Keď zuby bolia, svet je čierny: Vyskúšajte babské rady, možno sa uľaví aj vám

Zuby

freedigitalphotos.net

Bolesť zubov mnohí pokladajú za tú najhoršiu. Iste je na tom niečo pravdy. Nemôžete sa sústrediť, ide vám prasknúť hlava, dokonca nedokážete ani myslieť. Jediné čo vnímate, je neustála bolesť. V takomto zúfalom stave je človek ochotný vyskúšať úplne všetko.

Lieky z lekárne

Ide väčšinou o prvú pomoc, po ktorej pri bolesti zubov siahame. Ponuka je skutočne široká. Najpoužívanejšími sú tieto: Ibalgin, Valetol, Paralen, Nurofen, Aulin, pri bolestiach zubov sa veľmi osvedčil aj Nalgesin. Môžete ich požívať klasicky, v prípade tabliet máte o možnosť viac. Skúste ich rozhrýzť a nechať pôsobiť pri boľavom zube. Ideálne sú tablety bez filmu. Napríklad taký Ibalgin má tradičnú ružovú farbu, ide o rozpustný film. Skúste ho zoškrabať s nožíkom, zapite vodou a zvyšok tablety už bez filmu držte pri boľavom zube.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čo s dierou po vypadnutom zube: Vyberiete si implantát alebo mostík?


Rady starých mám

Bolesť zubov trápila aj generácie pre nami. A neporovnateľne častejšie. Dnes máme kvalitných zubárov, zubné pasty či ústne vody. Udržať si zdravý chrup je oveľa menej náročné ako kedysi. No niekedy môžete robiť všetko tak ako máte a bolesti sa nevyhnete. Na pomoc prichádzajú cenné skúsenosti starých mám.

Klinčeky – ide o známu a podľa mnohých účinnú pomoc. Žujte klinček, alebo si ho len priložte k boľavému zubu. Je dobré namočiť ho predtým do nejakého alkoholu, zabezpečí tak dezinfekciu postihnutého miesta.

Silný alkohol – použiť môžete aj alpu. Vypláchnite si ústa, alebo si potierajte okolie boľavého zubu. Môžete si tiež namočiť kúsok vatového tampónu a ten prikladať na boľavé miesto. Zaberá aj keď alkohol prehltnete, avšak takúto liečbu dlho nevydržíte. No na druhej strane aspoň nebudete cítiť vôbec žiadnu bolesť. Pokiaľ máte možnosť, siahnite skôr po domácom, silnejšom alkohole, dobrá je aj borovička. Čím viac percent, tým lepšie.

Cesnak – je účinný nielen proti upírom, ale aj proti boľavým zubom. Aj keď budete voči nemu najskôr skeptický, silné bolesti vás dozaista prinútia použiť všetko. Pri menšej bolesti môže pomôcť jeho žuvanie. Kontroverznejšou, no napriek tomu používanou metódou, je jeho zasunutie do ucha na tej strane, na ktorej vás bolí zub. Stačí, keď ho narežete, dáte do gázy a vložíte do ucha.

Mätový a šalviový čaj – uvarte si čaj z týchto byliniek a nechajte ho vychladnúť. Vlažný nápoj podržte v ústach, prípadne si ich s ním vyplachujte. Nemusí pomôcť každému, no minimálne budete mať chutný bylinkový čaj.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Obyčajný zemiak – údajne pomáha hlavne pri zápale ďasien. Stačí ho postrúhať na drobné kúsky a dať si ho do úst na boľavé miesto.

Studené obklady – azda najčastejšie používaný spôsob, teda hneď po klasických liekoch na bolesť. Odporúča sa obkladanie prerušovať, chladiť 15 minút a potom o trištvrte hodinku znova. Niekedy však nepomôže nič iné, len chladiť nepretržite. Je jedno čo máte, či ľad, mrazené kura, klobásu, hlavné je, aby bolesť ustúpila.

Žuvačky – ide o spôsob, kvôli ktorému môžu mať niektorí bolesti ešte väčšie. No nájdu sa šťastlivci, ktorým pomôže aj obyčajná žuvačka. Možno na tom čosi bude, veď takmer každý pri bolestiach zuby silno stláča a skúška vás nebude stáť takmer nič.

Zubár – riešenie, ktoré majú mnohí až na poslednom mieste. Ide však o jediné zaručene účinné riešenie. Pokiaľ trvajú bolesti dlhodobo, pomôže zub vytrhnúť. A máte pokoj navždy.


Máte skúsenosti s podobnými spôsobmi liečenia bolesti zubov? Napíšte svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame