Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!

víno

photl.com

Vychutnajte si dúšok červeného vínka. Jeden pohárik lieči, dva-tri uvoľňujú kapacitu v pamäti. Ale všetko s mierou.

Už grécky lekár Hippokrates trval na tom, že víno nie je len taký obyčajný nápoj. Povýšil ho na zázračnú tekutinu s liečivými účinkami. Odporúčal ju ako na fyzické, tak i na psychické problémy. Jeho konzumovanie podľa neho pomáha pri bolestiach hlavy či nespavosti a dokonca posilňuje cievy a srdce.

Že je víno naozaj medicínou, potvrdili aj vo Francúzsku. Pôžitkárski Francúzi sa oddávajú zlozvykom, ako je fajčenie i nadmerné pitie a verným spoločníkom počas dlhej noci im býva nejedna fľaška vína. Napriek tomu štúdie dokázali, že počet infarktov je u nich omnoho nižší ako inde v Európe. Podľa viacerých prieskumov 0,3 l červeného vína denne naozaj nie je na škodu. Naopak. Ak si každý večer doprajeme dva striedme poháriky červeného, naše srdce nám bude vďačné.


Mohlo by vás tiež zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Draslík, horčík aj železo

Už jeden-dva poháriky dokážu telo zásobiť dennou dávkou minerálnych látok, ako je draslík, horčík, vápnik a železo. A k tomu nám dodajú kopu antioxidantov, ktoré ochránia bunky pred nájazdom voľných radikálov. Takto si znížime riziko rakoviny a ešte si pripoistíme mladosť. Víno totiž podľa vedcov spomaľuje starnutie buniek.

Pre lepšiu pamäť

Ďalším skvelým účinkom červeného vína je rozprúdenie krvného obehu a tým pádom lepšie prekrvenie svalov a mozgu. Pravidelná konzumácia sa tak môže priaznivo prejaviť aj zlepšením pamäti a sústredenosti. Vďaka vínu zároveň posilníme srdcový sval, čo sa môže prejaviť rýchlejším zlepšením fyzickej kondície (ak cvičíme). Nezabúdajme ani na dezinfekčné účinky. Víno nás počas chladných sychravých dní pomáha chrániť pred baktériami či vírusmi, ktoré by nás najradšej videli niekoľko dní nevládnych v posteli. Možno teda k vymenovaným pozitívam dodať niečo iné ako „na zdravie“?


Mohlo by vás tiež zaujať: Päť korení pre zdravie: Majú miesto aj vo vašej kuchyni?


Ako spoznať dobré víno?

Chutné kvalitné víno sa dá zaobstarať aj za prijateľnú cenu, aj keď ho asi sotva nájdete v krabici za jedno euro. Zárukou kvality je jeho kontrola. Tá býva na obale potvrdená značkou. Na Slovensku treba hľadať vína s chráneným označením pôvodu. Tieto prebehli procesom certifikácie, ktorý zahŕňa kontrolu údajov vo vinohradníckom registri, chemickú analýzu vína a jeho senzorické hodnotenie osobitnou komisiou.  Ozajstní gurmáni môžu na etiketách hľadať skratku DSC (Districtus Slovakia Controllatus), ktorá označuje to najlepšie z našej vinárskej produkcie. Pri francúzskych vínach hľadajte na etikete nápis „AOC“ a pri talianskych „DOCG“.

Najkvalitnejšie vína sú tzv. suché. Toto zaradenie znamená, že víno neobsahuje veľa cukru. Dôležitý je tiež obsah alkoholu. Kvalitné červené ho musí mať minimálne 12 %. Niektorí výrobcovia sa na etikete chvália i obsahom minerálov.


Mohlo by vás tiež zaujať: Škola varenia: Zábava a poučenie pre milovníkov dobrého jedla!


Kde sa rodí to najzdravšie?

Podľa vedcov je víno z vyšších pohorí bohatšie na polyfenoly ako vínko z nižších nadmorských výšok. Dokazuje to i priemerná dĺžka obyvateľov v týchto oblastiach. Rozdiel v obsahu spomínaného antioxidantu môže byť dokonca desaťnásobný. Pokiaľ ide o rebríček krajín, tak „najzdravšie“ víno dlhodobo majú Francúzi a Taliani. Zvyšok krajín Európskej únie má spolu s Austráliou, Amerikou a južnou Afrikou víno menej bohaté na polyfenoly. Na chuti sa však ich nižší obsah nepodpisuje. Prospieť svojmu organizmu môžete určite aj kvalitným vínom od Slovenských výrobcov.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame