Zázrak menom Marseillské mydlo: Dopomôže ku krásnej pokožke aj čistučkej domácnosti

Marseille

thinkstock.com

Hoci sa kedysi tuhé mydlá používali na umývanie aj na pranie, postupom času sa z našich domácností vytratili. Nahradili ich totiž tekuté mydlá či sprchové gély a v prípade čistenia bielizne dnes používame armádu moderných pracích prostriedkov. Vedeli ste však, že na juhu Francúzska sa ešte stále vyrábajú mydlové kocky na prírodnej báze s jedinečnými vlastnosťami? Spoznajte rozmanité prednosti Marseillského mydla, ktorými si tento naturálny pomocník možno získa aj vás.

Miesto pôvodu prezrádza už samotný názov

Originálny a v podstate veľmi jednoduchý názov Savon de Marseille v preklade znamená mydlo z Marseille. Práve v tomto juhofrancúzskom meste sa tradícia výroby mydla udržiava už úctyhodných 600 rokov. Patričnú vážnosť tomuto výrobku však prejavil až Ľudovít XIV., ktorý v roku 1688 položil základy významnej obchodnej značky. Prostredníctvom zákona totiž ustanovil, že názov Savon de Marseille sa smie používať výhradne pre mydlá z olivového oleja zhotovené v spomínanej územnej oblasti. Odvtedy sa zákon pozmenil len v jedinom smere – do mydiel môžu byť primiešavané aj iné rastlinné oleje (palmový a kokosový).


Mohlo by vás zaujať: Žiarivo čistá domácnosť bez chémie: Využite pri upratovaní naše tipy!


Ingrediencie nie sú tajné

Ako už bolo spomínané vyššie, základom každého mydla je olivový olej, ktorý sa v kocke môže nachádzať až v 72%-nom podiele. Výsledný produkt má vtedy typickú zelenkavú farbu. Ak sa do mydlovej substancie pridá aj palmový a kokosový olej, farba mydla sa zmení na krémovú. Penivý produkt ďalej obsahuje morskú vodu zo Stredozemného mora, kalcinovanú sódu (uhličitan sodný) a lúh (hydroxid sodný).

Tradícia na ústupe

Zatiaľ čo začiatkom 20. storočia sa produkcia Marseillského mydla vyšplhala až na 180 tisíc ton ročne, dnes je situácia celkom odlišná. Z pôvodných 132 prevažne rodinných manufaktúr totiž k roku 2000 totiž zostalo len päť. Pomerne výrazným spôsobom sa pritom zmenila aj veľkosť kociek. Niekdajšie päťkilové a dvadsaťkilové bloky sa zmenili na kocky s hmotnosťou od 300 gramov do jedného kila. Ak vás zaujíma cena, potom vedzte, že 400-gramové balenie odľahčí vašu peňaženku o približne päť eur.


Mohlo by vás zaujať: Zubná pasta je skvelým pomocníkom v domácnosti: Vyskúšajte tieto tipy aj vy


Desatoro vzácnych vlastností Marseillského mydla

  1. Ide o čisto prírodný produkt. Marseillské mydlo je založené na 100%-ne naturálnej báze. Ako vône sa pri výrobe používajú esenciálne oleje a kvety (levanduľa, lupene ruží a podobne).
  2. Je priateľské k životnému prostrediu a nie je testované na zvieratách. Originálne Marseillské mydlo je biologicky rozložiteľné, bez farbív a bez konzervantov. Výskum a kontrola kvality prebieha v laboratóriách, ktoré nevyžadujú testovanie na zvieratách.
  3. Je ekonomické. Marseillské mydlo vďaka svojej konzistencii vydrží až dvakrát dlhšie ako bežné mydlo z obchodu. Ak sa s kockou o hmotnosti 250 gramov bude jeden človek sprchovať každý deň, vydrží mu približne dva mesiace.
  4. Prispieva ku kráse. Marseillské mydlo je hypoalergénne, neobsahuje žiadne chemikálie a je ideálne pre citlivú pokožku. Dermatológovia ho často odporúčajú pri liečbe akné, ekzémov, psoriázy a precitlivenej pokožky. Jeho pH 9,5 nespôsobuje žiadne podráždenie. Práve naopak, zanecháva pokožku hebkú.
  5. Odstraňuje aj odolnejšie škvrny. Zaschnutá paradajková šťava či dokonca krvavé fľaky – to všetko pri správnom použití nie je pre Marseillské mydlo žiaden problém. Stačí ho naniesť na škvrnu namočenú vo vlažnej vode, nechať pôsobiť aspoň 30 minút (prípadne cez noc) a potom bielizeň oprať v práčke. Mydlové vločky môžete nasypať aj priamo do bubna.
  6. Je šetrné k jemným textíliám. Hodváb, vlna aj detské oblečenie si vďaka Marseillskému mydlu uchovávajú svoju jemnosť a dokážu sa zbaviť odolnejších škvŕn bez zásahu agresívnych prostriedkov.
  7. Je antiseptické. Ak Marseillským mydlom potriete podráždenú či poranenú pokožku, rany zostanú dezinfikované a proces hojenia sa urýchli.
  8. Poslúži aj ako pena na holenie. Stačí Marseillským mydlom pošúchať dovtedy, až sa na mokrej pokožke vytvorí krémovitá pena. Vďaka olivovému oleju zostane oholená koža jemná a vláčna.
  9. Odpudzuje mole. Ak sa tento škodlivý hmyz nasťahoval aj do vášho šatníka, vložte medzi oblečenie práve kúsky Marseillského mydla.
  10. Môžete ho používať ako univerzálny čistiaci prostriedok. Ak necháte v teplej vode rozpustiť mydlové vločky, pokojne ňou môžete umývať nábytok, obkladačky a sanitu v kúpeľni či dokonca podlahy. Mydlo je vhodné aj na kožené sedacie súpravy.

Mohlo by vás zaujať: 10 tipov ako zužitkovať olivový olej v domácnosti: Na nábytok aj pri manikúre


Aké účinky by ste od Marseillského mydla zrejme nečakali?

Kocky tohto francúzskeho mydla v nohách postele sú vraj skvelými bojovníkmi proti nočným kŕčom a reumatizmu. Oceníte ho dokonca aj v prípade, ak sa vám minie zubná pasta. Zložky Marseillského mydla majú údajne priaznivé účinky na ďasná. Otáznym zostáva len to, ako také mydlo v ústach asi „chutí“.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame