Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problém s nahromadeným tukom na bruchu?

Ilustračné foto

Zima sa už pomaličky chýli ku koncu a mnohí z nás začínajú myslieť na to, ako zhodiť nahromadené „zimné zásoby“. Jednou z najproblémovejších partií, ktorých sa tento problém týka najčastejšie, je práve brucho. Medzi mužským a ženským tukom je veľký rozdiel. Mužský tuk je nielen neestetický, ale aj škodlivý. Čo robiť, aby bolo vaše brucho opäť pekné a neohrozovali ste ním svoje zdravie?


Nie je tuk ako tuk

U žien sa tuk ukladá najmä v oblasti stehien a zadku a jedná sa najmä o podkožný tuk. Ten je menej rizikový a jednou z jeho funkcií je aj energetická rezerva.

Naproti tomu u mužov sa tuk ukladá hlavne v bruchu, v podobe známeho „pivného brucha“ a môže byť voči vnútornému prostrediu tela veľmi nebezpečný. Tento tuk totiž nielen že vyzerá nepekne, ale v bruchu a tiež hrudníku dokonca obrastá vnútorné orgány, ktoré tak nemôžu správne pracovať a zhoršuje sa ich výkonnosť, v dôsledku čoho sa danému človeku pridávajú rôzne zdravotné problémy. Brušný tuk okrem toho produkuje aj nebezpečné škodliviny, ktoré sa dostávajú do celého tela, spomaľuje metabolizmus a okrem iných defektov spôsobuje aj poruchy spánku, ktoré sú sprevádzané chrápaním.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete schudnúť, ale trápi vás neustály hlad? Doprajte si tieto potraviny


Ako zhodiť z brucha?

Trápite sa aj vy množstvom „brušákov“, no jediný (nie veľmi pozitívny) efekt zanechali akurát tak na vašej chrbtici? Ak chcete schudnúť z tejto naozaj problematickej časti tela, musíte sa pri cvičení pridŕžať nasledovných pravidiel:

 • váš energetický príjem musí byť nižší ako energetický výdaj – musíte teda menej jesť, alebo sa viac hýbať – ideálne je oboje
 • posilňovať musíte celé telo, cviky zamerané výlučne na brucho, vám nepomôžu
 • cvičenie musí zahŕňať aj pravidelnú aeróbnu aktivitu – najlepšie beh, alebo bicyklovanie

Tabletky vám nepomôžu

Sú aj takí ľudia, ktorí sa spoliehajú na to, že si kúpia nie práve najlacnejšie tabletky na chudnutie, večer si ľahnú pred „telku“ a sami od seba schudnú. Ak to s chudnutím myslíte vážne, na túto variantu hneď a zaraz zabudnite! Toto sa môže stať len v reklame, alebo vo vašich snoch. Realita je bohužiaľ omnoho tvrdšia. Bez toho, aby ste nezačali cvičiť a neobmedzili sa v stravovaní, nikdy z brucha neschudnete. A nepomôže vám v tom ani zázrak, nie ešte nejaké tabletky. Tie môžu byť nanajvýš len akási podpora pri chudnutí za pomoci nutného cvičenia.


Mohlo by vás zaujímať: Stop kilám navyše: S týmito potravinami bude váš metabolizmus pracovať naplno


Čoho sa nadobro vzdať?

Pri chudnutí, najmä z brušnej partie zabudnite na:

 • tučné mäso, slaninu, bravčovú masť, údeniny
 • vyprážané jedlá a jedlá z fastfoodu
 • biele pečivo a výrobky z bielej múky
 • sladkosti, cukrovinky, koláče a všetky výrobky z bieleho cukru
 • naopak doprajte si: veľa zeleniny, celozrnné pečivo, chudé mäso, ak oleje, tak rastlinné, ovocie, najmä jablká, ananás, grepy, ľanové semienka, šaláty, ale napríklad aj zdravé ryby

Naložte si polovicu

Základom ako schudnúť, je nielen obmedziť mastné a tučné jedlá, ale začať jesť menej. Veľmi účinná pomôcka čaká na každého z vás doma. Začnite namiesto veľkých tanierov používať malé. Je logické, že na malý tanier toho vyjde menej, ako na veľký a vy tak pomerne bezbolestným spôsobom prejdete na menšie porcie. To vám zabezpečí nižší energetický príjem a ak pripojíte cvičenie, máte vyhraté.


Mohlo by vás zaujímať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Nejedzte do puknutia

Mnohí ľudia, najmä tí, ktorí majú spomínané problémy, sú naučení jesť dovtedy, kým nemajú pocit, že sú takí najedení, že sa do nich už nič nezmestí. To však nie je správne. Ak máte po najedení pocit, že idete prasknúť, nie ste najedení, ale už prejedení a nadmerne tak zaťažujete svoju tráviacu sústavu. Z hľadiska správnej výživy a pri chudnutí je dobré, keď budete jesť len toľko, aby ste prestali cítiť hlad, aj keď ešte nebudete mať pocit, že ste úplne najedení. Na tento pocit si po pár dňoch zvyknete, chce to len trochu pevnej vôle. Váš žalúdok sa následne stiahne a vy tak schudnete omnoho ľahšie.


Snažíte sa schudnúť? Čo vám vo vašich snahách pomohlo najlepšie? Napíšte svoje skúsenosti v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (11)

 • Barbara 05.02.2018, 16:21

  Je aj v Trnave salón, tu nájdete zoznam na ich stránkach :) http://bodywraps.cz/partnerske-salony/

 • Anetta 05.02.2018, 15:20

  Ten body wraps, neviete či je v Trnave nejaký salón? Ja už som totiž o tom počula a rada by som išla, len do BA sa mi kvoli tomu nechce

 • Barbara 04.02.2018, 21:43

  Ja som bola práve včera na tom zábale body wraps, dostala som to ako darček od kamarátky na vianoce. Priznám sa, že som tomu moc neverila ale som milo prekvapená výsledkom a určite pojdem znovu

 • Renata B 03.02.2018, 16:57

  Mne pomohol zábal body wraps, efekt je okamžitý, je to už pol roka a sa centimetre nevrátili a snáď ani nevrátia

 • marta 15.01.2015, 14:41

  mam cukrovku a lekár mi hovorí, aby som schudla, a uvediem príklad, manžel naložil sebe aj mne rovnakú porciu jedla na tanier. on po zjedení povedal: fu jak som sa najedol a ja som po zjedení povedala: fu aká som hladná. Na každého pôsobí ináč množstvo potravy, alebo je v tom niečom iné?

 • Betka 12.02.2014, 15:17

  moja teta zhodila podobným spôsobom 20kíl ktoré nevedela dlho zhodiť, takže niečo na tom bude

 • miro 12.02.2014, 10:04

  Malým tanierom veľké brucho neoklameš.

 • kapor 11.02.2014, 17:53

  studpídny článok, zdravá motivácia a jasný cieľ + režim je jediná cesta, žiadne triky a okolky neexistujú...

 • Betty 11.02.2014, 14:49

  Karl Lagerfeld zhodil 30 kíl, keď jedol malými lyžičkami z malých tanierov. Funguje to.

 • Greta 11.02.2014, 12:13

  Petra, ja to mám vyskúšane. Naložila som si ešte jednu porciu

1 2 >

Pridať komentár