Chcete mať domov ako zo škatuľky? Na tieto nezmysly z katalógov radšej zabudnite!

interiér

tapja.com

Mať moderný, no zároveň útulný príbytok, ktorý navodí príjemnú atmosféru nielen jeho domácim obyvateľom, ale aj návšteve, je snom azda každého z nás. Pri výbere nového nábytku či pri rekonštrukčných prácach sa väčšinou riadime fotografiami z katalógov a časopisov alebo inšpiráciami, ktoré vyhľadávame na internete. Tie však s realitou bežnej domácnosti nemajú absolútne nič spoločné. Pýtate sa, prečo? Pozrite si tri príklady, prečo by ste fotografie od dizajnérov nemali považovať za smerodajné.

Patríte medzi otrokov svojej domácnosti?

Sú ľudia, ktorým k pohodliu stačí ustlaná posteľ a umytý riad, iní zas upratovaním dokážu stráviť aj celú sobotu. Súčasné trendy v bývaní sa totiž uberajú veľmi moderným štýlom. Ten v sebe ukrýva mnoho lesklých plôch kombinovaných so sklom a chrómom, ktoré si vyžadujú neustále leštenie. Napriek presadzovanému trendu minimalizmu tak údržba príbytku zhltne nemálo času. Máte aj vy občas pocit, že hoci sa s handrou naháňate celú večnosť, na konci upratovania to stále nie je ono? Ak kvôli ilúzii o perfektnom bývaní ako z katalógu driete celý pracovný týždeň aj víkend, možno by ste sa mali zamyslieť nad niektorými dizajnovými nezmyslami.

Kameňom úrazu je kúpeľňa

Všetko sa väčšinou začína pri najdrahšej miestnosti celého interiéru. Ak sa na to pozrieme z čisto praktického hľadiska šitého na slovenské pomery, väčšina rekonštrukcií sa v panelákových podmienkach točí okolo výmeny umakartového jadra za murované. Pri prezeraní katalógov však najčastejšie natrafíte na kúpeľňové riešenia, ktoré síce lahodia oku, ale z užívateľského hľadiska sú nadmieru nepraktické. Po vešiakoch na uteráky nenájdete ani stopy, no väčšinou nechýba obrovská váza so skrútenými bambusmi.


Mohlo by vás zaujať: Trendy interiérové obklady: Ozvláštnite svoj domov tehlou, kameňom či drevom


Príklad č.1: Nablýskaná sterilita

Zrkadlové plochy síce opticky zväčšia priestor, no pri čistení takýchto rozmerov sa poriadne zapotíte. Držiaky na uteráky sú v tomto prípade umiestnené pod umývadlom, kde zavadzajú nohám. Navyše sa pri ich použití musíte zohnúť, čo chrbtici v zrelom veku neprospieva. Ak by ste chceli použiť uterák zrolovaný na umývadle, máte ho na dosah. Od špliechajúcej vody by bol však permanentne mokrý a po opätovnom zrolovaní sa doň čoskoro nasťahuje pleseň. Okraj umývadla nie je dostatočne široký na to, čo bežná rodina pri hygiene potrebuje – pohárik na zubné kefky, dávkovač mydla, vatové tyčinky a podobne. To všetko na fotografii chýba, vrátane poličky, či akéhokoľvek odkladacieho priestoru.

Vaňa je síce priestranná, no ak by ste si v nej chceli dopriať sprchu, podlahu máte okamžite celú mokrú – chýba jej zástena. Polička na odkladanie takých praktických vecí ako šampón či sprchový gél je zaprataná kvetináčmi a čajovými sviečkami. Pýtate sa, prečo? Lebo to na vizualizácii lepšie vyzerá.

Tip: Sifón pod umývadlom je výhodnejšie zamaskovať skrinkou, ktorou získate úložný priestor. Ak plánujete opraté uteráky skladovať v kúpeľni, vopred si premyslite aspoň menší kus nábytku – otvorený regál alebo skrinku. Pred vešiakmi na osušku v tvare kruhovej obruče uprednostnite taký, na ktorom sa osuška môže sušiť vystretá, nie nariasená. Na uskladnenie rôznych drobností na manikúru a podobne si môžete zadovážiť trendy košíčky v rozličnej veľkosti z prírodných materiálov (háčkované, ratanové a iné). Spolu s kúpeľňovými predložkami zjemnia priestor a zútulnia ho.

Nablýskaný interiér presne podľa katalógu vyzerá lákavo, no často prináša nereálnu predstavu o bývaní.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Vyberte si tie pravé farby na vaše steny!


Obrovská kuchyňa je často obrovskou ilúziou

Kuchynská linka do tvaru písmena L, množstvo voľnej pracovnej dosky a ostrovček ako bonus – to všetko je snom každého, kto sa rád obracia pri varení. Aká je ale pravda? Istý nábytkový reťazec investoval do prieskumu v Čechách, aby zistil, prečo sa takéto kuchyne vlastne takmer vôbec nepredávajú. Výsledok vás zrejme neprekvapí. Až 70% domácností je nútených stlačiť kuchyňu a jej vybavenie do veľmi malého priestoru. Situácia je navlas rovnaká aj v našich končinách – stavba veľkých domov s väčšími miestnosťami je pre ľudí s priemerným príjmom minulosťou a väčšina obyvateľstva sa tlačí v bytovkách.

Príklad č.2: Slúži kuchyňa vôbec na varenie?

Majitelia kuchynských štúdií si takisto potrpia na minimalizmus a s doplnkami to rozhodne nepreháňajú. Ako dekorácia aj tentoraz slúži len misa s ovocím. Každá gazdinka však vie, že na pracovnej doske sa zvyčajne nezaobíde bez kuchynských utierok, či saponátu. Väčšinou máme vyložené aj veľmi často používané náradie (nože v stojane) a spotrebiče (rýchlovarná kanvica, hriankovač a podobne). To všetko však na fotografii chýba, pretože by to navodilo dojem „neporiadku“.

Tip: Ak chcete mať kuchyňu ako zo škatuľky, nechajte si vonku len to, čo naozaj používate každý deň. Pomôcť si môžete aj dvojitým drezom – umyté riady si zakaždým hneď aj utriete a nemusíte používať odkvapkávač. Nevzhľadnú plastovú fľašu so saponátom pomôže zamaskovať dávkovač.

Nablýskaný interiér presne podľa katalógu vyzerá lákavo, no často prináša nereálnu predstavu o bývaní.


Mohlo by vás zaujať: Koberec dotvorí vaše bývanie: Podľa čoho ho vyberať?


Príklad č.3: Vysnívaná spálňa s vankúšmi na zemi?

Spálňa je mimoriadne dôležitá časť príbytku, pretože v posteli strávime viac ako tretinu svojho života. Nezabudnite preto staviť na kvalitný matrac a pohodlný vankúš. A ako by mala vyzerať spálňa počas dňa? Zrejme len málokto z nás si dokáže ako interiérovú vychytávku predstaviť vankúše či dokonca časopis pohodený na zemi. Koberček s papučami je síce praktický, no oveľa viac by poslúžil v menších rozmeroch po oboch stranách postele, aby vaše chodidlá ráno nestudenila podlaha. Na nočných stolíkoch opäť chýbajú praktické doplnky ako budík.

Tip: Aby posteľ vzbudzovala uhladený dojem, dizajnéri radia prehoz a dekoratívne vankúšiky. Tým totiž dokážete zamaskovať aj to, že vaša posteľ nie je práve najnovšia. Na túto výbavu však v noci potrebujete odkladací priestor. Myslieť by ste preto mali na drevenú truhlicu alebo lavičku pred posteľou (na fotografii by ste ju hľadali márne).

Nablýskaný interiér presne podľa katalógu vyzerá lákavo, no často prináša nereálnu predstavu o bývaní.

Zdroj: tapja.com, tapja.com, Johnny
Odporúčame