Zahrejte sa a relaxujte: Poznáte pravidlá správneho saunovania?

sauna

SITA

Tajomstvo zdravého života, ktoré spočíva v pravidelnom potení sa v uzavretom priestore, už desaťročia nepatrí výlučne severanom. Hoci klasické sauny majú svoju kolísku vo Fínsku, tieto horúce miestnosti obložené drevom sú dnes už rozšírené po celom svete – nielen v hoteloch a relaxačných centrách, ale aj ako bežná súčasť mnohých domácností. Ak ste čaru saunovania podľahli aj vy, vychutnajte si jeho blahodarné účinky na maximum. Poradíme vám, ako na to.

Vypoťme sa do zdravia

Aj keď saunovanie ako také väčšina z nás vyhľadáva kvôli uvoľneniu po namáhavom dni, jeho prednosti ani zďaleka nespočívajú „len“ v zrelaxovaní tela a mysle. Medzi okamžite viditeľné  bonusy patrí čistejšia a hladšia pokožka, no pri pravidelných kúrach je priaznivých vplyvov na zdravie ďaleko viac. Saunovanie prispieva predovšetkým k posilneniu imunity a k lepšej odolnosti pred sychravým počasím. Zároveň urýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo a napomáha pri ochoreniach dýchacích ciest. Hovorí sa síce, že sauna zvláda aj funkciu pomocníka pri redukcii hmotnosti, to však nie je celkom pravda. Úbytok na váhe (0,5 – 2kg) tesne po saunovaní je totiž len dôsledkom straty tekutín z nadmerného potenia. Ten sa po doplnení objemu vody v tele vyrovná a telo nadobudne rovnakú hmotnosť ako predtým.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vzrušujúca tantrická masáž: Uvoľní vaše sexuálne napätie!


Ako má saunovanie vlastne prebiehať?

Pred vstupom do sauny sa nezabudnite osprchovať a poriadne vysušiť vlhkú pokožku. Nahé telo si zabaľte do plachty, ktorá vás bude vo vyhriatej kabíne chrániť pred infekciami a zároveň dobre odsaje pot.

Ak so saunovaním ešte len začínate, vyberte si miesto na najnižšej lavici. Ideálna poloha je ležmo, nič však nepokazíte, ani keď budete oddychovať po sediačky s vyloženými nohami.

Odporúčaný čas na vyhriatie tela je 8-15 minút, závisí to však od vášho individuálneho pocitu a od toho, aký horúci je vzduch vo vnútri sauny.

Po tom, čo opustíte jej priestory, doprajte si vlažnú sprchu a až tak vojdite do ochladzovacieho bazénika. Šokovej terapii sa zvlášť vo vyššom veku vyhnite. Riskujete tým prílišnú záťaž srdcovo-cievneho systému, ktorá by sa mohla skončiť infarktom.

Po osviežení si opäť prehoďte plachtu, zabaľte sa do deky, doplňte tekutiny a ľahnite si na lehátko. Keď sa na to budete cítiť, vojdite znova do sauny a celý proces zopakujte ešte aspoň dvakrát.


Tiež by vás mohlo zaujať: Omladnite vo vode: Plávanie vás naštartuje!


Aby sme si v saune neublížili

Aj keď proces zdravého potenia sa navonok pôsobí jednoducho, existujú okolnosti, za ktorých by nám mohlo viac uškodiť ako pomôcť. Tu sú malé rady na to, ako si relaxačné chvíle v teple užiť na maximum a bez ujmy:

  • po štyridsiatke sa pred prvou návštevou sauny vždy poraďte so svojím lekárom; platí to aj v prípade, že netrpíte žiadnym srdcovo-cievnym ochorením
  • alkoholické nápoje pred saunovaním a počas neho sú absolútnym tabu
  • v saune dýchajte zásadne nosom, a to pomaly a zhlboka
  • pamätajte aj na zdravie svojich detí a vnúčat – so sebou ich môžete vziať už od veku šiestich rokov
Zdroj: SITA, SITA, Emma
Odporúčame