Aby vaša pleť vyzerala mladistvo a sviežo: Zistite, ako sa o ňu správne postarať

Krása

thinkstockphotos.com

Starnúca pleť prináša aj zvýšené nároky na starostlivosť. Tej už nestačí klasická kozmetika, ani jednoduchá starostlivosť. Čo zmeniť, čo pridať a ako sa o ňu správne starať? Na to všetko odpovie špecialistka na pleť, dermatologička MUDr. Marika Horečná.

Na starnutie pleti pôsobí viacero faktorov

Starnutie pleti je spôsobené viacerými príčinami. Z vnútorných faktorov má pomerne významnú úlohu znižujúca sa hladina hormónov v organizme, z tých vonkajších faktorov je to najmä nedostatočná predchádzajúca starostlivosť o pleť, ale aj zlá životospráva a nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom. „S poklesom hormonálnej aktivity sa spomaľuje aj aktivita buniek. Sieť kolagénnych a elastických vlákien, ktorá je zodpovedná za pevnosť a pružnosť pokožky sa stáva viac nestabilnou, čo sa odrazí na charaktere kože. Rovnako býva problém aj s jej hydratáciou. Kontúry tváre ochabujú, vrásky sa prehlbujú a celkovo pleť môže pôsobiť unaveným dojmom,“ vysvetľuje špecialistka, MUDr. Horečná z kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint sídliacej v Žiline.


Mohlo by vás zaujať: Zrelá pleť si vyžaduje osobitú starostlivosť: Poslúžia vám aj tieto krémy


Starnutie sa nedá zastaviť, no dá sa „oklamať“

Treba si uvedomiť, že starnutiu nemožno nijako zabrániť, avšak pravidelnou starostlivosťou účinnými kozmetickými prípravkami, dôkladným čistením pleti a väčšími, či menšími procedúrami, ako aj tvárovou gymnastikou môžu ženy i v tomto veku prejavy starnutia pleti viditeľne spomaliť a preventívne proti nim pôsobiť. „Základ je v pravidelnom čistení, hydratácii a kvalitnej dekoratívnej kozmetike. Pleti veľmi prospieva napr. mezolift tváre pripadne bipolárna radiofrekvencia,“ radí odborníčka.

V kréme pre 45 + by nemali chýbať…

Krémy, ktoré sú určené pre zrelšiu pleť by mali byť obohatené o účinnejšie zložky a musia mať tak isto aj bohatšie zloženie, ktoré podporí spomalené bunkové procesy. Odborníčka odporúča zaobstarať si taký krém, v ktorom určite nebude chýbať bioaktívna hydratačná látka (kyselina hyalurónová) a komplex UVA/UVB filtrov. „Ďalej napr. urea a glycerín pomáhajúv pleti udržať vlhkosť, vitamín A zas významne podporuje rast buniek a tvorbu kolagénu, nápomocné sú aj ceramidy, panthenol, či sójové proteíny, ale napr. aj výťažky z granátového jablka, ktoré podporujú produkciu elastických vláken. Významnú úlohu majú tiež antioxidanty, koenzým Q10,či oleje ako napr.mandľový, argánový, kokosový či šípkový,“  pomáha pri správnom výbere kozmetiky MUDr. Marika Horečná.


Mohlo by vás zaujať: Iskra a šarm aj vo vyššom veku: Ako starnúť a vyzerať stále na jednotku?


Pomáha aj tvárová gymnastika a masáže

Ak ste tak ešte neurobili, treba sa zamerať najmä na starostlivosť. Vyznieva to síce ako klišé, ale je v tom skutočne obsiahnuté celé tajomstvo. No nemyslí sa tým len čistenie a hydratácia pleti – veľmi pomôžu a osviežia ju aj rôzne procedúry. „Vhodné sú aj masáže tváre a tvárová gymnastika, s ktorou ale treba začať už skôr než príde 45 rok života,“ objasňuje skúsená dermatologička.

Kokosový olej – zázrak na pleť

Medzi najúčinnejšie prírodné prostriedky v oblasti starostlivosti o pleť, rozhodne patrí napr. kokosový olej. Aj ten však musí spĺňať určité kritériá. „Kokosový olej musí byť v prvom rade bio a za studena lisovaný. Vtedy vie mať pekný efekt na okolie okolo očí,“ vysvetľuje MUDr. Horečná. Niektorí veria aj tomu, že na pleť priaznivo pôsobí jej umývanie v studenej vode. Lekárka hovorí: „Umývanie studenou vodou pleť síce ochladí, ale ak to má mať pozitívny význam, tak potom v striedaní teplej a studenej vody po dobu aspoň 3 minút.“


Mohlo by vás zaujať: Keď vrásky zdobia aj vašu tvár: Vyhlaďte ich pomocou prírody!


Ako pripraviť pleť na chladnejšie počasie?

V chladnejších mesiacoch treba podľa odborníčky dopriať pokožke trochu mastnejšie a výživnejšie krémy, ktoré vytvoria na pleti dostatočnú ochrannú bariéru a pomôžu v nej udržať vlhkosť. Váš denný krém by mal podľa špecialistky obsahovať v prvom rade už spomínané  ochranné filtre proti UVA a UVB lúčom. Obzvlášť dôležité je to v prípade, ak sa chystáte na hory.

Príroda poskytne pomoc zvnútra

Pri vnútornej výžive pleti netreba hneď siahať po chémii. Bohatou a pestrou stravou dokážete poskytnúť telu dostatok vitamínov. Ak to nestačí, na výber máte zo širokej škály najrôznejších doplnkov. Nič z toho však nepôsobí okamžite ako napr. lieky proti bolesti. Všetko chce pravidelnosť a trpezlivosť. „Nemožno očakávať, že keď ste pleť zanedbávali niekoľko rokov, jedna-dve tabletky urobia zázrak. Pleti sa síce dá výrazne napomôcť, no treba k tomu kombináciu metód, chuti niečo s tým urobiť a individuálny prístup odborníka,“ uzatvára dermatologička.


Akými spôsobmi sa o svoju pleť staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame