Prvé vnúča na svete: Užite si ho a pomôžte rodinným vzťahom zároveň

Dedko

thinkstockphotos.com

Ak nadišla tá zázračná chvíľa, že vaša dcéra alebo syn sa stali rodičmi, a tým z vás urobili starého rodiča, nastáva vo vašom živote nová etapa. Príchod bábätka spustí množstvo spomienok na prežívanie vlastného rodičovstva, radosť, šťastie, veľkú chuť robiť nové veci a hlavne lásku. Tú, ktorá sa príchodom nového človiečika nedelí, ale násobí a prináša obrovské množstvo úžasných pocitov, myšlienok, vnemov a situácií. Ako si prvé dni a týždne po narodení vnúčaťa užiť a zároveň vybudovať dobré základy pre fungovanie novej mladej i širokej rodiny navzájom?

Doprajte im čas na spoznávanie

Mladá matka potrebuje hlavne pri prvom dieťati nadviazať puto s dieťatkom, naslúchať inštinktom, zladiť sa a nájsť si systém a rytmus podľa potrieb novorodenca, ktorý rodine vyhovuje. Aj keď ste sa na vnúča veľmi tešili a najradšej by ste ho videli každý deň, nosili hodiny na rukách, možno ste sklamaní, že to tak nie je. Doprajte tieto vzácne chvíle hlavne rodičom. Je to pre nich aj pre vaše ďalšie vzťahy veľmi dôležité. Môžete byť nablízku, ale zároveň rešpektovať ich súkromie. Ak cítite pretlak toho, čo sa vo vás deje, skúste napísať o tom list bábätku, alebo mladým rodičom. Otvorte svoje srdce a zachovajte tieto vzácne okamihy do budúcnosti. Určite prekvapia a získajú uznanie. Možno pomôžu v ťažkých chvíľach, pri problémoch, ktoré bežne pri výchove prichádzajú alebo pri chorobách, s ktorými deti rastú. Zrejme sa budete vracať v spomienkach k časom, keď ste sami objavovali zázrak zrodenia života. Užite si tieto chvíle a podeľte sa o ne so svojimi blízkymi. Vytiahnite staré fotky, rozprávajte ako to bolo, aké ste mali pocity vtedy a teraz.


Tiež by vás mohlo zaujať: Rozpad manželstva po odchode detí: Môže hroziť aj vám?


Podpora dojčenia

Dojčenie je pre dieťa to najlepšie, o tom dnes už niet pochýb. Tiež stojí menej peňazí a je praktické. Napriek marketingu náhrad dojčenskej výživy a ich dostupnosti, stále ide len o napodobňovanie zloženia prirodzeného materského mlieka, ktoré je jedinečné a šité na mieru. Dojčiť sa však treba naučiť, úspešnosť dojčenia je úplne závislá od psychickej pohody matky a podpory jej okolia. Snažte sa nespochybňovať dôležitú úlohu mladej matky a jej snahu, v prípade problémov jej buďte oporou. Dnes je odborná pomoc pri dojčení vďaka veľkej skupine laktačných poradkýň rozšírená a dostupná každému, neváhajte kontaktovať a využiť skúsenosti týchto žien, ak je to potrebné. Podporu môžete prejaviť aj tým, že doprajte šestonedieľke oddych, ak je novorodenec náročný, vezmete ho na prechádzku, alebo zabezpečíte pre matku jedlo.

Ponúknite pomoc

Prejavom lásky a radosti z vnúčatka je aj snaha ujať sa drobných povinností. Skúste mladej rodine ponúknuť konkrétnu pomoc, snažte sa zistiť, čo a kedy by im uľahčilo zvládnuť náročný prechod z bezdetnosti k úplnej rodine. Zopár tipov ako pomôcť:

  • prechádzka s bábätkom
  • nákup podľa zoznamu potrebných vecí
  • pozvanie na obed
  • prinesenie hotového jedla
  • pomoc pri údržbe domácnosti (žehlenie, vysávanie, vyvešanie bielizne)

To všetko sú dôležité maličkosti, ktoré rodinu spájajú a vytvárajú pevnú sieť vzťahov. Ak mladí odmietnu, neberte to ako ich nevďačnosť, snažia sa riadiť si a usporiadať veci, ktoré budú musieť do budúcna zvládnuť sami.


Tiež by vás mohlo zaujať: Byť otcom vo vyššom veku nie je ideál: Ich potomkom hrozia psychické choroby


Chlapi na vedľajšej koľaji

Otcovia, dedovia, strýkovia a iní mužskí členovia rodiny, sa často cítia pri novorodencoch neistí a občas aj zbytoční. Najmä ak sledujú neúnavné prejavy náklonnosti a materských inštinktov žien k dieťatku. Sú zrazu vyčlenení, mnohokrát s pocitom, že sú len vykonávateľmi príkazov, že situácii nerozumejú. Úlohou žien, najmä skúsenejších matiek, je pomôcť im zúčastňovať sa plnohodnotne celého rodnného života, budovania citovej väzby a zvládaniu úplne nových alebo už zabudnutých činností. Je dobré, ak ženy ukážu mužom ako správne držať dieťa, dešifrujú pre nich detský plač, ktorý je vlastne komunikačným prostriedkom a trpezlivo stoja pri nich s plnou podporou. To všetko zužitkujú obe strany v ďalších rokoch, keď vďaka vytvoreniu pevných pút a nájdeniu svojho miesta budú fungovať ako harmonická rodina a pomôže im to prežívať spolu radostné okamihy i prekonať náročné chvíle, ktoré výchova so sebou prináša.


Ste už starým otcom alebo starou mamou? Ako ste vnímali a prežívali príchod prvého vnúčatka vy? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame