Éčka v potravinách: Čo vlastne označujú a môžu byť pre nás nebezpečné?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Sú podľa vás éčka neškodné?

Ilustračné foto

Zloženie potravín neraz ľudí znepokojí vysokým počtom éčiek. Čo vlastne toto písmenko s číslom znamená? Sú éčka nejako kontrolované a nemôžu nám ublížiť?


Čo sú vlastne éčka?

Potravinové aditíva, ktoré sa tiež nazývajú prídavné látky alebo éčka, ako sa im ľudovo hovorí, sú prísady účelovo pridané do potravinárskych výrobkov, aby zaistili určitú technologickú funkciu, napríklad farbu, osladenie, či zvýšenú trvanlivosť výrobku. V Európskej únii majú všetky prídavné látky svoje číslo s charakteristickým "E" na začiatku.

Pre lepšiu farbu či chuť

Potravinové aditíva sú vždy uvedené na obale výrobku v zložení medzi ostatnými ingredienciami. Ich funkcia, ktorú v danej potravine plnia, musí byť tiež vždy presne špecifikovaná. Najbežnejšími aditívami v potravinách sú antioxidanty, ktoré zaisťujú, aby jedlo nepodliehalo oxidácii príliš rýchlo, farbivá, stabilizátory, či rôzne sladidlá. Ako poznamenal gastroenterológ Miloš Bubán, ľudia ich prijímajú neustále, aj keď si to neuvedomujú.

Nebezpečné nie sú

Použitie aditív je v potravinárskom priemysle regulované. ,,Bezpečnosť potravín kontrolujú a strážia štátne kontrolné úrady. V Európskej únii je to Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Na Slovensku je zodpovednou inštitúciou pre kontrolu bezpečnosti potravín Úrad verejného zdravotníctva SR," povedal odborník na obezitu, výživu a zdravý životný štýl Peter Minárik.


Mohlo by vás zaujať: Emulgátorová abeceda: Viete, na ktoré „éčka“ si treba dávať najväčší pozor?


„E“ znamená „ok“?

Peter Minárik poukázal na to, že všetky prídavné látky museli prejsť zložitými toxikologickými testami, ktoré trvali aj niekoľko rokov a vykonávali sa v nezávislých toxikologických laboratóriách v rôznych krajinách sveta. "'E' znamená, že látku dodanú do potraviny, registruje Európska komisia pre zdravé potraviny ako zdravotne vyhovujúcu," uzavrel.

Výber je na zákazníkovi

Isté však je, že ide o niečo, čo bolo do potraviny dodané navyše. Zostáva tak len na samotných konzumentoch, či sa rozhodnú pre potraviny, ktoré si vystačia s „prirodzeným“ zložením, alebo pre tie s piatimi či desiatimi vylepšovačmi farby alebo chuti. Ak patríte k ľuďom, ktorí si hovoria radšej hamovať ako banovať, možno by ste mali zvážiť aspoň príjem niektorých éčiek, ktoré sú už roky predmetom diskusie.   


Mohlo by vás zaujať: Pravda o biopotravinách: Investícia do nášho zdravia či predražený mýtus?


Diskutabilné éčka

Obzvlášť otázne sú umelé dochucovadlá (glutamát sodný  - E621), či umelé sladidlá (aspartam - E951).

Taktiež výrazné farbivá používané najmä v sladkostiach sú predmetom diskusií a niektoré sú v určitých krajinách aj zakázané (tartrazín - E102, chinolínová žltá - E104, azorubín - E122, ponceau 4R - E124).

Konzervanty medzi sebou majú tiež napríklad pôvodcov alergií ako benzoány (E210 Kyselina benzoová, E211 Benzoan sodný, E212 Benzoát draselný, E213 Benzoát vápenatý), dusičňany (E249 Dusitan draselný, E250 Dusitan sodný, E251 Dusičnan sodný, E252 Dusičnan draselný), či siričitany (E220 Oxid siričitý, E221 Siričitan sodný, E222 Hydrogénsiričitan sodný, E223 Disiričitan sodný, E224 Disiričitan draselný, E225 Siričitan draselný, E228 Hydrogénsiričitan draselný).


Snažíte sa kupovať výlučne potraviny s prirodzeným zloženim, alebo vám pridané éčka nevadia? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • jaaaaaaaaaaaj 02.02.2014, 19:50

  No nech si ich žerie pán Peter Minárik...

 • TairikuOkami 02.02.2014, 18:44

  Ano niektore Ecka su vitaminy, ale umele, nie prirodne.

 • info 02.02.2014, 18:27

  Staci si pozriet www.emulgatory.cz, ono napr. E101 je vitamin B2, E300 vitamin C...

 • pali 01.02.2014, 18:13

  E=eliminary. T.j. eliminovat stav populacie. Preto vela s nich nepriaznivo posoby na zdravie, sposobuju rakovinu a nicia DNA, aby sa ich skodlive ucinky prenasali aj na buduce populacie. To je dovod preco su v zahranici zakazane no u nas bezne pouzivane. tak Dubru chut

 • fero 01.02.2014, 08:01

  kúpený článok ako reakcia na posledné medializované zloženie výrobkov určených na slovenský trh - nepovolené látky, menej kvalitné prísady, väčšie množstvo náhrad,...... takže ovce, kupujte SK výrobky

 • assap 31.01.2014, 17:15

  Je to len ohlupovanie ludi.Polovica z e-cok ktore su u nas povolene, su v mnohych krajinach zakazane, lebo maju nepriaznive ucinky na zdravie.

1

Pridať komentár