niečo menej, a stále by ste bez väčších problémov vyžili? Popremýšľajte, či nechcete nejakú časť výplaty vymeniť za čas s blízkymi či za ďalšie aktivity, ktoré dnes ešte zdravotne zvládate – ale o pár rokov už nemusíte. Teraz je váš čas.

 

„Škoda, že som nemal odvahu vyjadriť svoje city.“

Či už ide o lásku alebo menej romantické city, nebráňte sa im. Koľko kamarátstiev či vzťahov sa rozpadlo len preto, že sa obe strany zdráhali po hádke povedať „prepáč“ napriek tomu, že po tom túžili.

Náš tip: Niekedy treba zabudnúť na hrdosť, ovládnuť strach a skúsiť to. Zatrpknutosť nie je príjemným spoločníkom v starobe a neraz ňou trpia práve ľudia, ktorý nie sú schopní vyjadriť svoje city. Nestaňte sa jedným z nich.


Mohlo by vás tiež zaujať:Dojímavý príbeh leva z obývačky: Na prvých majiteľov nezabudol


„Želám si, aby som zostal v kontakte s kamarátmi“

Kamarátstva z detských čias a z čias dospievania či mladosti sú neraz jednou z najcennejších vecí, ktoré človek v starobe má. Možnosť zaspomínať si na spoločne strávené chvíle, zasmiať sa nad starými fotografiami, ale aj rozobrať ostatných spoločných známych – to je niečo, po čom túži množstvo starších ľudí. Neraz však desaťročia zanedbávané vzťahy nie je možné len tak obnoviť, ba niekedy dokonca ani kamarátov vôbec vypátrať.

Náš tip: Nepodceňujte kamarátstva a uvedomte si, že žiadny vzťah nefunguje sám od seba. Musíte ho udržiavať. Je prirodzené, že môžu byť obdobia, keď vás iné starosti donútia pozabudnúť na telefonát spriaznenej duši. Ide však o to, vrátiť sa potom späť a keď je vám lepšie všetko napraviť. Nenechajte odplávať kamarátstva len z lenivosti či pohodlnosti. Nestojí to za to.

Zdroj: photl.com, sita, Maroš
Odporúčame