Detox v podobe zeleninových a ovocných štiav: Naozaj naše telo prečistí?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vyskúšali ste už detoxikáciu pomocou zeleninových a ovocných štiav?

Detox v podobe zeleninových a ovocných štiav je veľmi populárny

Niekoľko dní nejesť nič iné ako zeleninové alebo ovocné šťavy – od takéhoto detoxikačného plánu si ľudia často sľubujú okrem zhodených kilogramov aj prečistenie čriev či obličiek. Podľa odborníkov však ide o nepravdivú domienku. Ako podobné kúry naozaj pôsobia na naše telo?


Jej vyznávači sú nadšení

Asi štyridsaťročná dáma usŕkne v parížskom bare zelenkavú zmes, ktorú pred čašníčkou vychvaľuje: ,,Mali by ste to tiež skúsiť, je to vynikajúce! Stojí to síce 40 eur denne, ale keď si pomyslím, že mi táto kúra odstráni z tela všetky toxíny, tak to ide, nie?" Džúsy z ovocia a zeleniny bude táto žena konzumovať štyri, možno až sedem najbližších dní, s prísľubom, že to "uľahčí prirodzený proces detoxikácie organizmu a umožní jej, cítiť sa lepšie". Eleonore praktizuje príležitostne túto metódu, ktorú spoznala pri pobyte v New Yorku. Považuje ju za vhodný prostriedok, ako sa v krátkej dobe cítiť dobre. ,,Prvý deň môže byť veľmi tvrdý, väčšinou hrozne bolí hlava," varuje. "Najlepšie je pripraviť si pôdu tým, že dva dni dopredu nejeme žiadne mäso ani cukry, aby sa šok obmedzil. Potom je to ale príjemné. Rozhodne je to tiež dobré na to, aby človek trochu 'spľasol' a pôsobí to priaznivo na pokožku," dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Len ilúzia

Je juicing, ktorý prišiel zo Spojených štátov, len ďalším príkladom úspešného marketingu, alebo skutočným pomocníkom pri očiste organizmu? Nie je nebezpečné živiť sa niekoľko dní výhradne tekutinou? Potrebuje naše telo naozaj pomoc pri detoxikácii?

Podľa québeckého lekárnika Oliviera Bernarda všetky produkty, ktoré údajne majú prečistiť tráviaci systém, podvod. ""Filtračné" orgány nášho tela, pečeň a obličky, nepotrebujú pomoc, aby plnili svoje funkcie. Rovnako tak črevá nemôžu z fyziologického hľadiska skladovať ani najmenší odpad, inak by sa stali nepriechodnými. Domnievať sa, že juicing môže prispieť k očiste nášho tráviaceho systému, je čistá ilúzia. Úplne postačuje, vyvážená strava, aby sme sa cítili lepšie."


Veľká jarná očista tela. Využite časovo limitovanú ponuku a dostaňte svoj organizmus po zime do kondície. Viac tu>>


Kvalitná bežná strava stačí

Nutričná ​​poradkyňa Ariane Grumbachová podobný názor: ,,Ak jeme normálne, teda zdravo a pestro, potom náš organizmus veľmi dobre dokáže zachovať to, čo je preň dobré a čo potrebuje a filtrovať a odvádzať zvyšok." Na móde juicingu je znepokojujúce, že môže viesť k ortorexii, čiže k takej závažnej poruche v príjme potravy, kedy človek takmer neje zo strachu, aby nezjedol niečo, čo je nezdravé, uvádza Grumbachová.


Mohlo by vás zaujať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Nič pre ľudí s problémami s jedlom

Grumbachová tiež varuje: ,,Ak niekto také problémy s jedlom, zvlášť nejakú poruchu príjmu potravy, môžu sa tieto ťažkosti ešte prehĺbiť," hovorí.

,,Ak pijeme niekoľko dní len šťavy, strácame na váhe, ale úbytok je zakrátko späť, keď zase začneme jesť normálne," upozorňuje Ariane Grumbachová. ,,Päť alebo šesť dní na šťavách bez jedla sa mi nezdá byť rozumné. Naopak, pitie štiav v rámci bežného stravovania, ktoré dopĺňa príjem ovocia a zeleniny, nuž, prečo nie," dodáva. Skrátka juicing áno, ale s rozumom a s mierou.


Skúšali ste niekedy detox ovocnými šťavami? Ako sa vám pozdával? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Veronika 05.09.2019, 14:27

  Ľudia a ženy obzvlášť naletia úplne na všetko. Stačí aby si niekde niečo prečítali a... a celé zle. Niekto tu bude písať o žihľave ako čistidle, iní v diskusiách ani nevedia aké konope sa pestovalo na gate a iné handry v minulosti, niekto vám nacpe aj do slovenských lekární výrobky z konope a hoc nemajú na to povolenie - predávajú. A ľudia i ženy veria a všetko žerú. Niektorá sa cpe tabletkami, iná si okusuje a pojedá vlastné nechty, ďalšia neje mäso - ale občas áno, iná popíja hoc by mala ešte dojčiť dieťa... je to smutné. Mnohé ani nevedia načo sú šípky a čaj z nich, nepoznajú červenú cviklu a ovocie či zeleninu si kupujú najmä v obchode, slečny zasa veria tomu, že tie umelé nechutné zákusky z cukrárne sú lepšie ako tie domáce, od babky.

 • valdes 03.11.2017, 16:46

  Nagyon fontos és csodálatos bizonyság                                               Dicsőség Istennek, Alleluia                     Az igazi emberi lények azok, akik tudják, hogyan jönnek el, hogy megmentsék társaikat, amikor szenvednek. Ma a MERCIER jessica köszönettel tartozom a saját vállalkozásomért, hála neked a 34 000 eurós hitel 2%     Elkötelezem magam Istennek és a férfiaknak, hogy megtérítem neked a kölcsönt. ÖSZÖN századra visszatér.   Ezért imádkozom mindenkinek, hogy kapcsolatba lépjen vele                                                          e-mail:                                         jessicamercier81@gmail.com                                         jessicamercier81@gmail.com                                             Krisztus béke neked

 • detox 02.02.2017, 04:54

  Tabletky na detoxikáciu organizmu - https://tinyurl.com/htw7fd6

 • Lucka 27.08.2014, 12:38

  Ja holdujem ovocným šťavám, keď nám dozrejú na záhradke jablká a hrušky, hrozno a iné ovocie a zeleninovým zas podľa toho čo nám dozreje na záhradke :) Zo supermarketu kupované ovocie je viac striekané ako zdravé z toho si šťavy nikdy nerobím. Ja radšej detoxikujem dvakrát do roka pomocou chlorelly a zeleného jačmeňa, hlavne tú tree3chlorellu užívam každý deň, zatiaľ čo jačmeň pijem tak dvakrát do týždňa :)

 • farmar 05.07.2014, 14:13

  Pitie ovocnych a zeleninovych stiav by bol dobry detox ale museli by to byt bio potraviny. Inac je to len zamorenie organizmu pesticidmi co su silne karcinogey.Hlavne jablka,hrozno,broskyne,jahody,zeler,uhorky,zemiaky,spenat su "akumulatory" pesticidov.Tieto jest len nestriekane pesticidmi.

 • sedliacka 04.07.2014, 21:41

  Pila som mrkvovo-cviklovo-jablkovú šťavu tri mesiace, tiež som si ju robila deň dopredu. Cca 2 dc denne. Žiadne účinky som necítila ani záporné ani kladné. Ale je výborná. Na šťavách by som určite neprežila.

 • evelina 04.07.2014, 11:00

  Mám podobný názor ako odbornáci v článku.....niekoľko dní nejesť a piť len zeleninové alebo ovocné šťavy nepovažujem za správne. Ale piť šťavy v rámci stravovania, prečo nie? Napríklad šťava z mrkvy, cvikle a jablka pôsobí na mňa ako životabudič, keď jej vypijem naraz viac ako jeden dcl tak ma aj zdravo "prečistí". Pripravujem si ju večer vopred na jeden deň a pijem ju hocikedy, len po jej vypití aspoň pol hodiny nič nejem... Pobavilo ma, že návštevníčka parížskeho baru dá za šťavu 40 euro... mňa to stojí 20x menej a z čerstvých surovín....

1

Pridať komentár