Meno Mária kraľuje Slovenkám: Spoznajte jeho zaujímavé nositeľky

Maria Callas

thinkstockphotos.com

Hoci meno Mária dnes v pôrodniciach ani zďaleka nepočuť tak často ako kedysi, práve Márií je ešte vždy na Slovensku najviac. Podľa údajov Ministerstva vnútra toto meno nosí vyše 300 000 dievčat a žien, ktoré dnes slávia svoje meniny.

Meno Mária je je známe v mnohých jazykoch, kultúrach a na všetkých kontinentoch. Pôvod mena je v hebrejčine, jeho význam je milovaná Bohom, niektoré výklady uvádzajú aj význam krásna a pani. Domáckych podôb mena Mária je neúrekom, určite poznáte aj vy nejakú a oslovujete ju: Marienka, Mariena, Marienočka, Marika, Maruška, Maruša, Marka, Mara, Marinka, Majka, Maja, Mery, Maňa, Máša, Ria, Marča, Maryša, Mia.

Nositeľkám mena Mária sa pripisujú silné osobnostné rysy ako zmysel pre povinnosť, mravnosť, vôľa, aktívnosť a citlivosť. Toto meno dáva nositeľkám vzor v najznámejšej Márii – Božej matke. Meno Mária nosili aj tieto zaujímavé ženy.

Maria Montessori (1870-1952)

Talianska lekárka a pedagogička, priekopníčka pri presadzovaní práv žien a detí. Ako prvá žena v Taliansku študovala medicínu a získala z nej diplom. Vďaka jej celoživotnému výskumu v oblasti antropológie a pedagogiky a práci s mnohými deťmi po celom svete, sú pre nás dnes samozrejmosťou v školách také veci ako malý školský nábytok prispôsobený pre deti, učenie bez memorovania, práca s postihnutými deťmi. Heslom Marie Montessori bolo „Pomôž mi, aby som to mohol urobiť sám“. Kvôli snahe získať si spoločenské uznanie a rešpekt pre svoju prácu, musela ako žena vo vtedajšej dobe obetovať svoj osobný život a jej nemanželský syn Mario vyrastal v náhradnej rodine na vidieku. V puberte sa dozvedel, kto je jeho skutočná matka a stal sa jej spoločníkom a spolupracovníkom. Idey vzdelávania systémom podľa Montessori dodnes uplatňujú pedagógovia nielen v alternatívnom školstve.


Mohlo by vás zaujať: Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci


Marie Curie-Sklodowska (1867-1934)

Francúzska vedkyňa poľského pôvodu získala Nobelovu cenu hneď v dvoch odboroch – za fyziku i chémiu. Na štúdium si šetrila prácou učiteľky a guvernantky, neskôr sa stala najlepšou študentkou na parížskej Sorbonne a za niekoľko rokov i prvou profesorkou. Spolu s manželom Pierom Curie skúmali rádioaktivitu a dočkali sa za svoje objavy i uznania, Nobelovu cenu za fyziku získala neskôr aj ich dcéra Irene. Marie Curie povedala: „Netreba sa báť ničoho v živote – stačí len tomu porozumieť“.

Mária Terézia (1717-1780)

Rakúsko-uhorská panovníčka z rodu Habsubrgovcov bola prvou ženou na tomto tróne. Mala 16 detí a popri nich stihla presadzovať mnohé osvietenské reformy. Za jej štyridsať rokov trvajúcej vlády bola zavedená povinná školská dochádzka, tzv. trivium – deti sa mali učiť čítať, písať a počítať. Do školy začali chodiť dievčatá, ktoré sa nemohli dovtedy vzdelávať. Tiež bol zriadený prvý kataster a zakladali sa plátenícke, sklárske a bavlnárske manufaktúry.

Mária Ďuríčková (1919-2004)

Slovenská spisovateľka a prekladateľka, autorka mnohých kníh pre deti a mládež. Okrem vlastných rozprávok a príbehov zbierala aj ľudové námety. Kto by nepoznal Danku a Janku, príbeh úplne rovnakých dvojčiat, ktoré však vôbec nie sú rovnaké, vlneného Guľka Bombuľka, alebo Jožka Mrkvičku? Knihy Márie Ďuríčkovej boli preložené do 21 jazykov, okrem európskych aj do japončiny.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vášho rukopisu: Čo všetko o vás prezrádza?


Maria Trebenová (1907-1991)

Rakúska špecialistka na liečbu bylinami, zbožná žena, ktorá sa stala známou znovuobjavením starého receptu na švédske horké bylinné kvapky. Jej kniha Liečivé rastliny z Božej záhrady (Heilkräuter aus dem Garten Gottes) s bohatým obsahom, popismi využitia mnohých liečiviek a návodmi na alternatívnu fytoterapiu, vyšla vo viac ako 20 jazykoch a je obľúbenou praktickou príručkou v mnohých domácnostiach.

Maria Callas (1923-1977)

Operná diva, sopranistka gréckeho pôvodu, jedna z najslávnejších speváčok so širokým hlasovým rozsahom, dostala od publika prezývku Božská (La Divina). Jej temperament a búrlivý život boli vďačným námetom pre bulvár. Táto najpredávanejšia vokalistka klasickej hudby trpela silnou krátkozrakosťou a kariéru musela ukončiť kvôli hlasovým problémom spojeným s prudkým znížením hmotnosti.


Poznáte ešte nejaké ďalšie známe a zaujímavé Márie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame