Správne dýchanie prospieva celému telu: Viete, ako na to?

Dýchanie

thinkstockphotos.com

Bez jedla prežijeme pár týždňov, bez vody pár dní, no bez dýchania len pár minút. No ani takú samozrejmú vec, akou je dýchanie, neovládajú všetci správne. Nie je totiž dýchanie ako dýchanie. Aj od neho totiž závisí množstvo vecí v našom živote, napríklad to, aký výkon podáme, ako nám bude slúžiť zdravie, pamäť, či to, akú budeme mať náladu. Ako teda správne dýchať?

Od prvej do poslednej minúty

Prvým nádychom život začína a posledným končí. Dýchanie nás sprevádza celým životom a je až tak prirodzené, že si ani neuvedomujeme, že vôbec dýchame. Správna technika dýchania je pritom veľmi dôležitá a môže pomôcť nielen pri športe, ale môže taktiež zlepšiť aj celkovú kvalitu života, zdravotné problémy, či zmierniť stres a nepohodu.

Kedy môže správna technika dýchania pomôcť?

Ak trpíte nasledovnými problémami, vyskúšajte techniku správneho dýchania a môže sa vám uľaviť:

  • migréna, bolesti hlavy
  • tráviace problémy
  • nedostatok energie
  • chronická únava
  • nervozita, stres
  • nespavosť
  • problémy s obličkami

Mohlo by vás zaujať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Ako správne dýchať?

Na to, aby ste zlepšili svoj stav, resp. sa naučili správne dýchať a tým reštartovali svoje telo, nepotrebujete veľa času. Úplne postačí desaťminútovka raz za deň. Stačí si pokojne ľahnúť a zhlboka dýchať. Technika správneho dýchania spočíva najmä v tom, že si nájdete tichú miestnosť, zavriete oči, ľahnete si a budete pomaly zhlboka dýchať až do brucha. Musíte cítiť, ako sa vám pri vdychu pomaly rozťahujú svaly na bruchu. Dýchajte nosom, pretože ten pôsobí ako filter na nečistoty. Správna technika dýchania dokáže dokonca predĺžiť život.

Typy dýchania

Dýchanie má niekoľko fáz: nádych, výdych a dychová pauza. Jedna fáza prechádza plynulo do druhej, bez toho, aby sme si to bližšie uvedomovali. Celkovo rozoznávame tri techniky dýchania:

  • bránicové dýchanie – dýchanie viditeľne až do brucha. Bránica klesá pri hlbokom dýchaní nadol, čím dochádza ku stlačeniu vnútorných orgánov a brušná stena aj hrudník sa vysúvajú smerom dopredu. S výdychom sa zase vracajú späť. Pri tomto type sa najlepšie využíva kapacita pľúc a podporuje sa ním priaznivý zdravotný stav a celkové uvoľnenie
  • hrudné dýchanie – pri vdychu sa rozpína len hrudník, nie brucho. Ide o plytší dych, kedy dýchate len zhruba polovicou pľúc. Takéto dýchanie nie je dostatočné a je potrebné kontrolovať sa a dýchať zhlboka až do brucha
  • podkľúčne dýchanie – prejavuje sa najmä vo vypätých situáciách, v strese a pri strachu. Dýchanie je veľmi rýchle a povrchné, prúdi len do hrotov pľúc. S nádychom sa dvíha len horná časť pľúc a kľúčne kosti. Je nedostatočné a mali by sme dohliadnuť na to, aby sa rýchlo vrátilo do normálu.

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Najčastejšie chyby pri dýchaní

Medzi jednu z najčastejších chýb patrí dýchanie ústami. Správne by sa malo dýchať nosom, pretože ten pôsobí ako akýsi filter, kde sa vzduch pred príchodom do pľúc zbaví nečistôt, prachu, mikróbov a zohreje sa. Ďalšou chybou, ktorú robia najmä ženy je, že v snahe vyzerať štíhlo, dýchajú len do pľúc, nie do brucha. Okrem toho nosia tesné blúzky, sťahujú sa opaskami – to všetko bráni správnemu a zdravému dýchaniu. Každá šikovná žena sa vie predsa obliecť pekne a vkusne aj bez toho, aby tým prostredníctvom nedostatočného dýchania škodila svojmu zdraviu.


Snažíte sa dodržiavať zásady správneho dýchania? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame