Light potraviny v našich obchodoch: Naozaj vám pomôžu schudnúť?

Žena

thinkstockphotos.com

Možno sa budete čudovať, ale môže to byť práve naopak. Výrobky s lákavým názvom„light“, čiže bez cukru alebo tuku, v sebe totiž ako náhradu zaň, skrývajú kopec umelých sladidiel, ktoré sú niekedy ešte horšie, ako cukor či tuk samotný. Nehovoriac o ich negatívnych účinkoch na zdravie.

Čo znamená, že sú „light“?

To, že je niečo light, spoznáte ľahko. Na obale sa totiž tento názov tkvie na jasne viditeľnom mieste, zvyčajne hneď pod hlavným názvom produktu. Light, z anglického prekladu – ľahký, evokuje v mnohých predstavu, že to čo zjeme bude ľahšie, resp. menej tučné, či sladké, ako podobný vedľajší produkt, ktorý nie je light. Nearz si myslíme, že pravidelnou konzumáciou takýchto produktov pôjde ručička na váhe nadol sama od seba a to navyše bez diéty či hladovania. Je to skutočne tak, alebo sa jedná len o šikovný marketingový ťah?

Skôr nie, ako áno

Netvrdíme, že z light výrobkov určite priberiete, no šanca, že z nich schudnete, je pomerne malá. K štíhlej línii sa asi budete musieť dopracovať inou cestou. Light verzie potravín sú skôr marketingovou fintou, prameniacou v módnej vlne, propagujúcej štíhlu figúru a zdravší životný štýl, ako fungujúcou realitou. V light podobe nájdete množstvo denne používaných produktov, od kolových, resp. sladených nápojov, cez mliečne výrobky, majonézy, dresingy, čokolády, syry, zmrzlinu, džemy, keksy a mnohé iné potraviny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Spravte niečo pre svoje črevá: Doprajte si pravidelne tieto potraviny


Miesto cukru sladidlá, miesto tuku viac cukru

To je väčšinou schéma alternatívneho riešenia obsahu light výrobkov. Ak je na obale veľkými číslicami vyobrazené, že produkt obsahuje napríklad len 0,1% tuku, zrejme bude jeho úbytok vykrytý nadmerným množstvom cukrov, neraz s ešte väčším počtom kalórií, ako by tomu bolo pri pôvodnom zložení. Sladké výrobky, ktoré výrobca deklaruje ako výrobky bez cukru, sú zas väčšinou plné umelých sladidiel.

„Light“ znamená niekedy aj viac chémie

Okrem sladidiel sa do light výrobkov pridávajú aj rôzne ďalšie dochucovadlá a arómy, pretože prirodzená chuť sa po odobratí tuku či cukru pozmení natoľko, že produkt by vám bez pridaných chemikálií nechutil. V niektorých, napríklad aj dia výrobkoch, môže byť na úkor cukru v potravine zase obsiahnutých viac nekvalitných tukov, ktoré potom zapríčiňujú rôzne zdravotné ťažkosti a okrem iného zvyšujú aj cholesterol.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zdravej výžive sa venuje aj doktor Igor Bukovský


Umelé sladidlá sú otáznikom pre zdravie

Umelé sladidlá, ktoré sú do potravín pridávané ako náhrada cukru, naopak ešte vzbudzujú chuť na sladké. Telo sa totiž vzbúri proti tomu, že ste mu dodali sladké, avšak bez kalórií, a tak následne zvyšuje váš apetít a vzbudzuje u vás ešte väčšiu chuť na sladké. Celkový príjem kalórií teda stúpa a vy namiesto chudnutia, naopak priberáte. Pozor si dávajte najmä na sladidlo aspartam – E 951, ktoré sa u nás bežne používa. To sa totiž v našom tele rozkladá na mnohé sporné časti.

Stačí čítať etikety

Ide predsa o naše zdravie a tak stojí za to prečítať si etiketu daného produktu, ktorý sa chystáme kúpiť. Potraviny plné chémie, sú pre naše telo nevhodné a mali by sme sa im vyhýbať oblúkom. Pri kúpe si všímajte aké tuky výrobok obsahuje, pretože napríklad stužené tuky, ktoré sa nachádzajú namiesto cukru najmä v sladkostiach, nevie telo spracovať a preto ich ukladá vo forme tuku na vašom tele. Všímajte si aj zloženie takzvaných „éčok“ – ak je daný produkt bez cukru, no v jeho obsahu sa nachádza už spomínané E 951, radšej ho bez váhania vráťte naspäť do regálu. Niektoré light výrobky sú navyše ochudobnené aj o cenné vitamíny a minerály.


Patria light potraviny medzi produkty, ktoré bežne v obchode nakupujete? Aké s nimi máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame