Rozvod na „staré“ kolená: Aké bývajú jeho príčiny a ako sa s ním vyrovnať?

Muž

thinkstockphotos.com

Aj keď rozvodovosť z roka na rok stúpa a dnes sa už rozvádza takmer každé druhé manželstvo, predsa len ide o udalosť, ktorá každého zasiahne a zmení mu život. O to viac, ak ku nemu dôjde v dlhé roky trvajúcom manželstve. Prečo krachujú aj takého zväzky a ako sa s takouto prelomovou situáciou, akou rozvod nepochybne je, vyrovnať?

Staršie páry sa rozvádzajú menej

Aj keď súčasný trend medzi mladými nielen na Slovensku, ale aj vo svete uznáva skôr voľné vzťahy a na manželstvo pozerá ako na niečo v zásade „zbytočné“, pre staršie manželstvá je tento zväzok predsa len niečím viac. „Nemyslím si, že by boli staršie páry v tomto opatrnejšie, je to skôr zvyk a prijatie toho, že musia byť spolu, pokiaľ ich smrť nerozdelí,“ objasňuje psychológ, PhDr. František Skokan, zo súkromnej žilinskej psychologickej ambulancie Fesko, s.r.o.

Prečo sa odhodlajú na takýto odvážny krok?

Aj keď rozvodov starších manželských párov je omnoho menej, ako rozvodov mladých párov, predsa len sa vyskytujú aj tie. Čo môže za to, že sa dlhoroční manželia, ktorí spolu už niečo prežili a vychovali spolu deti, rozhodnú odlúčiť? „Môže to byť z viacerých dôvodov. Po prvé, že pohár pretiekol a jeden alebo druhý partner už nevie znášať a trpieť správanie toho druhého. Ďalší dôvod môže byť, že partneri sa prestali dopĺňať a prijali pozíciu, že vo vzťahu žijú len preto, aby sa postarali o deti. Zabudli jeden na druhého a to je v podstate živná pôda pre to, aby si jeden z partnerov našiel iný vzťah, ktorý mu tieto potreby uspokojí,“ vysvetľuje na slovo vzatý odborník.


Mohlo by vás zaujať: Nevera zasiahla do mnohých vzťahov: Má zmysel spolužitie zachraňovať?


Neraz hrá rolu aj „syndróm prázdneho hniezda“

Viaceré manželské páry, ktorým už odrástli deti, to istotne poznajú. Počas spoločnej výchovy detí je všetko viac-menej v poriadku, no po odchode detí z domu sa razom situácia zmení. Psychológ vysvetľuje, čo za tým stojí: „O syndróme prázdneho hniezda hovoríme vtedy, keď všetka pozornosť bola venovaná len starostlivosti o deti a zrazu, ak nemajú manželia spoločný predmet zodpovednosti, teda deti, ako keby jeden druhému zavadzali“.

Pozor aj na „druhú pubertu“

Neraz sa stane, že za rozpad manželstva môže aj takzvaná „druhá puberta“. Prejavuje sa najmä u mužov po 40-tke, no výnimkou nie sú niekedy ani dámy. „To, že začínajú chlapi chytať druhú pubertu, má svoje opodstatnenie. Manželky často zaradia svojich manželov medzi svoje deti, o ktoré sa starajú, vychovávajú ich. Keď príde „čas dospelosti“, manžel zatúži po vzťahu, v ktorom bude obdivovaný, v ktorom bude mať pocit, že je dôležitý, že môže niečo odovzdať druhej strane a tak si nájde partnerku vo veku svojich detí,“ vysvetľuje danú situáciu špecialista na psychológiu, PhDr. František Skokan.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


Spolužitie vytvára závislosť

Psychológ si myslí, že v tomto prípade do určitej miery platí, že zvyk je železná košeľa. Dlhšie obdobie spolužitia vytvára podľa neho medzi partnermi istú závislosť jedného na druhom a zároveň aj jeden druhému uspokojujú svoje potreby a dopĺňajú sa vo svojich pozitívach aj negatívach. „Nesmieme zabudnúť, že náš sociálny systém posilňuje závislosť partnerov, pričom v nevýhode sú hlavne ženy, pretože ak by zostali samé, veľmi ťažko by zvládali náklady na živobytie,“ hovorí odborník. Niekedy sa podľa psychológa teda stane, že niektorí zotrvávajú v manželstve aj preto, aby sa vyhli riešeniu podobných problémov.

V staršom veku je rozvod náročnejší

Rozvedení ľudia si totiž musia vytvárať nové sociálne vzťahy, načo sa hlavne v staršom veku ťažšie privyká. „Rola rozvedeného je v našej spoločnosti, ktorá je vybudovaná na kresťanských tradíciách, skôr negatívne prijímaná. Ten, ktorý podá žiadosť o rozvod, býva negatívnejšie vnímaný okolím,“ vysvetľuje odborník. Niektorí ľudia môžu podľa neho takéhoto človeka brať, ako keby bol slabší, nezvládal niektoré situácie, nevedel sa prispôsobiť, či nebol trpezlivý. Je to pre nich ten, ktorý porušil sľub, no málokedy pozerajú na to, z akého dôvodu tak dotyčný urobil.


Mohlo by vás zaujať: Rozpad manželstva po odchode detí: Môže hroziť aj vám?


Pomôžu záľuby

Ak aj vás postihol takýto osud, nepoddávajte sa mu. Psychológ radí, ako na to: „Ideálne je, keď túto pozíciu prijmeme ako realitu, s ktorou nejdeme bojovať, lebo by to bol boj proti sebe. Keďže v boji musí niekto prehrať, tak porazený je vždy ten, kto sa do tohto boja púšťa. Rola rozvedeného si vyžaduje vybudovať nové návyky a zbaviť sa starých stereotypov správania. Je to hlavne spojené s tým, že si musíme vyplniť čas sami sebou,“ radí odborník, ktorý hovorí, že je dobré mať vždy v zálohe nejakého koníčka alebo záľuby. Medzi výhody rozvodu iste patrí aj to, že pominie nesúlad, stratia sa strach a obavy, môžete sa viac venovať svojim záľubám a získate tiež väčšiu nezávislosť a samostatnosť.

Na nový vzťah nie je nikdy neskoro

Ak vás po rozvode, hoci aj v staršom veku, postretne spriaznená duša, netreba sa jej brániť. Psychológ taktiež víta budovanie nových vzťahov. „Človek je tvor sociálny, preto si myslím, že by sme sa mohli držať ľudovej múdrosti, že láska kvitne v každom veku, takže je dobré, ak si ľudia nájdu ďalší vzťah a popritom sa ešte môžu venovať aj prípadným vnúčatám,“ radí odborník.


Máte vlastné skúsenosti s rozvodom a životom po ńom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame