Aby vám obličky fungovali tak, ako majú: Tieto zásady sa vyplatí dodržiavať

Bolesť chrbta

thinkstockphotos.com

Prichádza obdobie, v ktorom sa častejšie objavujú problémy s obličkami. Príchod chladnejších dní často celkom nedoceníme a trápime svoje obličky nedostatočným oblečením. Za problémy s nimi však nemusí len počasie a slabé oblečenie, ale aj niektoré lieky. Na ktoré si dať pozor?

Ako teda svoje obličky chrániť?

Podľa MUDr. Evy Kolesárovej PhD, sa choroby obličiek v princípe delia na vrodené a získané. K vrodeným podľa nej patria rôzne deformácie, cystické zmeny – týmto  chorobám  sa prevenciou zabrániť nedá. Získané choroby obličiek však môžu byť zápalového a nezápalového charakteru. „Choroby obličiek sú rôznorodé, takže neexistujú jednoznačné preventívne opatrenia,“ hovorí špecialistka na nefrológiu zo súkromnej košickej ambulancie.

Pozor na zápaly

Zápalové ochorenia pochádzajú z prechladnutia, alebo ako následok, či súčasť iného zápalového ochorenia a môžu byt akútne alebo chronické. „Týmto chorobám už zabránime prevenciou, ako je napríklad ochrana pred prechladnutím, ale aj dôslednou liečbou infekcií močových, ale aj dýchacích ciest(najmä angíny),“ vysvetľuje lekárka. Špecialistka tiež odporúča, aby sa ľudia, ktorí majú sklon k opakovaným infekciám, nekúpali v bazénoch, najmä termálnych, v ktorých sa ľahko rozmnožujú baktérie.


Mohlo by vás zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Príčinou môže byť aj vážna choroba

Ďalšou skupinou sú podľa lekárky choroby nezápalové – najvýznamnejšie sú choroby  obličiek, ktoré sprevádzajú iné závažné choroby, ako je napríklad vysoký krvný tlak, alebo cukrovka. „Choroba obličiek je tu previazaná so zakladaným ochorením, takže postup zlyhávania obličiek spomalíme, ak dôsledne liečime základne ochorenie. Patria sem sčasti aj obličkové kamene, ale tým sa zaoberajú viac urológovia,“ vysvetľuje dané súvislosti odborníčka.

Pitný režim hrá pri obličkách veľkú rolu

Dostatočný pitný režimje pre zdravie obličiek veľmi dôležitý. „Samozrejme je vhodné pitie čistej pramenitej vody, alebo je vhodný slabý bylinný, alebo čierny čaj, džúsy skôr riedené vodou. Za pitný režim nepovažujeme pitie kávy, kolových nápojov, alebo mlieka a podobne,“ vysvetľuje MUDr. Kolesárová. Množstvo vypitej vody závisí podľa nej od hmotnosti človeka, činnosti ktorú vykonáva, prostredia v ktorom žije a tiež od veku. Množstvo sa teda pohybuje od 1,5 l do 4,0 l. Upozorňuje tiež, že starší ľudia mávajú často otupený pocit smädu a ľahko sa dehydratujú, lebo nepijú vodu pre absenciu pocitu smädu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Obličky môžu nenávratne poškodiť bežne používané lieky

Dôležité je upozorniť aj na „poliekové“ – toxické poškodenia obličiek. Existuje totiž skupina obličkových chorôb, ktoré vznikajú ako následok  nadužívania liekov. „Týka sa to najmä liekov určených na liečbu bolestí, napríklad – ibuprofen, dikofenak, paracetamol, aspirin a kombinácie  týchto liekov. Mnohé tieto lieky sú voľnopredajné a ľudia o nich zmýšľajú ako o neškodných doplnkoch. Žiaľ práve po týchto liekoch, najmä ak sa pridruží dehydratácia, infekcia, užívanie ďalších liekov, môže dôjsť aj ku zlyhaniu obličiek,“ varuje odborníčka na nefrológiu a zároveň dodáva, že niektorí ľudia si po rokoch užívania takýchto liekov natoľko poškodia obličky (pričom dlho nemajú žiadne príznaky), že končia až na dialyzačnej liečbe.

Môžu vaše obličky poškodiťaj antibiotiká?

Podľa lekárky nie je pravdou, že by antibiotiká poškodzovali obličky, ak sú naordinované na konkrétnu chorobu – baktériu, po riadnom kultivačnom vyšetrení a v dávke primeranej  pre daný vek a hmotnosť človeka. Samozrejme, ak už pacient poškodenie obličiek má, je potrebné, aby to lekár zohľadnil aj vo výbere nasadeného antibiotika.


Darí sa vám dodržiavať zásady zaručujúce bezproblémové fungovanie obličiek? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame