Cukrovka 2. typu dávno nie je len vecou seniorov: Odhaľte ju včas!

Cukrovka

SITA

Diabetom trpí podľa odhadov na celom svete viac ako 380 miliónov ľudí a o 20 rokov sa má ich počet zvýšiť až na 590 miliónov. Sú to alarmujúce čísla a aj preto sa cukrovka nazýva pandémiou tretieho tisícročia. Ani my Slováci na tom nie sme oveľa lepšie – diabetes má asi 400 tisíc ľudí.

Každoročne na Slovensku pribúda 20 tisíc nových pacientov. A lekári predpokladajú, že ďalších sto až dvestotisíc ľudí o svojom zdravotnom probléme zatiaľ ani netuší. Vážnosť situácie si uvedomujú aj odborníci a hľadajú preto nové a kvalitnejšie formy liečby.

Čo sa vlastne v organizme deje?

Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktorého symptómom je vysoká hladina glukózy v krvi. Jeho príčnou je poškodenie buniek podžalúdkovej žľazy, pankreasu, ktoré za normálneho stavu produkujú inzulín. Iba vďaka tomuto hormónu dokáže glukóza ako zdroj energie preniknúť až do vnútra bunky. Pri jeho absencii dochádza v organizme k poruchám spracovania cukrov a zároveň je narušený metabolizmus tukov a bielkovín. Ochorenie navyše vážne poškodzuje cievny systém, preto diabetikov častejšie ako zvyšok populácie ohrozuje srdcový infarkt, mozgová príhoda, strata zraku, postupné zhoršovanie funkčnosti obličiek, postihnutie nervov a amputácia nohy z dôvodu nehojenia chronických rán. Boj s týmto ochorením má preto o to väčší význam.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Niečo nie je v poriadku…

Typické príznaky nedostatku inzulínu v organizme:

  • veľký smäd
  • vyčerpanosť, únava
  • bezdôvodné chudnutie alebo priberanie pre zvýšenú chuť do jedla
  • vyššia produkcia moču
  • zahmlené videnie
  • opakované infekcie močových ciest a močového mechúra
  • svrbenie
  • kožné infekcie
  • pomalšie hojenie rán
  • bolesti nôh a nepríjemné brnenie v chodidlách

Dva typy ochorenia

Ak je príčinou zlyhanie imunitného systému organizmu, ide o diabetes 1. typu, ktorého vznik sa nedá ovplyvniť, pretože má genetický základ. Prejaví sa často už v detskom veku a jeho liečba je od začiatku spojená s injekčnou aplikáciou inzulínu. Diabetes 2. typu, ktorý sa týka 90 percent pacientov s touto diagnózou, je získaný. Súvisí hlavne so zlou životosprávou, s nedostatkom pohybu, s nesprávnymi stravovacími návykmi a častokrát aj s obezitou. Často je však bezpríznakový.

Diabetes 2. typu sa kedysi objavoval len u seniorov, preto ho zvykli nazývať starecká cukrovka. Podľa diabetologičky MUDr. Zuzany Némethyovej, CSc je dnes situácia celkom iná: „V súčasnosti trpia diabetom druhého stupňa najmä ľudia nad 45 rokov, no stále častejšie postihuje aj tridsiatnikov a čo je alarmujúce, máme aj detských pacientov s touto diagnózou. Počet diabetikov stúpa, štatistika pacientov s touto diagnózou stále narastá, no na druhej strane sa výrazne zlepšuje liečba a pribúdajú kvalitné lieky.“ Jej slová potvrdzuje aj pacientka Ľuba. Po diagnostikovaní ochorenia sa bála, že si do konca života bude musieť pichať inzulín. „To sa však ukázalo ako neopodstatnená obava. Beriem tabletky, upravila som si stravovanie a môj stav sa zlepšil. Najnovšie lieky, ktoré navyše užívam menej frekventovane, mi dokonca pomohli schudnúť,“ hovorí pacientka.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Diagnóza na celý život

Pacienti oboch typov sa musia zmieriť s celoživotným údelom diabetika. Zmeny v organizme sa nedajú úplne zvrátiť, ich organizmus už nikdy nebude schopný produkovať inzulín bez pomoci. Dôležité je preto prijať diagnózu, stotožniť sa s ňou, zásobiť sa dostatkom informácií a komunikovať s lekárom. Vďaka na mieru ušitej liečbe a osobnej disciplíne, sa ani diabetik nemusí vzdávať plnohodnotného štýlu života.

„Za posledné roky sa možnosti liečby výrazne zlepšili, pri troche snahy môžu pacienti viesť plnohodnotný život bez výraznejších obmedzení,“ hovorí MUDr. Adriana Ilavská, PhD., MPH. Dôležitá je správne nutrične vyvážená strava s dostatkom zeleniny a ovocia a rozložením potravín do viacerých menších porcií počas dňa. Ku každodenným povinnostiam diabetika patrí aj opakovaná kontrola hladiny cukru v krvi a užívanie liekov alebo pichanie inzulínu pomocou striekačky, inzulínového pera či inzulínovej pumpy.

Dôležité je tiež vyhýbať sa konaniu, ktoré cukrovku zhoršuje, konkrétne:

  • konzumácia alkoholu
  • fajčenie
  • slabá fyzická aktivita
  • prejedanie sa a nadváha

Máte vy alebo niekto z vašich blízkych cukrovku? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti s týmto ochorením v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, Zora
Odporúčame