Spravte niečo pre svoje črevá: Doprajte si pravidelne tieto potraviny

Bryndza

wikipedia.org/Maciarka

Probiotiká, ktoré sa prirodzene nachádzajú vo vašich črevách, dbajú o ich zdravie a správnu funkciu. A keďže sa hovorí, že až 70% zdravia, resp. imunity, pochádza práve z čriev, logicky to znamená, že by ste mali dbať o to, aby probiotiká v tele nechýbali. Dopriať si ich možno v umelej forme prostredníctvom tabliet, ale aj v prírodnej forme, v podobe zdravých dobrôt. Akých?

Prečo telo potrebuje probiotiká?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, prospievajúce vašim črevám, tráveniu a fungovaniu imunity. Okrem toho však pomáhajú aj detoxikovať telo, znižujú zlý cholesterol, nadmerné hodnoty krvného cukru a majú priaznivý vplyv aj na žalúdok, črevá a pečeň. Dokážu tiež napomôcť v boji proti alergiám, onkologickým ochoreniam, tráviacim problémom, ako aj rozličným infekciám, plesniam či kvasinkám. Zlepšujú celkové zdravie, predlžujú život a zlepšujú jeho celkovú kvalitu.

Ako to funguje?

Probiotiká bojujú v čreve s hnilobnými a patogénnymi baktériami a zabíjajú ich. Tieto vám potom už nemôžu škodiť a spôsobovať ochorenia. Následnou produkciou kyseliny mliečnej si telo udržiava správne pH. Avšak priaznivých probiotických kmeňov musí byť v tele dostatok, aby mali šancu udržiavať v ňom rovnováhu. Preto je ich pravidelný prísun skutočne dôležitý, zvlášť pre ľudí trpiacich zníženou imunitou.


Mohlo by vás zaujať: Potraviny pre zdravší životný štýl: Zaraďte ich do jedálnička čo najskôr!


Treba sa zamerať na budovanie silnej imunity

V súčasnej dobe neustále silnejúcich baktérií a vírusov a zároveň neustále väčšej rezistencii antibiotík voči nim, je potrebné zamerať ochranu svojho zdravia najmä na prevenciu – teda na posilňovanie imunity. Jedným z účinných trikov ako to dosiahnuť, je aj zásobovanie tela dostatočným množstvom probiotík, najlepšie v prírodnej forme. Kde ich však zobrať? Možností je hneď niekoľko.

Bryndza – probiotický zázrak!

Prírodných produktov s obsahom probiotických živých kultúr je niekoľko. Medzi najvýznamnejšie a najbohatšie zdroje však rozhodne patrí pravá slovenská bryndza. Zatiaľ čo jogurty obsahujú 2 – 3 probiotické kmene, bryndza ich môže obsahovať až 28! Omnoho zdravšia je pritom 100% ovčia bryndza, nie taká, kde sa nachádza len jej podiel. Ak chcete skutočnú probiotickú bombu, kupujte len čistú nepasterizovanú ovčiu bryndzu, alebo aspoň takú, ktorá obsahuje čo najviac, minimálne 50% ovčej časti. Bryndza obsahuje ešte aj vitamíny skupiny B, minerály a bielkoviny. A čo je najlepšie, pravý bryndzový čas klope na dvere – vychutnajte si preto pravú „májovku“ do sýtosti s vedomím, že robíte niečo nielen pre svoje chuťové bunky, ale aj pre celkové zdravie.


Mohlo by vás zaujať: Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete


Aké potraviny ešte obsahujú probiotiká?

  • jogurt (ideálne domáci)
  • cmar
  • žinčica
  • acidofilné mlieko
  • kefír
  • kvasená kapusta
  • a iné fermentované, resp. kvasené produkty

Probiotiká podporujú prebiotiká

Činnosť probiotík v tele podporujú aj názvom podobné prebiotiká. Ide o látky, ktoré sú doslova živnou pôdou pre rast telu nenahraditeľných probiotík. Do skupiny látok, ktoré plnia túto funkciu, patrí najmä vláknina a vitamíny skupiny B. Na doplnenie probio a prebiotík nezabúdajte v čase zvýšenej fyzickej, ako aj psychickej záťaže, pri liečbe antibiotikami, pri infekčných ochoreniach, pri rekonvalescencii po chorobách, poruchách metabolizmu, či pri častých a jednostranných diétach.

Náš tip: Ak chcete zabiť dve muchy jednou ranou, vsaďte najmä na bryndzu či kvasenú kapustu. Obe sú zdrojom prebiotík aj probiotík súčasne.


Dopĺňate si nejakým spôsobom mimo bežnej stravy probiotiká? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikipedia.org/Maciarka, wikipedia.org/Maciarka, Oliver
Odporúčame