Chystáte sa vyberať nový vysávač? Posvieťte si na tie správne kritériá

Vysávač

thinkstockphotos.com

Vysávač je spotrebič ako každý iný. Niekedy sa pokazí a treba kúpiť nový. Keď prídete do obchodu, bude na vás z regálu hľadieť množstvo prístrojov všakovakých tvarov od najrôznejších výrobcov. Ktorý z nich je ten pravý? Mal by byť výkonný a praktický. Pomôžeme vám taký nájsť.

Nie sú watty ako watty

V prvom rade budete určite pozerať na výkon vysávača. V obchodoch sa stretnete s hodnotami hlavne 800 – 2 000 wattov. Logicky by ste povedali, že čím viac, tým lepšie. Žiaľ v tomto prípade to nebýva pravda. Výrobcovia totiž uvádzajú príkon vysávača, hodnotu, ktorú spotrebuje, namiesto toho, aby uvádzali výkon vysávača. Samotný výkon sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 250 – 500 wattov. Na to, aby bol vysávač použiteľný, si vyberte ten s minimálne 300 wattovým výkonom.

Hlučnosť

Ide o ďalšie dôležité kritérium. Hlučnosť sa uvádza v decibeloch, dB. Bežná ľudská reč je na úrovni okolo 70 dB. Na týchto hodnotách sú približne aj moderné vysávače, tie tichšie dosahujú hlučnosť 60 dB, hlučnejšie okolo 85 dB. Pokiaľ však budete vysávať cez deň, hluk by mal byť akceptovateľný aj pre susedov.

Akčný rádius vysávača

Akčný rádius si nepleťte s dĺžkou napájacieho elektrického kábla. Akčný rádius udáva dosiahnuteľnú vzdialenosť od elektrickej zásuvky až po hlavicu vysávača. Ideálny akčný rádius v byte je okolo 13 metrov. Výber prispôsobte veľkosti svojho príbytku, po vysávačoch, ktorých elektrická šnúra má menej ako 4 metre, by ste sa však ani len nemali pozerať.


Mohlo by vás zaujať: Nezmyselné spotrebiče u vás doma: Za tieto peniaze vyhadzovať nemusíte!


Príslušenstvo

Aj vysávač môže mať poriadne príslušenstvo a doplnkovú výbavu. Určitým komfortnom sú vysávače, ktorých ovládanie výkonu je na rukoväti. Okrem klasickej hubice by ste mali mať aj vlasovú hubicu na nábytok a malú na sedačky. Čím viac použiteľného príslušenstva dostanete, tým lepšie.

Filtračný systém

  • Vysávače s vodným filtrom – ak máte doma alergika, alebo priamo trpíte alergiou, určite siahnite po vysávači s takýmto filtračným systémom. Vzduch s prachom ide do nádrže s vodou, v ktorej sa nečistoty usadia. O drobné čiastočky sa stará HEPA filter a preto sa už nemusíte báť vírenia vzduchu pri vysávaní. Tento spôsob filtrácie odstraňuje až 99 % nečistôt zo vzduchu. Jedinou nevýhodou je, že každých približne 20 minút musíte nádržku s vodou vyliať, vyčistiť a dať do nej čistú vodu.
  • Cyklónové vysávače – pri týchto vysávačoch sa nestretnete s tradičným vrecúškom na prach. Nečistoty sa nasajú dovnútra vysávača a vplyvom prúdenia vzduchu sa usadia v nádobe na nečistoty, ktorú v prípade potreby vyčistíte. Najväčšou výhodou je to, že už nikdy nemusíte kupovať žiadne vrecúška do vysávačov.
  • Vrecúškové vysávače – ide o ten najklasickejší a stále najbežnejší spôsob filtrácie. Vrecúško môže byť buď papierové alebo zo špeciálnej textílie. Lepšou možnosťou je určite textilné vrecúško. Vrecúška slúžia nielen na nečistoty, ale zároveň aj ako filter. Preto je veľmi vhodné, ak máte kvalitné, viacvrstvové vrecúška, ktoré sú dobre utesnené. Výhodou je pomerne vysoká kapacita vrecúšok v porovnaní s inými riešeniami. Naopak nevýhodou je potreba ich výmeny, respektíve dokupovania.

Mohlo by vás zaujať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Ide to aj jednoduchšie

Pokiaľ vysávanie nenávidíte, tak môžete staviť na hit posledných rokov, robotické vysávače. O všetko sa postará malý prístroj. Vysávaču môžete určiť presný čas a dni v týždni, kedy sa má do vysávania pustiť. Nevýhodou sú vyššie ceny tých kvalitných robotických vysávačov, prípadne zlá funkčnosť tých lacnejších. Každý z nich by mal mať na spodnej strany pohyblivé kefy. Vzhľadom na to, že majú robotické vysávače nižší výkon ako tie klasické, musia si nečistoty nahrabať pred sací otvor. Preto treba venovať aj výberu robotického vysávača veľkú pozornosť.


Máte vlastné skúsenosti s robotickými vysávačmi? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame