Psychológ má vo výchove detí jasno: Starí rodičia do nej nemajú zasahovať

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Radosť s vnučkou

S konfliktom medzi generáciami pri výchove a starostlivosti o deti, má skúsenosť mnoho slovenských rodín. Možno medzi ne patrí aj tá vaša. Rodičia chcú vychovávať deti podľa svojich názorov, no starí rodičia sa do ich výchovy neustále zapájajú a neraz tak „čeria tak pokojné vody“. Kde sú teda hranice, kedy ešte pomôcť a do akých záležitostí by ste už ako starí rodičia nemali zasahovať? Poradí vám skúsený psychológ.


Najlepšie je nechať mladých tak!

Do akej miery by mali starí rodičia zasahovať do výchovy vnúčat? Podľa psychológa PhDr. Františka Skokana, z ambulancie klinickej psychológie Fesko, s.r.o. v Žiline, je to jasné.

„Ideálne by bolo, keby starí rodičia vôbec nezasahovali do výchovy vnúčat a túto oblasť by nechali výsostne pre rodičov. Ak však reálna situácia vyžaduje, že sú vo výchove zapojení aj starí rodičia, malo by to byť v čo najmenšej miere. Starí rodičia by si mali uvedomiť, že sú minimálne o dve generácie pozadu,“ vysvetľuje odborník na psychológiu a vzťahy medzi ľuďmi. Zapájať sa do výchovy by mali len v tom prípade, ak sú o to zo strany mladých požiadaní.


Tiež by vás mohlo zaujať: Rozpad vzťahu kvôli deťom: Môže hroziť aj vám?


 

Starí rodičia rozmaznávajú, výchovu nechajte na rodičov

Podľa odborníka existujú určité hranice, za ktoré by sa už nemalo ísť. Rozhodne by nemali starí rodičia príliš zasahovať do výchovy detí, pretože ich názory, o ktorých sú skalopevne presvedčení, sú takmer vždy „zastaralé“. Doba sa posúva dopredu a to aj v spôsobe starostlivosti o dnešné deti. „Starí rodičia môžu sem tam "rozmaznať" vnúčatá, avšak rozhodne by nemali vyjadrovať svoje názory a postoje v opozícií s rodičmi,“ vysvetľuje špecialista.

Problémy riešte bez detí

V žiadnom prípade by starí rodičia nemali nasilu presadzovať svoje názory. Ak sa im aj  niečo nepáči, mali by to s rodičmi rozhodne prebrať mimo vnúčat. „Starí rodičia samozrejme môžu povedať svoj názor. Ale aj keď sa im zdá, že rodičia robia výraznú chybu, nemali by silou mocou zasahovať a presviedčať rodičov o opak!,“ vysvetľuje špecialista. Vzťah dieťa-rodič je iný a keď starí rodičia presviedčajú dospelé deti o svojej pravde, ich dieťa - teda dospelý rodič - sa začne správať ako dieťa v puberte, teda vzdoruje, oponuje a nepripustí si to, že starí rodičia majú viac skúseností. „Často sa tam objaví aj hnev či zlosť v pozadí, že teraz mudrujú, ale pri ich výchove sa týchto rád nedržali,“ objasňuje tento problém PhDr. František Skokan.


Tiež by vás mohlo zaujať: Byť otcom vo vyššom veku nie je ideál: Ich potomkom hrozia psychické choroby


Zmierte sa s tým, ako to robia mladí

Niektoré babky, ktoré žijú v jednej domácnosti s mladými (povedzme si pravdu, najmä s nevestami) majú tendenciu dokonca až natoľko zasahovať do súkromia mladej rodiny. Mladú gazdinú neustále opravujú, oponujú jej už z princípu, bez ohľadu na to, či reálne naozaj má, alebo nemá pravdu, či dokonca opravujú po nej urobenú prácu, resp. kritizujú ňou uvarené jedlo. „V tomto prípade by som jednoznačne radil osamostatnenie, možno aj na úkor určitých nevýhod, teda, že rodičia budú musieť častejšie a viac času venovať dieťaťu, že to naruší ich komfort, lebo skôr či neskôr by došlo k výraznému konfliktu,“ radí odborník.

Keď svokry škodia nevestám zámerne...

Takéto zasahovanie do života je veľmi obmedzujúce a skľučujúce pre každú takto postihnutú mladú rodinu, ktorá má väčšinou toho už aj tak dosť. Starostlivosť o domácnosť, malé deti, ešte k tomu práca – to dá naozaj zabrať. Stará mama na dôchodku má viac času sledovať rôzne detaily, na ktoré mladým už pri tom všetkom naozaj nezostáva čas. A sú aj také babky, ktoré na všetko nevykonané schválne upozorňujú, aby tým vedome a účelovo znemožňovali schopnosť nevesty postarať sa o rodinu. To je však len vykonštruované, pretože starostlivosť o deti si vyžaduje splnenie nesmierneho množstva prác, pričom sa skutočne nedá všetko zvládnuť do najmenšieho detailu. Vtedy by už ale mal zasiahnuť manžel nevesty, aby si chránil svoju novú rodinu a spravil raz a navždy „poriadok“. Ak sa vo vašej rodine nachádza takáto osoba, pravdepodobne si na vás len lieči svoje komplexy, resp. vám závidí úspechy, ktoré ona vo výchove nedosiahla a nedokáže sa zmieriť s tým, že by ste vy vychovali deti lepšie ako ona a preto vám vašu snahu vedome takýmto spôsobom ničí. Mali by ste sa preto od nej čo najskôr úplne odstrihnúť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Rozvod na „staré“ kolená: Aké bývajú jeho príčiny a ako sa s ním vyrovnať?


Koľko času by mali byť vnúčatá so starými rodičmi?

Za výchovu detí sú podľa psychológa zodpovední najmä rodičia, mali by s nimi stráviť čo najviac času a starí rodičia by mali "dostávať" vnúčatá iba "za odmenu", aby sa naplnilo to, že starí rodičia nevychovávajú, ale rozmaznávajú a aby to nebolo príliš často! „Pre zdravý vývin dieťaťa je dobré ak dieťa okrem "zlých" rodičov, ktorí prikazujú a zakazujú, má aj niekoho "dobrého", kto mu sem tam niečo povolí. Ide vlastne o prípravu dieťaťa do dospelého života, v ktorom sa život s dospelými veľmi nemazná,“ upozorňuje psychológ. Ak teda nebývate v spoločnej domácnosti, aj vtedy, ak vás napríklad delí len plot, či jedna ulica, nemusia byť vnúčatá u starých rodičov zákonite každý deň.

Skúsenosti z minulosti dnes už neobstoja

Vo väčšine prípadov chcú starí rodičia pre svoje vnúčatá len to najlepšie, no nedokážu sebakriticky pochopiť, že ich názory už nespĺňajú požiadavky a kritéria dnešnej modernej a rýchlej doby. „Starí rodičia robia to čo vedia, ale skúsenosti, ktoré majú a ktoré nadobudli v minulosti sa už veľmi ťažko praktizujú v súčasnej dobe,“ dodáva na záver špecialista na problematiku, PhDr. František Skokan zo žilinskej ambulancie klinickej psychológie, Fesko, s.r.o.


Súhlasíte s názorom psychológa? Naozaj starí rodičia – hoci aj päťdesiatnici - nevedia, ako sa dnes majú deti vychovávať? Napíšte svoj názor do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Nela
 • Foto: thinkstock.com

Diskusia (13)

 • jantar2016 11.02.2018, 18:35

  mne sa rodičia do výchovy syna nemiešajú, ale to neznamená, že si nenechám poradiť. Moja maminka vychovala dve deti a vo veľa veciach mi vie dobre poradiť.

 • lili 28.05.2017, 17:52

  Asi si nikto normálny ani v najhoršom sne nedokáže predstaviť, čoho je schopná dnešná " alternatívna, prepnutá internetová " MATKA....ktorá je schopná svojim deťom ubližovať tak, ako by si to len málokto vedel predstaviť...len preto, lebo je MODERNÁ,,,,,,KOJACA, VEČNE VLÁČIACA ÚBOHÉ ZVIAZANÉ DIEŤA V ŠATKE ( už 16 mesiacov to nebožiatko spinká IBA VO VERTIKÁLNEJ POLOHE POĆAS DŇA - PRIVIAZANÉ!!!!!!! ešteže aspoň v noci mu dá pokoj a nechá ho spinkať v posteli. Ja viem, že moja nevesta je psychicky chorá, ale nemám najmenšiu možnosť zasiahnúť, pretože nechcem veci riešiť cez sociálku....navyše nechcem, aby sa mladí hádali, či rozviedli...TAK DRžíM HUBU A KROK,,,,,,,čo by na to asi povedala BABIČKA Boženy Nemcovej????????????????????????????????????

 • Dia 28.04.2017, 12:26

  Súhlasím s odborníkom. Vidím, že tu reagujú iba nahnevané svokry, ktoré si nechcú priznať pravdu.

 • scroll 21.12.2015, 22:21

  No veru ten odborník je skutočný odborník.Mám taký pocit, že ten odborník úžasne zovšeobecnil všetko, čo sa týka vzťahov Starí rodičia-rodičia-deti vnúčatá.Súhlasím s tým, že mladí si chcú prežiť podľa svojich predstáv a vychovávať deti podľa svojho, ale....zrejme má predstavu, že babky a dedkovia majú byť v pozore, keď vnúčatá dostanú za "odmenu" a to vždy, keď to mladým vyhovuje, ale inak nech držia pusu a nestarajú sa.

 • nova pravidla slov. jazyka.. 07.07.2015, 10:57

  Jana, vas prispevek na tema clanku, je urcite dobre mysleny a muzete mit pravdu. Ale vas se tak spatne cte s tim vasim spojovacim velkym A, to je hrozne! Jeste jsem se s tim nesesla, bozinku, kam jste chodila do skoly. To same vas sloh je desny, jako kdyz mele mlejnek.. asi jak mluvite i pisete. Musela jsem si precist 3x, abych se zorientovala. Pritom ctu bezne ve slovenstine, ihned porozumim. Ale na takovyto psany paskvil jsem jeste nenarazila. To se neda.. To uplne boda.. Pravopisu skodi.. Jinak vas nazor sdilim. Jsem dobra babina, mladym do niceho nemluvim. Ale mne - k me dceri, kdyz byla mala, jsem si rada nechala poradit, nebrala jsem od moji maminky, tchyne pripominky, za nic spatneho, ve snu by mi to nenapadlo. Naopak, vadilo mi, kdyz se treba muj otec ci tchan nezucastnovali - slovem nezasahovali, jen prihlizeli. Jinak, s clankem se ztotoznuji, mladi si jedou ve svem, modernim. Stejne si myslim, ze by se clovek mel ucit cely zivot a od koho, nez od zkusenych, moudrych. To, co si mlade maminy prectou na internetu, psali take jen lidi.. Marta

 • Jana 06.07.2015, 21:51

  Áno, starí rodičia sú na rozmaznávanie A hranie sa S vnúčatam, nech aj poradia A pomôžu keď to rodičia potrebujú ved predsa si už starí rodičia odchovali svoje deti A majú skúsenosti, ale tiež nespadli Z neba učení A tiež sa len na svojich deťoch učili tak ako to robia teraz mladí. ...Aj tak je každe dieťa iné A aj to ich vnúčatko nie je také isté ako boli ich deti keď boli male;takže vo veľa prípadoch sa to dedkovia A babičky nedá robiť tak ako ste to robili aj vy A stále s a mení aj doba A prostredie kde tie deti teraz vyrastajú.Ja si tiež od svokri A mami nechám poradiť A pomôcť ale už keď sa to schiluje že "toto nerob tak"&"prečo robíš toto,tak toto nemôžeš , tak toto určite nie...Tiež vám nebolo určite po vôli keď vám niekto takouto formou keď ste mali malé deti rozkazoval A zakazoval čo môžete a čo nie formou rozkazu alebo všetko čo robíte alebo nerobite je zle....Nie všetci ste takí samozrejme,ale veľa Z vás si to možno ani neuvedomuje...spomeňte si keď sme boli deti A ako ste sa cítili keď to robil takouto formou rozkazmi A zákazmi vám

 • majka 09.06.2015, 08:48

  Zaujala ma vaša diskusia,dovolím si povedať tiež svoj názor ako 6 násobná babka.Hej,máte pravdu v tom,že sme zastaralí,máme iné názory ako dnešní mladí ľudia-ale- ste si istí,že práve moderný život je ten správny?Prečo potom s nadšením počúvajú naše príbehy,zážitky z minulosti,naše vymyslené rozprávky?Všetci majú doma modernú techniku stačí kliknúť.Prečo sa nevedia medzi sebou rozprávať,nevedia sa spoločne hrávať na ulici obyčajný loptičkový hokej?Ano,dnes stačí klikať,o.k.. Ale je to ozaj O.K?

 • Alena 25.04.2015, 19:52

  Dobry vecer, nie je podstatné, či sú vaše zásady stále platné, podstatné je aby ste rešpektovali že vaše "deti" tie zásady nechcú a to bez ohľadu na to či sa vám to zdá správne alebo nesprávne. Jednoducho ich nechat zit svoj zivot podla svojich predstav /aj v pripade ze sa s nim ani trochu nestotoznujete/. uvedomte si ze to uz nie su vase "deti" sú to dospele bytosti, ktore si chcu a potrebuju prezit svoje skusenosti.......nie vase.... este raz nie vase. Dakujem

 • Maria 26.01.2015, 17:34

  Ja s odbornikom plne suhlasim, presne toto by mala si precitat a praktizivat moja mama ale bohuzel, stareho psa nenanucis novemu

 • Gregory9 17.09.2014, 23:04

  Pan "odbornik" svojimi odporucaniami demonstruje absolutnu neznalost vztahovych otazok a pravdepodobne prezil znacnu cast zivota v rozpadnutych vztahoch, kde nemal moznost zazit harmoniu trojgeneracnej rodiny. Tento "moderny a coolovy odbornik" si uplne pomylil povolanie a nema sajnu o teme, ku ktorej sa vyjadruje.

1 2 >

Pridať komentár