Pozitívne myslenie môže byť polovica úspechu: Pomôžte si ním aj vy

Myslenie

thinkstockphotos.com

So spojením pozitívne myslenie ste sa určiteuž stretli. Tento pojem, veru nie je najmladší a už dlhšiu dobu sa skloňuje v rôznych knihách, magazínoch či filmoch. Fakt, že sa aj dnes celkom dobre predávajú naznačuje, že ich ľudia zrejme naozaj potrebujú. Alebo ide len o ďalšie „lacné“ rady, ktoré plnia vrecká skúsených rečníkov?

Objavená Amerika

Pozitívne myslenie tu bolo vždy. Respektíve, pozitívne myslenie tu mohlo byť vždy. Pravdepodobne ste už počuli múdrosti typu „keď sa chce, tak sa dá“, „s úsmevom ide všetko ľahšie“ či „treba sa tešiť z maličkostí“ a podobne. Boli vyslovené dávno pred tým, ako by hocikomu napadlo sa na nich priživovať. A naozaj fungujú. Možno vám vďaka pozitívnemu mysleniu z neba nespadne najnovší model BMW, ale keď si pri každej ceste do práce, predstavíte, že vďaka nej si ho raz budete môcť dovoliť, pôjde sa vám ľahšie. Alebo ak sa aspoň pokúsite svoj strach z neúspechu zahnať myšlienkou, že možno to predsa len dopadne dobre, nič tým nestratíte. Práve naopak, získate sebadôveru, ktorá môže byť práve tým dôvodom prečo uspejete a podobne. A schválne, keď vás najbližšie niekto naštve – napríklad mrzutá predavačka v obchode, skúste si v duchu namiesto nadávania premietnuť moment, kedy ste sa aj vy zachovali podobne a aký ste na to mali dôvod. Možno má zlý deň tak ju pochopte a poprajte jej pekný deň.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zázrak menom čokoláda: Skvelá na mozog, nervy aj proti infarktu


Marketing ťažiaci z neúspechu – no a čo?

Poslednú dobu sa ale s „pozitívnym“ materiálom stretnete naozaj všade. Ľudia zdieľajú svoje skúsenosti založené na pozitívnom myslení, či už „zadarmo“ na blogoch, v predražených knihách alebo na ešte predraženejších seminároch a prednáškach. Predávajú svoje jedinečné návody na šťastný život, úspech v práci či vo vzťahoch alebo na privolanie si neobmedzeného množstva finančných prostriedkov len vďaka predstave. Aj to môže byť dôvod, prečo ste voči tomu slovnému spojeniu skeptickí.

Niektorých táto téma aj napriek tomu baví, ďalším sa pri každom takomto produkte otvára vo vrecku nožík. Veď dnes sa zarába na všetkom, tak kde je problém? Jediným morálnym problémom tohto „pozitívneho“ biznisu je prehnaná dôvera – až naivita ľudí, ktorých ku kúpe často tlačí zúfalstvo z ťažkej životnej situácie, v ktorej sa nachádzajú. Netreba im to zazlievať, veď topiaci sa aj slamky chytá, tak prečo nevyskúšať naozaj všetko. Možno to pomôže. A veľakrát áno, treba si len vybrať ten správny produkt.

Rozlišujte pozitívne myslenie od rozprávok

Vo väčšine kníhkupectiev nájdete knihy zaoberajúce sa touto tematikou v regáloch s označením Motivačná literatúra. Dalo by sa povedať, že práve motivácia je to, o čo by malo v tomto celom pozitívnom boome ísť. V tejto dobe, v ktorej sa na vás z každej strany valí množstvo negatívnych podnetov v podobe zdravotných ťažkostí, nedostatku financií a energie ale aj „neškodných“ sťažností vašich známych, nie je jednoduché ostať pozitívne naladený, namotivovaný. Ľudia občas naozaj potrebujú nejaký katalyzátor, ktorý ich postrčí tým správnym smerom. Ak vtedy siahnu po kvalitnej motivačnej literatúre, naozaj im to môže pomôcť. Treba byť však náročný, nekúpiť hneď prvú vec s nadpisom vystihujúcim váš momentálny stav. Pre rýchle vytriedenie „motivačného odpadu“ vám ponúkame niekoľko rád, ako si vybrať.


Tiež by vás mohlo zaujať: Mimika, tvar hlavy či nosa: Viete, čo o vás prezrádza okoliu?


1. Všímajte si cenu a dopyt

Nie je to pravidlo ale cena vie niekedy prezradiť mačku vo vreci. Obálka s nejakým ezoterickým motívom, nadpis, ktorý chcete počuť a ešte k tomu je vo výpredaji. Nie vždy lacné musí byť zlé, ak však nejaký titul zaberá celú poličku, už pol roka sa nie a nie vytratiť a zrazu stojí len pár centov, niečo to o kvalite vypovedá. Naozaj dobrá kniha si spraví reklamu pomerne rýchlo a problémom je skôr to, že ju neviete zohnať.

2. Meno autora

Kniha je dobrá, spravila si reklamu a naraz všade čítate o jej autorovi. Z rozhovorov v rôznych magazínoch ste sa dočítali, že autor, ktorý bol ešte včera bezdomovcom, robí dnes prednášky po celom svete. Aj to môže byť dobré znamenie.

3. Zaručené rady

Ak už z predslovu cítite, že vás niekto silno presviedča o tom, že sa vesmír spojí len a len pre vás (a pre ďalších 7 miliárd ľudí) bez toho aby ste niečo spravili, že sa stačí len zavrieť doma a snívať, nekupujte to. Knihy tohto typu sú všetky o tom istom len v inej farbe, na ktoré hneď zabudnete a nič vám nedajú. Iba vás oberú o čas, ktorý ste mohli venovať dielam, ktoré by vám naozaj mohli zmeniť život. Samozrejme, ak sa vám vyššie spomínané typy kníh páčia a máte pocit, že vám niečo dali, je to v poriadku. Splnili účel a účel svätí prostriedky. Ak ste z takých kníh len viac sklamaní a znechutení, nevzdávajte to a dajte šancu knihám, ktoré vám niečo dať chcú.


Tiež by vás mohlo zaujať: Naučte sa správne komunikovať: Získate si sympatie a vyhnete sa nedorozumeniam


4. Čítajte recenzie

Na internete nájdete plno stránok venujúcich sa knižným materiálom, kde sa nachádzajú recenzie čitateľov. Nájdete medzi nimi plno náročných čitateľov a neveriacich Tomášov, ktorí vyberú za vás to najlepšie.

Tá pravá kniha

Že ste si nakoniec vybrali správne zistíte veľmi jednoducho. Už počas čítania neviete od knihy odtrhnúť oči. Baví vás a napĺňa vás niečím pozitívnym. Po prečítaní takejto knihy máte chuť všetkým pomáhať a vyriešiť problémy celého ľudstva. A hlavne, zistíte, že vaše problémy sú riešiteľné a konečne máte chuť sa usmievať.


Čítali ste už motivačnú literatúru? Ktoré tituly by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Radka
Odporúčame