Nákup v second-hande: Má viac výhod, než by ste si mysleli

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nakupujete v second-handoch?

Aj nákup v second-hande prináša so sebou viacero výhod

Sekáč, tuzex, hrabáreň – pre obchody predávajúce oblečenie z druhej ruky sa ujali rôzne názvy. V posledných rokoch sa second-handom na Slovensku darí. Azda každý už aspoň raz nakukol do takejto predajne a sú aj ľudia, ktorí si odevy už ani inde nekupujú. Aké sú výhody a nevýhody nákupov použitého oblečenia?


Second handy – výsledok prebytku

Konzumná spoločnosť, ktorá charkterizuje dnešný svet, produkuje kvantá nepotrebných a nevyužitých vecí. Oblečenia je dostatok, možno si vybrať podľa módy, svojho gusta i peňaženky. Nakupovanie, okrem svojej pôvodnej funkcie zabezpečiť si nevyhnutné veci, často vypĺňa trávenie voľného času, lieči nervy a stres, je programom priateľského stretnutia najmä u žien. U nás si ešte vďaka nedávnemu obdobiu socializmu, keď bolo potrebné vystáť rad na obyčajné detské pančušky, dokážeme vážiť hodnotu vecí. Padne nám zaťažko vyhodiť čosi, čo môže poslúžiť inému. Detské oblečenie sa zvyčajne dedí v rámci rodiny či komunity. V krajinách západne od nás sa toto správanie vyskytuje vzácne. Ľudia sa často zbavujú oblečenia, ktoré sa im zunovalo, vyšlo z módy, pretože zaberá miesto, lebo deti odrástli a podobne. Tak vzniká obchod s oblečením z druhej ruky – po vytriedení a vyčistení prúdia do veľkoobchodov balíky nepotrebného textilu, obuvi, vrchného ošatenia, športové dresy a firemné rovnošaty, nevyzdvihnuté oblečenie z čistiarne, či zvyšné odevy zo zariadení pre seniorov.


Mohlo by vás zaujímať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Ekológia pre svet aj vás

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo by sa dialo s oblečením, ktoré je ešte funkčné, ale nechcené? Skončilo by s najväčšou pravdepodobnosťou v spaľovni alebo na skládke. Preto mnoho vyznávačov nakupovania v second-handoch hovorí o ekologickom správaní a recyklácii šatstva.

Druhým - nie zanedbateľným plusom je, že oblečenie, ktoré už bolo nosené a teda aj niekoľkokrát opraté, neobsahuje zvyšky chemikálií z farbenia vo výrobe. Jeho kvalita je tak otestovaná v praxi. Stalo sa vám už, že ste si kúpili nové tričko, ktoré po prvom vypratí stratilo tvar, farbu, či zmenilo veľkosť? To sa vám pri nosenom oblečení stane zriedka, ibaže by ste spravili poriadnu chybu a nedodržali pokyny vyznačené symbolmi na oblečení.

Niečo pre milovníkov originality

Ak by sa vám hodila zelená blúzka, no v móde je tento rok fialová, ružová a tyrkysová, môžete stráviť veľa času chodením po obchodoch. V second-hande je výber rôznorodý. Mnohé z nich majú oblečenie potriedené podľa farby, takže hľadanie môže byť úspešnejšie.

Častokrát však v sekáči narazíte na niečo, čo vám padne do oka, keď ste nemali jasnú predstavu alebo zámer, prípadne čosi dosť výnimočné – hodvábne indické sárí, ručne háčkované doplnky, milé retro kúsky. Navyše si môžete byť takmer istí, že nestretnete ďalších päť ľudí v rovnakom oblečení ako práve nosíte, keďže nie je z aktuálnej kolekcie.

Je však pravdou, že niekedy môže trvať dosť dlho, kým nájdete čosi vhodné, pretože kultúra nakupovania v second-hande a spôsob ponuky tovaru je občas na hranici kultúry a vkusu. Dokonca vás to môže odradiť, mnoho ľudí nevie nakupovať v podmienkach typu bazár, čo je celkom bežné v afrických a ázijských krajinách.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?


Cena poteší

Práve peniaze a snaha ušetriť sú najčastejšou motiváciou kúpy oblečenia z druhej ruky. Kašmírový sveter za 3€ alebo spoločenské šaty za najmenšiu papierovú bankovku, to je výhodná kúpa. Tiež oblečenie pre deti, ktoré si veľmi nelámu hlavu nad tým, že sa ušpinia alebo zničia to, čo majú na sebe, spraví pri kúpe z druhej ruky viac muziky za menej peňazí.

Sú však aj nákupní maniaci, pre ktorých je návšteva second-handu pasiou a utratia tam peniaze za veci, ktoré by inak nekúpili, prípadne zistia vady až doma pri skúšaní. Ušetriť sa teda naozaj dá, ale nič nie je zaručené.

Štýl pre všetky velkové kategórie

Mládež sa občas zabáva na účet „chudákov“, ktorí nosia „handry zo sekáča“. Vedia byť krutí, keď nie je správna značka na správnom mieste. Niektorí práve inakosť a nesplývanie s davom považujú za svoju prednosť. Skupinka pubertálnych dievčat sa schuti smeje na tom, že celý outfit stál pár eur a vyratúva, koľko iných vecí si môže užiť za peniaze, čo ušetrili na oblečení. Niekedy sa stane, že vo vrecku kabáta nájdete mincu, lístok z čistiarne, na košeli všitú menovku. Aj oblečenie môže mať svoj príbeh. Nikdy však nezabudnite: každé kúpené oblečenie, či už zo second-handu, alebo z drahého značkového obchodu, pred prvým použitím vždy vyperte!


Nakupujete oblečenie v second-hande? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (11)

 • majka 06.03.2015, 11:52

  Aj ja rada nakupujem v sekáčoch. Vyberám si veci, ktoré sú nové a dajú sa vyprať. Kúpila som už aj kabáty, ale dala som ich tiež vyčistiť do čistiarne.Z hygienických dôvodov nekupujem spodné prádlo, nohavice, čiapky a obuv.

 • euridika 06.03.2015, 11:36

  Mám rada sekáče, rada tam nakupujem a vyhľadávam ich aj v zahraničí.Navštívila som ich veľmi veľa a už asi ovládam systém nákupu. Nenakupujem tam preto, že nemám si čo obliecť, ale zo zábavy. Nakúpila som si tam kopu vecí pre celú rodinu aj domácnosť. Najnovšie vyhľadávam háčkované a kožené veci, niekedy za pár centov. Okoliu sa s tým nechválim, ani to nezapieram. Bohužiaľ naša spoločnosť to odsudzuje, pritom v sekáčoch sa obliekajú celebrity.

 • katarína 30.11.2014, 08:18

  pre serenatenko: kedy ti išiel pravopis tak dobre ako kritika ... ja tiež kupujem v sekáči a nepoviem naň zlé slovo. Nikdy som sa neobliekala lepšie. Treba mať trpezlivosť a zahodiť predsudky a človek nájde oblečenie dobrých značiek. Napr. mám kožený kabát z sekáčového výpredaja za 1€. Dala som potom za čistiareň 10€, ale oplatilo sa.

 • ludmila 21.07.2014, 10:24

  Ak mozem este doporucit co sa sekacov tyka, skuste sa sustredit na take sekace co maju veci z USA, nie ze by som chcela robit im reklamu, ale tovar z USA je podla zakona o dezinfekcii SR a EU inak dezinfikovany ako je ten z UK a ostatnej zapadnej EU, pouzivaju na dezinfekciu horucu paru ( v sulade so zakonom SR ) a potom tovar nesmrdi tak ako je to pri tovare z UK.

 • SLAVKA 08.06.2014, 00:15

  No neviem,na Slovensku sa mi tie sekace nezdaju celkom kvalitne.Zato tu v Anglicku-vola sa to Charity shop-tak tu su ovela kvalitnejsie veci.Kazdy rok si odtial prinesiem plny kufor,kedze tu pracujem.

 • janina 07.06.2014, 16:21

  nechápala som, že niekto vôbec vojde do seku...dnes už neodolám nevojsť tam. som fajnšmeker a kupujem iba kvalitne minimálne nosené veci - napr. aj dnes úplne nové tričko s visačkou. nikdy som sa neobliekala kvalitnejšie ako teraz a nehanbím sa zato

 • zorjana 06.06.2014, 18:36

  Pred niekoľkými rokmi som nemohla pochopiť, ako môže niekto nakupovať v sekáči. Potom som náhodne vošla a odvtedy som tomu beznádejne prepadla. Môžem povedať, že v živote som nechodila lepšie oblečená. Po počiatočnom ošiali som už "fajnšmeker" a majstrovsky ovládam pravidlá nakupovania v sekáči /je to celá veda/; o takých skvelých - nových, či skoro nových - kúskoch môžete inde len snívať a nikto, kto obdivuje vaše oblečenie neodhadne jeho pôvod.

 • ankavepe 06.06.2014, 16:13

  V sekáči sa dajú nájsť také kúsky, ako nikde inde, niekedy dokonca celkom nové veci, taktiež značkové veci, za zlomok ceny, treba hľadať, preberať, moje najkrajšie kúsky pochádzajú zo sekáča, nemám s tým problém, že to niekto nosil, veď ja si to doma vyperiem. A nikto nevie, kde som to kúpila, len ja a moja peňaženka.

 • Carthy 06.06.2014, 11:00

  Presne tak Alena - chodim tam kupovat nove a znackove veci a ze ich je tam teda "pozehnane" :-O

 • serenatenko 06.06.2014, 09:19

  och pane boze to kto nakupuje v sekacy? Len chudacy. Syce ja pravda ze Slovensko to je samy chudak ved sme na slovensku. Nyesme Svajcyarsko ako Meciar kazal.

1 2 >

Pridať komentár