Senná nádcha útočí: Zabojujte proti nej prírodnými zbraňami

Žena na lúke

thinkstockphotos.com

Alergia na pele (polinóza) nie je v dnešnej dobe ničím výnimočným. Objaviť sa môže kedykoľvek v priebehu života, aj v neskoršom veku. Prekvapí vás nepríjemnými pocitmi v nose a nádchou, svrbením a opuchom očí, ťažkosťami s dýchaním, kýchaním, či úporným kašľom. Všetko je to spojené s neprimeranou reakciou vašej imunity na vniknutie rastlinných peľov do organizmu.

Ak trpíte sennou nádchou dlhšie, pravdepodobne máte poruke antihistaminiká, ktoré užívate v prípade najväčších atakov v sezóne, keď je koncentrácia alergénov podľa typu alergie najvyššia. Ak však sú prejavy len mierne, alebo sa s nimi stretávate zrazu po prvýkrát, môžete si skúsiť pomôcť bez lekárskeho predpisu. Nasledujúce rady využijete aj ako podpornú liečbu k sprejom a tabletkám.

Dajte peľom stopku

Ochrániť sa pred vniknutím peľov do organizmu je jednou z možností ako zabrániť spusteniu alergickej reakcie a uľahčiť jej priebeh. Samozrejme sa alergik snaží vyhnúť prostrediu, kde sa vyskytujú dráždivé podnety. Nevychádzať von, a tak sa snažiť vyhnúť kontaktu s peľom, by však nebolo vždy najlepším riešením. Vhodné je vyvarovať sa vychádzkam skoro ráno, naopak po daždi je koncentrácia peľov nižšia. Ak si zabezpečíte ochranu pred peľom, môžete zmierniť prejavy alergie. Pomôcť môže:

  • nosenie okuliarov
  • nosenie pokrývky hlavy – na vlasoch sa zachytávajú peľové zrnka a tak si dráždidlo potom nosíte so sebou
  • bariérový krém alebo sprej do nosa
  • dýchanie nosom so zavretými ústami

Mohlo by vás zaujímať: Recepty z domácej lekárne: Poslúžia proti chrípke, kašľu aj ako skvelá prevencia


Prevencia bylinkami

Niektoré druhy byliniek sú účinné aj pri alergickej nádche, pravdaže, ak nemáte alergiu práve na konkrétnu rastlinu. Pomáha preventívne pitie čajov 2-3x denne, vhodné je vypiť šálku hneď ráno. Ktoré bylinky vám teda môžu pomôcť?

  • Yzop lekársky

Je osvedčenou bylinou pri alergickom kašli i astme, pomáha zbaviť sa hlienov, uľahčuje vykašliavanie a preto sa používa aj pri vírusovej nádche a zápale priedušiek. Na šálku čaju zalejete lyžičku yzopovej vňate a necháte lúhovať 10 minút.

  • Podbeľ liečivý

Používa sa pri ochoreniach s tvorbou hustého hlienu. Účinkuje aj pri alergiách spojených s kašľom, slizy v ňom obsiahnuté pôsobia ochranne na sliznice. Zápar sa pije 2-3x denne, lyžičku byliny nechajte vylúhovať v šálke 30 minút. Pomôcť môže aj podbeľový med, ktorý sa pripravuje z čerstvých kvetov vylúhovaných 24 hodín vo vode s citrónovou šťavou, na druhý deň sa uvarí s cukrom na hustý sirup.

  • Slez maurský

Často sa pestuje ako okrasná rastlina. Čaj z neho pôsobí podobne ako podbeľ. Užívať môžete čaje z jednotlivých bylín samostatne alebo ich aj kombinovať.

Rascový olej

Užívanie oleja zo semien rasce (čierneho kmínu) už pred peľovou sezónou pomáha alergikom zmierniť prejavy alergie. Okrem toho, že pôsobí preventívne na spazmy priedušiek a pomáha bojovať so sennou nádchou, obsahuje nenasýtené mastné kyseliny. Štúdie preukázali zníženie alergických reakcií pri užívaní oleja z rasce až o 70%. Môžete ho užívať po lyžičkách denne, alebo pridávať do mäsových pokrmov.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vitamín C

Tento nepostrádateľný vitamín má naozaj široké spektrum pôsobenia v ľudskom organizme. Vedecké štúdie dokázali, že zvýšený prísun vitamínu C pomáha alergikom pri kontrolovaní alergických prejavov. Dospelí by mali užívať 3000 mg denne, rozdelených do viacerých dávok, dôležité je dodržiavať správny pitný režim. Vyhnite sa prípravkom, ktoré obsahujú farbivá a rôzne prídavné látky, ktoré vám môžu pri vyššom dávkovaní spôsobiť tráviace ťažkosti. Taktiež ľudia s ochorením obličiek nie sú vhodnými kandidátmi na megaskorbickú podpornú liečbu.

Výplachy nosa

Každodenné preplachy nosa slanou vodou v peľovej sezóne pomáhajú udržavať hygienu nosa a zbavujú sliznice zvyškov alergénov. Použiť môžete hotové prípravky v sprejoch alebo si pripravíte slaný roztok a pomôcku na preplach nosa doma.


Máte skúsenosti so sennou nádchou? Aké účinné tipy na boj s ňou by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame