Je káva naozaj zdravá? Pri ktorej chorobe sa odporúča piť?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Je káva naozaj zdravá?

Káva je už bežnou súčasťou začiatku dňa. Túto tekutú pochúťku si radi vypijeme či už pri koláčiku alebo na stretnutí s našimi blízkymi. Káva povzbudzuje činnosť srdca a to je hlavný dôvod, prečo ju ľudia pijú. Mnohí sa však často samých seba pýtajú, aké účinky má na organizmus. Môže byť súčasťou zdravej stravy? Je pre ľudí vo všeobecnosti vhodná?


Najskôr tie dobré správy. Ako sa píše v knihe Superimunita, zistilo sa, že káva záhadným spôsobom chráni pred cukrovkou. Metaanalýza z roku 2010 skúmala výsledky 18 štúdií a zistila, že každou ďalšou šálkou kávy vypitej za deň klesalo riziko cukrovky o 7%. Tento výsledok bol prekvapivý najmä preto, že sa preukázalo, že spotreba kávy, či už normálnej alebo bez kofeínu, zvyšuje po jedle hladinu glukózy, takže by sa predpokladalo, že cukrovku zhoršuje, nie zlepšuje. Dôvod zatiaľ nie je jasný, ale keďže káva pochádza z bôbu tmavej farby, je pravdepodobné, že je to v dôsledku prítomných antioxidantov, minerálov a fytochemikálií.


Mohlo by vás zaujať: Obľúbená šálka kávy vždy neprospieva: Opatrní by mali byť najmä seniori


A teraz prichádza na rad tá horšia správa. To, že vedci odhalili priaznivé účinky kávy poskytujúcej istý stupeň ochrany pred jednou chorobou, neznamená, že je zdravá. Kofeín je predsa droga. Je to stimulant, čiže má povzbudzujúci účinok - dodáva pocit zvýšenej energie, vďaka ktorému človeku potlačí nedostatočné množstvo spánku. Okrem množstva spánku kofeín znižuje aj hĺbku spánku. Nedostatočný spánok má za následok rôzne choroby, spôsobuje predčasné starnutie a môže byť príčinou prejedania sa. Tí, čo pijú kofeínové nápoje, majú sklony jesť častejšie ako je nevyhnutné, pretože si zamieňajú kofeínové abstinenčné príznaky - triašku, bolesti hlavy a malátnosť - s hladom. Je to pochopiteľné, pretože jedlo pomáha tieto príznaky zmierňovať.

Ak sa s pitím kávy rozhodnete prestať, nezabudnite, že bude trvať 4 až 5 dní, kým ustúpia bolesti hlavy, ktoré spôsobujú abstinenčné príznaky. Ak sú príznaky veľmi silné, skúste množstvo kávy znižovať postupne.


Mohlo by vás zaujať: Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí


Ste zvedaví, či je káva bez kofeínu zdravšia a bez rizika? Viac užitočných informácií nielen o káve, ale aj o sóji, olivovom oleji a ďalších sa dočítate v knihe Superimunita. Tú napísal americký odborník na výživu - doktor Joel Fuhrman.

Kniha Superimunita sa nachádza v ponuke internetového obchodu iPark.sk so zľavou 20%>>

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Janka 28.06.2019, 17:02

  zdrava asi nie je, ale mojmu životnemu štylu rozhodne velmi pomaha a je to moj životabudič. Preto som si kupila pakovy kavovar a kavu pijem cca 4x denne

 • Katka 25.05.2019, 23:21

  My máme tento svajciarskekavovary.sk/jura/e-shop/kavovar-jura-a1-piano-white a som snim veľmi spokojná :-) a i super vyzerá

 • Ingrida 24.05.2019, 22:46

  Ahoj, môžem sa spýtať aký kávovar je podla teba ten dobrý? ďakujem

 • Katka 21.05.2019, 23:39

  Káva je užasná, má mnoho prospešných látok pre telo :-) ja už ale inú ako domácu kvalitku nepijem...

 • Silvia 28.10.2018, 18:30

  No to verím :) poznám ľudí, ktorý síce čisté espresso nevypijú, ale keď si dajú capuccino, a je v ňom kvalitná káva, tak im chutí :)

 • Silvia 24.10.2018, 21:23

  Samozrejme že je zdravá, obsahuje veľa antioxidantov. Ale samozrejme musí byť správne pripravená, namletá čerstvo (žiadne umeliny) a hlavne neprepálena...

1

Pridať komentár