Myslite ekologicky: Nahraďte jednorazové obaly či tašky inými možnosťami

Plastová fľaša

thinkstockphotos.com

V posledných dvoch desaťročiach s príchodom množstva rôznych druhov potravinárskych výrobkov do obchodov vzrástlo aj množstvo používaných obalov. Už dávno nie je pravidlom to, že obal iba chráni výrobok a poskytuje informácie, obal hlavne predáva a veľakrát nahrádza aj potrebu servírovať jedlo s použitím riadu.

Z detstva si pamätáme prevažne sklenené fľaše, nebalený chlieb a pečivo, salámu zabalenú v recyklovanom papieri. Dnes je veľmi veľká časť obalov určená na jedno použitie a ihneď po ňom putuje do odpadkového koša. Futurológovia a vedci varujú pred obrovským množstvom odpadu, ktorý sa rozkladá desiatky či stovky rokov a je obrovskou záťažou pre životné prostredie. Prinášame zopár tipov pre tých, ktorí myslia ekologicky a snažia sa redukovať množstvo odpadu vo svojej domácnosti.

Pite vodu z vodovodu

Nápoje v plastových obaloch sú hitom a v dnešnej dobe úplne bežnou záležitosťou. Marketing urobil svoju prácu a mnohí sa ani nepozastavia nad tým, že prevážajú balenú vodu z obchodov domov, aj keď im tečie pitná voda priamo z kohútika. Po Svetovej konferencii OSN o klíme, ktorá sa konala v Kodani v roku 2009, prišla skupinka dánskych nadšencov s myšlienkou vyrobiť peknú a odolnú fľašu na vodu z vodovodu a zabrániť tak tvorbe zbytočného odpadu z plastových fliaš. Viete, že na Slovensku sa v rámci akcie pre školy vyzbieralo za jediný mesiac takmer 8 miliónov plastových fliaš, ktoré vážia vyše 300 ton? Neuveriteľné… Preto propagácia pitia vody z vodovodu v lokalitách, kde to hygienické podmienky umožňujú, získala veľa priaznivcov. Okrem dizajnových výrobkov môžete použiť napríklad sklenenú fľašu od kečupu, ktorá sa vďaka širšiemu hrdlu dobre čistí alebo opakovane použiteľné fľaše z tvrdého plastu či antikora, ktoré majú ľahko umývateľný nástavec na pitie. Sklenené fľaše je dobré chrániť textilným obalom pred náhodným rozbitím pri prenášaní.


Mohlo by vás zaujať: Plastové nádoby či PET fľaše a rakovina: Naozaj sú jednou z jej príčin?


Desiata

Desiatu do školy či do práce si môžete nosiť v polyetylénovom či papierovom vrecku, ktoré ihneď po použití vyhodíte. Alebo si môžete zaobstarať textilné vrecko s nepremokavou vrstvou, ktoré sa dá prať a dostať ho kúpiť v rôznych dizajnoch. Riešením môže byť aj ľahký antikorový box, ktorý vydrží roky.

Tašky na nákupy

Mnoho obchodných reťazcov už prestalo ponúkať tašku na nákup zdarma práve kvôli obrovskému množstvu vznikajúceho odpadu, ktorý obklopoval už samotné obchody a parkoviská pred nimi. Zaviedli preto špeciálne bonusové programy za používanie vlastných tašiek. Tiež existuje niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú opakovane použiteľné tašky v originálnych dizajnoch, navyše sa dajú rýchlo a jednoducho poskladať do kabelky, či priečinku v aute. Tašky sú z recyklovaných materiálov a vďaka rozmanitej farebnosti slúžia aj ako doplnok, ich nosnosť je niekoľkonásobne vyššia ako u tenkých jednorazových tašiek s logom hypermarketu.


Mohlo by vás zaujať: Triedenie odpadu sa týka každého z nás: Viete, ako separovať správne?


Čerstvé výrobky

Pri pultoch s čerstvými mäsovými a syrovými výrobkami je spotreba jednorazových baliacich materiálov asi najvyššia. Z dôvodu dodržania hygieny sú malé porcie balené každá zvlášť, dokonca medzi plátkami syra je vložený kúsok celofánu. Aj tu existuje náhradné riešenie. Prvýkrát sa bude zdať možno nielen predavačom, ale i ostatným kupujúcim trochu zvláštne, ak požiadate o zabalenie šunky do prineseného textilného obalu, ktorý vyzerá ako farebná utierka. Má záter proti prepusteniu vlhkosti a mastnoty, dá sa prať v práčke, či umývačke riadu. Rovnako doň môžete zabaliť sendvič na desiatu.

Recyklácia jednorazových obalov

V praxi funguje veľa postupov ako tégliky z jogurtov, fľaše, či krabice od mlieka a džúsu využiť aj po tom, keď splnili svoju prvotnú funkciu. Záhradkári dokážu z nich vyrobiť najrôznejšie výtvory na plašenie vtákov, pestujú v nich priesady, kreatívni ľudia zase zužitkujú použité obaly na dekoratívne doplnky. Na internete nájdete mnoho tipov, ako dať použitým veciam nielen obalom druhý život. Takéto aktivity získali pomenovanie upcycling.


Recyklujete odpad? Snažíte sa niečím nahrádzať jednorazové obaly? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame